Jump to content


CPU μετρια & VGA καλη


abarth

Recommended Posts

λοιπον θα ηθελα να ρωτησω το εξης

αν εχω εναν επεξεργαστη c2duo 6700 και ανω και βαλω μια 8800 ή εστω μια 7950gt ή μια χ1900χτ θα εχω το μεγιστο λογικα που δινει η καρτα αυτη

αν την βαλω αυτη τη καρτα σε συστημα με

3800+ am2 ή 3500+ m2 ή καποιο 4200Χ2 ή καποιο μονοπυρηνο ή διπυρηνο της σειρας D pentium .... θα εχω μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις ; (για παιχνιδια παντα μιλαμε και για ιδια μνημη ... 1-2+ gb ddr2) .....

κοινως απο ποιο σημειο θα αρχισει να φαινεται η cpu και αν θα αρχισει να φαινεται με τετοιες καρτες .....(ας πουμε οτι θεωρητικα οι μητρικες ειναι ισαξιες)

Link to comment
Share on other sites

σε αναλυσεις μεχρι 1024 οσο χειροτερος ο επεξεργαστης,τοσο μεγαλυτερο το bottleneck.

απο κει και πανω αναλαμβανει η καρτα ολο και πιο πολυ οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 01:32]

σε αναλυσεις μεχρι 1024 οσο χειροτερος ο επεξεργαστης,τοσο μεγαλυτερο το bottleneck.

απο κει και πανω αναλαμβανει η καρτα ολο και πιο πολυ οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

:T: +1 Ακριβως αυτο

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.

για ποιο λογο συμβαινει αυτο;Ακουγεται περιεργο :) . Αν εχεις δλδ μια 8800gtx και τρεχεις το... condemned criminals σε 1024 με ...πχ 3500+ θα εχεις 60fps (λεμε τωρα) και αν πας στα 1280 θα εχεις 70fps? Η θα εχεις 50 fps αλλα συγκριτικα με εναν Ε6700 θα εχεις μικροτερη διαφορα απο οτι στα 1024; .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [Σήμερα, στις 01:53]

μαλιστα.

για ποιο λογο συμβαινει αυτο;Ακουγεται περιεργο :) . Αν εχεις δλδ μια 8800gtx και τρεχεις το... condemned criminals σε 1024 με ...πχ 3500+ θα εχεις 60fps (λεμε τωρα) και αν πας στα 1280 θα εχεις 70fps? Η θα εχεις 50 fps αλλα συγκριτικα με εναν Ε6700 θα εχεις μικροτερη διαφορα απο οτι στα 1024; .....

Ναι ως ποσοστο % η διαφορα θα ειναι μικροτερη.Ενω οσο μικραινει η αναλυση τοσο θα μεγαλωνει και η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [Χθες, στις 23:26]

λοιπον θα ηθελα να ρωτησω το εξης

αν εχω εναν επεξεργαστη c2duo 6700 και ανω και βαλω μια 8800 ή εστω μια 7950gt ή μια χ1900χτ θα εχω το μεγιστο λογικα που δινει η καρτα αυτη

αν την βαλω αυτη τη καρτα σε συστημα με

3800+ am2 ή 3500+ m2 ή καποιο 4200Χ2 ή καποιο μονοπυρηνο ή διπυρηνο της σειρας D pentium .... θα εχω μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις ; (για παιχνιδια παντα μιλαμε και για ιδια μνημη ... 1-2+ gb ddr2) .....

κοινως απο ποιο σημειο θα αρχισει να φαινεται η cpu και αν θα αρχισει να φαινεται με τετοιες καρτες .....(ας πουμε οτι θεωρητικα οι μητρικες ειναι ισαξιες)

Αν εξαιρεσεις την παλαιοτερη γενια επεξεργαστων (pentium d) οποιον απο τους παραπανω επεξεργαστες και να βαλεις η καρτουλα θα τρεχει απιστευτα γρηγορα.Οπως προανεφεραν και τα υπολοιπα παιδια θα υπαρχει καποια διαφορα υπερ του c2d η οποια δεν ειναι αξια ουτε καν να συζητηθει.Ενα παραδειγμα τα παρακατω link του φιλου giorgos th.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=456353#post456353

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=440715#post440715

Στην πρωτη περιπτωση μια απο τις ναυαρχιδες της intel ο c2d 6600 διπυρηνος.

Στην δευτερη περιπτωση ενας "ταπεινος" athon 64 3700+ μονοπυρηνος.

Τελικο αποτελεσμα?Μια διαφορα η οποια στην πραξη δεν καταφερνει να φτασει ουτε το 5% το οποιο 5%μπορει να υπερκαλυφθει ακομα και απο νεωτερους drivers.

Και καταληγω οτι αν εξαιρεσεις καποιας παλαιοτερης γενιας pentium οποιον συγχρονο επεξεργαστη και να βαλεις να εισαι σιγουρος οτι δε θα μασησει στα games με την καρτουλα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m ->

Ναι ως ποσοστο % η διαφορα θα ειναι μικροτερη.Ενω οσο μικραινει η αναλυση τοσο θα μεγαλωνει και η διαφορα.

Αρχική απάντηση από amdnikos-> Αν εξαιρεσεις την παλαιοτερη γενια επεξεργαστων (pentium d) οποιον απο τους παραπανω επεξεργαστες και να βαλεις η καρτουλα θα τρεχει απιστευτα γρηγορα.

Βέβαια ακόμα και με μέτριο ΙntelD (3.0 - 3.4 Ghz) στις μικρές αναλύσεις (1024x768) δεν θα χτυπάς π.χ. 200 frames αλλά 120-130 frames τα οποία ειναι ΥΠΕΡ αρκετά για gaming.

Link to comment
Share on other sites

@amdnikos,3dmark05 = Ati bench...:D

απο το 05 και μετα ενεργοποιουνται κατα κυριο λογο η καρτες.ειναι η φυση του προγραμματος αυτη.αν δεις ομως σε 01,03 και AQ3 οι διαφορες ειναι μεγαλες.

εχω +5000 στο 03,+18000 στο 01 και +63000 στο AQ3 απο τον 3700+ σε Ε6600..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 08:39]

@amdnikos,3dmark05 = Ati bench...:D

απο το 05 και μετα ενεργοποιουνται κατα κυριο λογο η καρτες.ειναι η φυση του προγραμματος αυτη.αν δεις ομως σε 01,03 και AQ3 οι διαφορες ειναι μεγαλες.

εχω +5000 στο 03,+18000 στο 01 και +63000 στο AQ3 απο τον 3700+ σε Ε6600..

Γιωργη?Τι ειναι αυτα που λες βρε?:p

Το λες και μονος σου οτι απο το 05 και μετα ενεργοποιουνται οι καρτες.Πως προβαλεις σαν επιχειρημα τα + marks που εχεις σε 01 και 03?Ηταν εποχες που περισσοτερο ρολο επαιζε η cpu παρα η gpu.Δεν αμφισβητησα ποτε οτι ο conroe σου σπερνει σε γενικες γραμμες αλλα προβαλωντας μου ως επιχηρημμα τα 01 και 03 νομιζω οτι εισαι τελειως of topic:laughing: Κοιτα παλι τι ρωταει το παληκαρι στο thread.Επισης πιστευω το οτι το 3dmark05 = Ati bench το λες για πλακα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 18:19]

δηλαδη εσυ πιστευεις πως τα σημερινα παιχνιδια εκτος απο οσα εχουν HDR και μερικα εφε ειναι διαφορετικα απο το 03??

Και παλι δεν καταλαβαινω τι θες να πεις και ποτε ανεφερα οτι πιστευω κατι τετοιο?Και για να μη χαλαμε το thread του ανθρωπου τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ερωτηση που εκανε ο ανθρωπος που ανοιξε το thread?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θεωρεις το 03 "αρχαιο",αλλων εποχων και πως τα σημερινα δεδομενα αλλαξαν..

οι διαφορες ειναι διαφορες που υπαρχουν.ειτε σε αλλες εποχες,ειτε τωρα.

τεσπα.την απαντηση μου την εδωσα στο 2ο ποστ οσον αφορα το scaling που κανει η καρτα σε χαμηλες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 20:45]

επειδη θεωρεις το 03 "αρχαιο",αλλων εποχων και πως τα σημερινα δεδομενα αλλαξαν..

οι διαφορες ειναι διαφορες που υπαρχουν.ειτε σε αλλες εποχες,ειτε τωρα.

τεσπα.την απαντηση μου την εδωσα στο 2ο ποστ οσον αφορα το scaling που κανει η καρτα σε χαμηλες αναλυσεις.

Μαλλον παλι δεν καταλαβαινεις.Για αρχη μην χρησιμοποιεις εκφρασεις που δεν χρησιμοποιω.Δεν ανεφερα οτι το 03 ειναι αρχαιο.Η ιδια η futuremark κανει φιλοτιμες προσπαθειες και φαινεται πολυ περισσοτερο στα 05 και 06 να αφηνει περισσοτερο στην απεξω στην overall βαθμολογια την cpu εξου και το scalling που αναφερεις δεν φαινεται τοσο τραγικα πλεον στο 05 και 06.Το 3dmark στις εκδοσεις 01 και 03 ηταν ενα benchmark που μετραγε overall τις επιδοσεις ενος υπολογιστη.Αυτο που εννοω ειναι οτι πλεον εξειδικευτεται πιο πολυ στην gpu και οχι τοσο στην cpu οπως στα προηγουμενα.Πλεον εκαστος στο ειδος του και η cpu στο pcmark.Τεσπα ειναι η τελευταια απαντηση που δινω γιατι η κουβεντα εχει αρχισει να γινεται για γελια πλεον και ζητω συγγνωμη απο τον δημιουργο του thread για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις μιση δουλεια,νταξει υπαρχουν παιχνιδια που με ολες τις ρυθμισεις στο τερμα ακομα και σε 800*600 ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα οποτε συνεχυζει να πεφτει μεγαλο φορτο στην gpu αλλα απτην αλλη υπαρχουν μηχανες γραφικων που ειναι πολυ cpu intensive ( βλεπε source ) οπου οτι vga και να βαλεις αμα δεν υπαρχει καλη cpu απο πισω δεν προκειται να εχεις καλα fps, υποτιθεται πως τα games που θα τρεχουν σε dx10 θα απαιτουν λιγοτερο cpu και θα πεφτει το 90% του βαρους στην καρτα, οπως και ναχει πιστευω πως εαν 8/10 παιχνιδια που παιζεις ειναι multithreaded τοτε με εναν μεσαιο διπυρηνο θα εισαι πιθανοτατα μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR -> Γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις μιση δουλεια,νταξει υπαρχουν παιχνιδια που με ολες τις ρυθμισεις στο τερμα ακομα και σε 800*600 ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα οποτε συνεχυζει να πεφτει μεγαλο φορτο στην gpu αλλα απτην αλλη υπαρχουν μηχανες γραφικων που ειναι πολυ cpu intensive ( βλεπε source ) οπου οτι vga και να βαλεις αμα δεν υπαρχει καλη cpu απο πισω δεν προκειται να εχεις καλα fps
Όταν λες "καλή CPU" τι εννοείς ? Από AMD 3800+ X2 & Intel D 930 και πανω ας πούμε ? Ή από το γενικό που βλεπουμε στην συσκευασία του παιχνιδιου "Recomended CPU : P4 2 Ghz and up" ???
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

Το 3DMark05 δεν είναι κατάλληλο benchmark για σύγκριση, μιας και με χαοτικές διαφορές σε επεξεργαστές (μονοπύρηνο εναντίον τετραπύρηνου) οι διαφορές είναι μικρές, επειδή είναι αποκλειστικά GPU based. Το καλύτερο μακράν bench είναι τα παιχνίδια, όπως π.χ. το bench του Company of Heroes.

Εν συνεχεία, το θέμα που θέτει ο φίλος μας είναι πολύ λογικό. Μια δυνατή κάρτα γραφικών (π.χ. 8800) θα τρέχει φανταστικά ότι και να της βάλεις, ακόμα και με χαμηλό επεξεργαστή. Όσο ανεβαίνεις σε επεξεργαστική ισχύ θα ανεβαίνεις και στα FPS του παιχνιδιού, όμως δε θα δεις και τεράστιες διαφορές.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτή τη στιγμή, οτιδήποτε παραπάνω από τον Opteron 165 συνοδεύει μια δυνατή κάρτα γραφικών, είναι αρκετό για τα περισσότερα παιχνίδια. Μονοπύρηνο δεν προτείνω σε καμία περίπτωση, μιας και το μέλλον στα παιχνίδια στηρίζεται στους πολυπύρηνους επεξεργαστές και αρκετοί σημαντικοί σημερινοί τίτλοι υποστηρίζουν διπύρηνους επεξεργαστές.

Τώρα, αν πραγματικά θες ΤΙΣ επιδόσεις, ένας Core 2 Duo Oc/ed με μια 8800 θα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσες να πάρεις. Αλλά μπορείς κάλιστα να βολευτείς και με έναν απλό επεξεργαστή και μια δυνατή κάρτα γραφικών, χωρίς να χάσεις σχεδόν τίποτα από επιδόσεις.

Προσωπική μου γνώμη είναι να περιμένεις τη νέα γενιά Core 2 (4300) για να συνοδεύσεις μια καλή κάρτα γραφικών, οι οποίοι θα είναι και φτηνοί και θα κλοκάρονται αρκετά. Πιστεύω πως με τα ~160Ε που θα ζητάνε, θα γίνουν ανάρπαστοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια συγχρονη cpu μπορουμε να θεωρησουμε ολες τις cpu απο pentium 4,athlon xp και πανω.Σε συνδυασμο με καποιο ικανοποιητικο ποσο μνημης και μια αξιοπρεπη καρτουλα γραφικων παιζεις πολυ ομορφα τα περισσοτερα games που κυκλοφορουν.Τωρα αν θες ενα pc το οποιο να σπερνει τα 3dmark και την τελευταια γενια απαιτητικων παιχνιδιων με full detail και αναλυση,τερμα anisotropic και στο θεο το antialising και παραλληλα να κρατας και ενα σεβαστο framerate σε καποια games.πρεπει απλα να περιμενεις την επομενη γενια hardware:D To θεμα εδω και πολυ καιρο εχει αρχισει να ξευτιλιζεται με τις απαιτησεις αρκετων παιχνιδιων που κυκλοφορουν.Τρανο παραδειγμα το κολληταρι μου που εχει αρρωστεια (οπως και εγω) με το flightsimulator x που απο χ2 4400 με καρτα 1900xtx τα ξανασκαει για ακομη μια φορα για c2d 6600 2χ1 1000αρες supertalent και την κορυφαια καρτα γραφικων σημερα την 8800gtx.Οντας σιγουρος για την ισχυ του μηχανηματος του (οπως και εγω αλλωστε) και αφου μολις εχουμε κανει format στο μηχανημα δινει ενα 1600 χ1200 με full τα παντα και η συνεχεια με μας τους 2 να εχουμε μεινει μ@λ@κες να βλεπουμε ενα μηχανημα το οποιο να αδυνατει να κρατησει και να περασει τα 20 fps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp -> Όσο ανεβαίνεις σε επεξεργαστική ισχύ θα ανεβαίνεις και στα FPS του παιχνιδιού, όμως δε θα δεις και τεράστιες διαφορές.

Συμφωνώ, μόνο να συμπληρώσω κάτι, ΘΑ ΔΕΙΣ μεγάλες διαφορές (σε frames per second) σε μικρές αναλύσεις αλλά δεν θα επηρεάζουν την απόλαυση του παιχνιδιόυ, δεν θα είναι διαφορές του στυλ : σε 800χ600 με τον Athlon XP 2600+ 20 Frames και με τον E6600 40 Frames, αλλά με τον πρώτο θα έχεις 130 Frames και με τον 2ο 250 frames (υποθετικό παράδειγμα). Και στις δυο περιπτώσεις 130 & 250 frames το παιχνίδι θα παίζει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 14:35]

Λοιπόν, για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

Το 3DMark05 δεν είναι κατάλληλο benchmark για σύγκριση, μιας και με χαοτικές διαφορές σε επεξεργαστές (μονοπύρηνο εναντίον τετραπύρηνου) οι διαφορές είναι μικρές, επειδή είναι αποκλειστικά GPU based. Το καλύτερο μακράν bench είναι τα παιχνίδια, όπως π.χ. το bench του Company of Heroes.

Εν συνεχεία, το θέμα που θέτει ο φίλος μας είναι πολύ λογικό. Μια δυνατή κάρτα γραφικών (π.χ. 8800) θα τρέχει φανταστικά ότι και να της βάλεις, ακόμα και με χαμηλό επεξεργαστή. Όσο ανεβαίνεις σε επεξεργαστική ισχύ θα ανεβαίνεις και στα FPS του παιχνιδιού, όμως δε θα δεις και τεράστιες διαφορές.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτή τη στιγμή, οτιδήποτε παραπάνω από τον Opteron 165 συνοδεύει μια δυνατή κάρτα γραφικών, είναι αρκετό για τα περισσότερα παιχνίδια. Μονοπύρηνο δεν προτείνω σε καμία περίπτωση, μιας και το μέλλον στα παιχνίδια στηρίζεται στους πολυπύρηνους επεξεργαστές και αρκετοί σημαντικοί σημερινοί τίτλοι υποστηρίζουν διπύρηνους επεξεργαστές.

Τώρα, αν πραγματικά θες ΤΙΣ επιδόσεις, ένας Core 2 Duo Oc/ed με μια 8800 θα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσες να πάρεις. Αλλά μπορείς κάλιστα να βολευτείς και με έναν απλό επεξεργαστή και μια δυνατή κάρτα γραφικών, χωρίς να χάσεις σχεδόν τίποτα από επιδόσεις.

Προσωπική μου γνώμη είναι να περιμένεις τη νέα γενιά Core 2 (4300) για να συνοδεύσεις μια καλή κάρτα γραφικών, οι οποίοι θα είναι και φτηνοί και θα κλοκάρονται αρκετά. Πιστεύω πως με τα ~160Ε που θα ζητάνε, θα γίνουν ανάρπαστοι.

Ελα γεια σου!Συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 12:45]

Όταν λες "καλή CPU" τι εννοείς ? Από AMD 3800+ X2 & Intel D 930 και πανω ας πούμε ? Ή από το γενικό που βλεπουμε στην συσκευασία του παιχνιδιου "Recomended CPU : P4 2 Ghz and up" ???

Το καλο ειναι αναλογα με την καρτα παντα,Στην περιπτωση της 1900xtx ενας amd 64 στα 2.8 την "ξεζουμιζει" αρκετα ενω περιπτωση της 8800gtx ενας c2d στα 3ghz ειναι ισα ισα imo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.