Jump to content



Κουτί υδρόψυξης handmade


obijuan1983

Recommended Posts

Μιας και είχα κάποια εξαρτήματα που καθόντουσαν αποφάσησα να φτιάξω ένα κουτί για να τα βάλω μέσα.

Λοιπόν για το πρότζεκτ χρησιμοποιήθηκαν:

Αντλία Hydor L20

Ψυγείο καλοριφερ αυτοκινήτου 140Χ140Χ60mm

Tank αλουμινένιο απο AquaComputer

Γρίλια για τους ανεμιστήρες ΑquaComputer

Aνεμιστήρες αθόρυβοι 120mm X 2 σε puss-pull διάταξη

Πριτσίνια για την σύνδεση τον πλευρών του κουτιού

Φύλλα Etalbond της ΕΤΕΜ (2 φύλλα αλουμινίου με πολυαμίδιο στην μέση )

Πάμε να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και για να καταλάβετε μέγεθος περίπου...

Διαστάσεις 400Χ200Χ200mm

Μένει να βάλω 2 ρακόρ στο πλάι για να συνδέονται οποιοιδήποτε σωλήνες που έρχονται απο τα μπλοκ του pc στο εξωτερικό σύστημα αυτό καθώς και διακοπτάκι που θα ρυθμίζει τους ανεμιστήρες.

Ελπίζω να σας άρεσε

Σκέφτομαι σοβαρά να το χρησιμοποιήσω αν και δεν συγκρίνεται με το σύστημα υδρόψυξης που χρησιμοποιώ τώρα νομίζω (ψυγείο 360 κυψελωτό / Αντλία NewJet 1700L/h / Tank 2 λίτρα)

’ρα θα φτιάξω και για το κύριο PC μου κάτι παρόμοιο.

post-3721-1416072941,4511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αποτελεσμα :T:

αλλα δε καταλαβα απο που θα βγαινουν οι σωληνες,

στη φωτο φαινετε οτι θα πρεπει να βγαινουν απο την βαση (πραμα δυσκολο για την στηριψη του κουτιου!) εκτος εαν χρησιμοποιησεις γωνιες κ να βγουν απο την πισω μερια του κουτιου.

το puss-pull εννοεις οτι ο ενας βαζει αερα κ ο αλλος βγαζει, σωστα?

δε φαινετε πολυ καθαρα στις φωτο.....

θα σου προτεινα να μην τους κολλησεις πανω στο ψυγειο αλλα πανω στο κουτι ωστε να εχεις ενα σωστο εξαερισμο!:flag:

Link to comment
Share on other sites

@ F117 : όσον αφορά τα φύλλα Etalbond μπορείς να τα βρείς σε οποιοδήποτε μαγαζί κατασκευάζει κουφώματα αλουμινίου αλλά είναι πανάκριβο...(40 ευρώ το τετραγωνικό)

Απο όσο υπολογίζω χρησιμοποίησα 0,4-0,5 τετραγωνικά αρα ~20 ευρώ.Εμένα δε μου κόστισε καθόλου επειδή αυτά τα κατασκευαστικά μαγαζιά είναι πελάτες του πατέρα μου και τα παίρνω τζάμπα...

@ o polonos : Το κουτάκι πιο μικρό δυστηχώς δεν γινόταν.Αλλά και πάλι δεν νομίζω οτι είναι μεγάλο.

@ Strategos : Οι τρύπες έγιναν απο την πίσω πλευρά και χωρίς γωνία.Με λίγο ζέσταμα όλα γίνονται...

@ thepimp : O σπρώχνει απο το εσωτερικό και ο άλλος βγάζει έξω απο την γρύλια.Το κουτί στην βάση του έχει κενά για να μπαίνει αέρας.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σχόλια μου δίνεται δύναμη να κάνω και άλλα. :)

post-3721-1416072942,8023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλεια μπράβο!Η πάνω τρύπα με το τζαμάκι σε τι χρησιμεύει?Την γρίλια για τους ανεμιστήρες ΑquaComputer που την βρήκες?(πολύ όμορφη). Φτιάχνω και εγώ ένα κουτακι υδροψυξης και δεν μπορώ να βρω γρίλιες για τους 2x14cm ανεμιστήρες του κουτιού...Μόνο αυτο μου λείπει και 4 ποδαράκια και θα είναι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ντεπόζιτο με plexxy για να βλέπεις στάθμη νερού.

Την γρίλα την είχα αγοράσει απο ένα χρήστη εδω μέσα μαζί με το ντεποζιτο με το plexxy.Mάλλον παραγγελία απο εξωτερικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό. Αν έχεις χρόνο θα σου πρότεινα να βάψει όλο το εξωτερικό με κάποια μπογιά στο χρώμα του ξύλου με "νερά" ξύλου όπως και τις γρίλιες μαύρες να μοιάζει με ηχείο.

πολύ καλό :)

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει πολυ με ηχειο :T: ,και τα σωληνακια απο πισω ειναι σαν καλωδια ηχειου (μ'αρεσει που εχεις βαλει και βανες για να κλεινεις το κυκλωμα χωρις διαρροες,ειχα κανει κι εγω αυτο το τρικ)

Ομολογω οτι μου εβαλες ιδεες να ξεκινησω κατι τετοιο,χρονιαρες μερες που ειναι...

ΕΥΓΕ!

Link to comment
Share on other sites

Kαι τώρα μπαίνει στα σκαριά κουτί για το μόνιμο μου σύστημα με τριπλό 360 ψυγείο με αυτή την γρίλια...

Κάνει ~23 Ευρώ απο www.aqua-computer-berlin.de

Υπάρχει κάποιος που να θέλει να παραγγείλουμε μαζί κάτι απο εκεί;

Ας στείλει πμ οποιος θέλει.

post-3721-1416072943,5207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αντιστοιχη τρυπα στο πισω μερος του κουτιου κ καρφωσε εκει τον εναν 12αρη για να βγαει τον θερμο αερα απο το κουτι σου!

ακομα θα μπορουσες να κανεις μικρες τρυπουλες (με ψιλο τρυπανακι) στο πανω μερος του, ωστε να απελευθερωνεται λιγος θερμος αερας παραπανω.

χωρις καλο αερισμο το κουτι σου θα γινει φουρνακι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Kαι τώρα μπαίνει στα σκαριά κουτί για το μόνιμο μου σύστημα με τριπλό 360 ψυγείο με αυτή την γρίλια...

Κάνει ~23 Ευρώ απο www.aqua-computer-berlin.de

Υπάρχει κάποιος που να θέλει να παραγγείλουμε μαζί κάτι απο εκεί;

Ας στείλει πμ οποιος θέλει.

Να προτείνω κάτι ? Γιατί να βάλεις γρίλια ? Κάνε καλύτερα ένα ξύλινο πλαίσιο με πιχάκακι μισού πόντου, όσο η πρόσοψη του κουτιού και τέντωσέ του επάνω ένα κομμάτι χοντρό μαύρο καλσόν. Στήριξε αυτό το πλαίσιο πάνω στο κουτί με τρόπο τέτοιο ώστε να μπανοβγαίνει εύκολα. Δεν θα αφήνει την σκόνη να μαζεύεται μέσα, αέρας θα περνά εύκολα, και θα μπορείς να το καθαρίζεις φυσώντας το με αέρα σε βενζινάδικο. Θα μοιάζει πολύ και με ηχείο. Αν θές κάνε το κουτί από ξύλο MDF (παρέχει καλύτερη ηχομόνωση το ξύλο) σε "φτιάχ'το-μόνος-σου" κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

@ thepimp Φαίνεται δεν κατάλαβες τι είπα.Ο ενας ανεμιστήρας σπρώχνει αέρα απο το εσωτερικό του κουτιού και ο άλλος τραβάει-βγάζει έξω απο το κουτί.’ρα φουρνάκι δεν γίνεται...

(Αν σε μπέρδεψαν οι ανεμιστήρες στην φωτό ,τους είχα σε ανάποδη διάταξ)η απο αυτή που λέω.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.