Jump to content



Οθόνη 20" Wide


ATi

Recommended Posts

Αν θέλει κανεις να δώσει κάτι παραπάνω απο τα 350 των LG/Samsung 205 που πρέπει να κοιτάξει;

Στα 450 περίπου υπάρχει η Philips 200WP7ES και η Dell 2007

Στα 550 υπάρχει η Samsung 215TW

Έχοντας υποψιν ως χρήση ταινιες, desktop, κλπ και σπανια παιχνιδια, υπάρχει κατι καλύτερο απο αυτές που αναφέρω στις δυο κατηγορίες τιμής;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από morpheus

Αν θέλει κανεις να δώσει κάτι παραπάνω απο τα 350 των LG/Samsung 205 που πρέπει να κοιτάξει;

Στα 450 περίπου υπάρχει η Philips 200WP7ES και η Dell 2007

Στα 550 υπάρχει η Samsung 215TW

Έχοντας υποψιν ως χρήση ταινιες, desktop, κλπ και σπανια παιχνιδια, υπάρχει κατι καλύτερο απο αυτές που αναφέρω στις δυο κατηγορίες τιμής;

Κατω απο την philips (σε τιμη ) παιζει η viewsonic Vx2025.

Επισης αν συμβιβαστεις με αγορα παλιου σχετικα μοντελου ειναι και η belinea 10 20 35

που ηταν η πρωτη που εβαλε το συγκεκριμενο πανελ.

Τωρα βγαζει νομιζω 2080 S1 ...καπως ετσι..αλλα ειναι στην ιδια περιπου τιμη με philips.

Kαι στα λεφτα νομιζω της sammy υπαρχει και η asus pw201 ...(μπορει και wp) που εχει και αυτη της συνδεσεις που εχει η sammy εχει και glossy (που ψαχνω εγω) εχει 0pixel (κατα 99,9% ...μπορει να μπερδευω με αλλη) αλλα ειναι μονο 20 ιντσες(και οχι 21 που ειναι η samsung.

Ολες οσες εγραψα φορανε pmva εκτος απο την sammy που φοραει s-pva

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 04:21]

Στα 450 περίπου υπάρχει η Philips 200WP7ES και η Dell 2007

Στα 550 υπάρχει η Samsung 215TW

Για ποιά dell μιλάς? Εγώ τη DELL 20" 207WFP τη βρίσκω στα 570 ευρώ.

Αν σου βρίσκεται κανένα link... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi [Σήμερα, στις 16:38]

Τελευταία ερώτηση (ελπίζω)...

Έχει η LG L204WT να προσφέρει κάτι παραπάνω από την Samsung 205BW???

Είναι στο ίδιο χρηματικό ποσό και οι δύο....!

Καλυτερο response time και καλυτερο contrast(ανεξαρτητα απο τις προδιαγραφες της στα χαρτια, εχει διαπιστωθει και απο χρηστες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi [Χθες, στις 08:54]

Περι μέγέθους κόκκου έτσι λέει εδώ: (λες να είναι τυπογραφικό?)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168178

Όλες οι 20άρες 1680x1050 ίδιο μέγεθος κόκκου έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DrJ 7000

Για ποιά dell μιλάς? Εγώ τη DELL 20" 207WFP τη βρίσκω στα 570 ευρώ.

Αν σου βρίσκεται κανένα link... :)

Αναφέρομαι στην ιτμή που έχει στο dell.gr, αλλά μάλλον ειναι χωρίς ΦΠΑ.

Έχει κάποια απο τις οθονες που συζητάμε 0 pixel εγγύηση; Ένας φίλος πάντως πήρε την LG204 και δεν έχει κανένα καμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Καλυτερο response time και καλυτερο contrast(ανεξαρτητα απο τις προδιαγραφες της στα χαρτια, εχει διαπιστωθει και απο χρηστες)

Εντάξει όσον αφορά το contrast, δεκτό αν και μάλλον η διαφορά οφείλεται στο διαφορετικό panel που έχει η καθεμία, για το response time όμως... έχει τόσο μεγάλη σημασία αυτό το 1ms? και πες ότι όντως είναι πραγματική διαφορά ακόμα κ σε πραγματική χρήση... είναι όμως διαφορά???

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλέπω το θέμα -και λιμπίζομαι μια 20άρα-, να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα:

Η Philips 200WP7ES, για την οποία έχω ακούσει αρκετά καλές κριτικές από κατόχους, στα fast paced παιχνίδια ξέρει κανείς πώς πάει? Θέλω να το ψάξω αλλά right now δεν έχω χρόνο :p:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Εντάξει όσον αφορά το contrast, δεκτό αν και μάλλον η διαφορά οφείλεται στο διαφορετικό panel που έχει η καθεμία, για το response time όμως... έχει τόσο μεγάλη σημασία αυτό το 1ms? και πες ότι όντως είναι πραγματική διαφορά ακόμα κ σε πραγματική χρήση... είναι όμως διαφορά???

Τι να σου πω, αν κοιταξεις στο http://www.hardforum.com/ θα δεις οτι ατομα που τις δοκιμασαν και τις 2 ειδαν διαφορα, τωρα ποσο μεγαλη ειναι ειναι αλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

I had both the Samsung 205BW and LG 204WT side-by-side on my desk - the LG 204WT went back. To my eyes, the Samsung and LG produced a very similiar image - no clear winner. The LG had slightly better contrast but the Samsung had a smoother/cleaner image (the LG had a light cross-hatch pattern of artifacts on the screen... kinda visible on high resolution digital images). With the Samsung having an adjustable base, I was sold.

Κάτι τέτοιο έψαxνα κ μάλλον καταλήγω κάπου...

Link to comment
Share on other sites

ΤΝ έχουν και οι δυο. Σε αυτα τα λεφτα μονο TN

Οι *VA ξεκιναν απο τα ~450 (Philips, Viewsonic)

Πολύ σπαζοκεφαλιά πάντως η επιλογή. Πάντα κάπου θα χάσεις, όλες οι οθόνες υστερούν σε κάτι, έστω και χαζή λετπομέρεια, όπως πχ οτι η Viewsonic δεν έχει ρυθμνιζόμενη βάση και δεν έχει επιλογή για το interpolation, η 215ΤW έχει πολύ θόρυβο στις ταινιες (σύμφωνα με review) κλπ κλπ

Δηλαδή ποσο δύσκολο ειναι να εξοπλίσουν μια καλη οπτικα οθόνη (πχ Viewsonic vx2025) με σωστη βαση, ρυθμισεις, εισοδους κλπ, οπως πχ η Samsung 215TW???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.