Jump to content


Πρόβλημα με taygon?


ergotelis

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, σαν άχρηστος που είμαι και συνεχίζω τα πειράματα, προχθές ξέχασα να συνδέσω την αντλία και λειτουργούσε κάμποση ώρα ο υπολογιστής. Κάποια ώρα άρχιζα να μυρίζω κάτι, και κλείνει ο υπολογιστής. Λέω βραχυκύκλωμα, οπότε το ψάχνουμε λίγο ακόμη. Τελικά είχε καεί λίγο κάτι πλαστικά που βάζω γύρω από τους σωλήνες προκειμένου να μην διπλώνουν, και συγκεκριμένα κάηκαν στο μέρος που είναι το μπλοκ του επεξεργαστή. Ο υπολογιστής έκλεισε λόγω υπερθέρμανσης, είχα βάλει όριο 85 βαθμούς. Λέτε να ψύθηκαν λίγο και οι σωλήνες taygon και να μου χαλαρώσουνε καμιά ώρα?Έκανα ένα τέστ με αναπτήρα και μια τανάλια,δλδ ζέστανα ένα tygon και παράλληλα πίεζα το σωλήνα να δω αν θα ανοίξει, και εντυπωσιάστηκα που δε σχίστηκε.Όμως σίγουρα χαλάρωσε κάμποσο, κοίταξα και μου φαίνεται όντως κάπως πιο χαλαρός πάνω στο μπλοκ,δλδ δε σφίγγει από μόνος του και να είναι μαγγομένος.Ωστόσο έχω πάνω ασφάλεια λόγω σφυκτήρα. Λέτε να ξεσυνδέσω το σύστημα και να τους κόψω στις άκρες?Το βαριέμαι απίστευτα αυτό, λέτε όμως να παίζει να έχω κανά ατύχημα καμιά ώρα?Δε νομίζω να παίζει να βγει από τη θέση του αλλά καμιά διαρροή ποτέ δε ξέρεις!Τι λέτε?:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra

σφικτηρακια στην ολη φαση παιζουν?

Στο cpu (λόγους ομορφίας) έχω βάλει πλαστικά σφυκτηράκια που φαίνονται γερά, δε κουνάνε ,δεν επηρρεάστηκαν μάλλον από τη θερμότητα.Στα άλλα ύπαρχουνε μεταλλικά. Ανησύχισα γιατί τα πλαστικά που τυλίγουν τους σωλήνες άρχισαν να καίγονται-λιώνουν,(μη φανταστείτε πολύ αλλά κάτι κάνανε) και να μυρίζει λίγο. Αν έκλεισε ο υπολογιστής στους 85 βαθμούς επεξεργαστή, να υποθέσω περίπου ότι έπεσαν εκεί 75 βαθμοί?Φοβάμαι γενικά μήπως είναι χαλαρός ο tygon πλέον?Γιατί όσο καλά και να είναι τα σφυκτήρια αν δεν είναι σφικτός από μόνος του ο σωλήνας δε γίνεται δουλειά και θεωρητικά μπορεί να προκαλέσει διαρροή!Αν πιάσω να σηκώσω λίγο το σωλήνα στο σημείο που ξεκινά το ρακόρ καταλαβαίνω ότι είναι πιο χαλαρός και όχι σφικτός όπως ήτανε παλιά!

Link to comment
Share on other sites

για μενα κανε τον κοπο και κοψε λιγο τις ακρες του...επειτα ξαναπιαστα με σφυκτηρακια και αυτη την φορα με μεταλλικα για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο... Κατι παρομοιο ειχα κανει και εγω....μονο που ευτυχως το πηρα γραμμη απο το bios οταν ειδα οτι η ds4 εδειχνε στην cpu 36... Στην αρχη χαρηκα και λεω πως εδεησε ο Θεος και δειχνει σωστα η ρημαδα... αλλα με το που bootαρα και ανοιξα core temp χ@στηκα πανω μου... 55...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως φαίνονται ότι είναι καλά δεμένοι και δε παίζει διαρροή, αλλά δε μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μάλλον θα το κάνω αυτό που λες!Ευχαριστώ jpcupra, αν έχει και κανείς άλλος καμιά ιδέα ή να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας ποστάρει!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χαλαρωσαν οι σωληνες οταν ημουν φανταρος και ειχα να χρησιμοποιησω καμποσο και καιρο. Δεν ειχα βαλει μεταλλικα σφηχτρακια στο block εχασε νερο και εκαψε το modem. Για να αποφευγεις αυτα καλυτερα βαλε μεταλλικα και στο μπλοκ να εισαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Εμενα χαλαρωσαν οι σωληνες οταν ημουν φανταρος και ειχα να χρησιμοποιησω καμποσο και καιρο. Δεν ειχα βαλει μεταλλικα σφηχτρακια στο block εχασε νερο και εκαψε το modem. Για να αποφευγεις αυτα καλυτερα βαλε μεταλλικα και στο μπλοκ να εισαι ησυχος.

Χμ, μάλλον όταν βρω χρόνο θα το κάνω, με τα πλαστικά σφυκτηράκια φαίνεται πάντως να είναι αρκετά σφιχτοί πάνω στο ρακόρ, έκανα και άλλα πειράματα με σωλήνα ανοιγμένο από θερμότητα(αναπτήρα) πλαστικό σφυκτήρα και ρακόρ σχεδόν πιο μικρό από του eleven, και είδα ότι ενδεχόμενο να βγει ο σωλήνας δε νομίζω, μόνο για καμιά διαρροή φοβάμαι, αλλά το κοιτάω συνεχώς.Μάλλον όταν βρω χρόνο θα τα ξεστήσω όλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Ευχαριστώ πολύ πάντως πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos

αυτό το γύρο γύρο από τους σωλήνες είναι της coolermaster; χρειάζεται και αυτό αν έχει tygon σωλήνες;

Δεν είναι της coolermaster, δε ξέρω τι μάρκα είναι, πάντως κάνει δουλειά και βοηθάει στο να υπάρχει πάντα ίδια κυκλική διατομή οι σωλήνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.