Jump to content


CPU μετρια & VGA καλη


abarth

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 15:14]

Το καλο ειναι αναλογα με την καρτα παντα,Στην περιπτωση της 1900xtx ενας amd 64 στα 2.8 την "ξεζουμιζει" αρκετα ενω περιπτωση της 8800gtx ενας c2d στα 3ghz ειναι ισα ισα imo

Φιλε grunt ολα αυτα που λες ειναι σωστα εχουν ισχυ που φαινεται ομως μονο στα 3dmark.Real game διαφορες ομως τα fps ενος χ2 ακομα και του 3800 με εναν c2d στα 3 ισα που τα μετρας με τα δαχτυλα των χεριων σου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράδειγμα είναι το Carbon, το οποίο με 3800Χ2 @ 2600 και 7900gtx κολλούσε σε φίλο (min. 10 FPS) ενώ σε εμένα με το σύστημα της υπογραφής, με τα ίδια settings στα γραφικά (όλα max εκτός ΑΑ) κάτω από 20 στο FRAPS δεν έπιασε ποτέ (εννοείται ότι το παιχνίδι έχει αισχρό προγραμματισμό). Εδώ πραγματικά είδα διαφορά, όπως και στο Company of Heroes και στο Medieval 2 (θεϊκές πολιορκίες με κανόνια σε εμένα με 5000 στρατό σε Citadel ενώ σε αυτόν δεν πήγαινε βήμα). Το Oblivion είχε μεγάλη διαφορά υπέρ μου, αλλά σε αυτό μάλλον ευθύνεται η ΑΤι και όχι ο επεξεργαστής μου.

Είναι αλήθεια ότι τα σημερινά παιχνίδια που πραγματικά ευνοούνται είναι λίγα, αλλά με την έλευση του D3D10, που μάλλον θα βαρύνει πολύ τα πράγματα, οι Core 2 ίσως δείξουν την πραγματική αξία τους. Όχι ότι δεν την δείχνουν (π.χ. F.E.A.R.) αλλά όταν με τον AMD ή τον Pentium D ήδη τρέχεις με ~70FPS, τα 120 που σου δίνει ο Core απλά δε σε νοιάζουν.

Για την ώρα λοιπόν, ένας απλός επεξεργαστής φτάνει. Για αργότερα όμως, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

φέρνω στην επιφάνεια αυτό το θέμα

φιλαράκος έχει amd 3800+ χ2 socket am2 στα 2400

σκέφτεται αναβάθμιση για παιχνίδια κυρίως

2 σενάρια

1) κρατάει τον αμδ και παιρνει μια 8800 320 gts (πάνω κάτω 300 ευρώ)

2) αγοράζει c2d 4300, μητρική 965/975 ότι βρει και μια 8600 gt

το σενάριο δυο βγαίνει cpu 110+ μητρικη 110 + 8600 130=350 περίπου

υπάρχει κάποια άλλη πρόταση με budget περίπου 400?

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω ένα συγκεκριμένο παραδειγματάκι? :D

Stalker : Με το συστημα της υπογραφής απο 2,4GHZ σε 3,3GHZ με όλα τα άλλα settings ίδια.

+10 με +20 Fps και με το timedemo του παιχνιδιού απο την κονσόλα +18Fps.

Στο Stalker τα 10fps έχουν αξία.

Στις ίδιες διδρομές με 2,4Ghz πεφτω και κατω απο 35fps με 3.3ghz όχι.

Ο C2D6600@2,4 δεν μπορει να εκμεταλευτεί πλήρως την GTX.

(και μιλάω για 1600χ1200 και τα πάντα ενεργοποιημένα)

Στα περισσότερα όμως παιχνιδια με καλή VGA παίρνεις πολλά fps και τα +Χ0, -Ψ0 Fps δεν σε νοιάζουν και με ένα μικρότερο cpu απο τον 6600.

Edit: Mιλάμε για περίπου > = 25% πραγματική αύξηση των Fps στην κρίσιμη ζώνη των 30-60 fps

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την σειρά μου συμφωνώ με την γνώμη ότι στα παιχνίδια ο επεξεργαστής παίζει πολύ μικρό ρόλο. Από θεωρητικής πλευράς, ο επεξεργαστής "προετοιμάζει" (δηλαδή κάνει έναν προσχεδιασμό των καρέ) τα frames και τα στέλνει στην gpu για να τα τελειωποιήσει και να τα εμφανίσει. Αν πχ ο athlonXP ετοιμαζει 90 frames/sec και ενας c2d 200 frames/sec όταν παίζουμε ενα παιχνίδι στα 1600-1200 με 8800gt η gpu βγάζει 70 πχ fps οπόταν δεν βλέπουμε καμία σχεδόν διαφορά. Όταν όμως παίζουμε στα 1024-768 η GPU έχει ικανότητα να βγάζει 170 fps τότε με τον XP θα έχουμε 90frames/sec ενω με τον c2d θα έχουμε 170frames/sec και εκεί θα δούμε διαφορά, όμως και πάλι 90frames δεν είναι λίγα. Παλαιότερα τα παιχνίδια δεν είχαν πολλά εφε (με τα οποία ασχολείτε η gpu αποκλήστικα) και γιαυτό η gpu δεν είχε τόσο σημαντικό ρόλο. Τώρα τα εφε έχουν αυξηθεί κατακόρυφα ενώ ο 'προσχεδιασμός' έχει μείνει σχεδον ίδιος οπόταν χρειάζετε αναλογικά πολύ περισσοτερη ισχύη για την επεξεργασία των εφέ παρά για την 'προετοιμασία' των καρε με αποτέλεσμα η απαιτήσεις των παιχνιδιών σε gpu να είναι πολύ μεγάλες ενώ σε cpu είναι πολύ μικρές. Η απαντησή μου είναι απλοϊκή αλλά πιστεύω να σου έδωσα να καταλάβεις πέριπου τι "παιζει".

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση το το σενάριο 1 θα έχει την καλύτερη απόδοση σε αυτά τα χρήματα αλλά ήθελα να το τσεκάρω και στο φόρουμ

thanks όσους απάντησαν

(καμιά άλλη άποψη ιδέα?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.