Jump to content



Αναβαθμιση σε conroe/mb/ram.Τι παιρνω?(UPDATED!)


Vadergr

Recommended Posts

Ολα καλα με windows install.Ενα θεμα μονο μου παρουσιαστηκε.Ακομα και το παραμικρο o/c να κανω , μετα το restart, ενω φαινεται πως φορτωνει το συστημα, δεν δινει σημα στην οθονη.Αν το κλεισω 1-2 φορες και το ξανανοιξω δεν εχει προβλημα.Βεβαια εχω αρκετα παλιο bios το οποιο μεταξυ αλλων λεει οτι διορθωνει καποια θεματα με μνημες και vga, οποτε δεν ανησυχω και πολυ.Σε λιγο η συνεχεια!

ΥΓ. Τι ταση να δωσω για 2800/2900/3000 ΜΗΖ?Θερμοκρασια cpu 40 ιδλε einai normal?Εβαλα και as5.

Default μου λεει 1.275v

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Εξαφανιστηκε και το προβληματακι που ανεφερα!

Ετρεξα ενα προχειρο snm στα 2700 και δεν φανηκε να ειχε προβλημα.

Εχω καποιες ερωτησεις.

1)Με ποιο παλιοπρογραμμα μπορω μεσα απο τα win να βλεπω θερμοκρασιες?

2)Στο bios εχω καποιες επιλογες τις οποιες ή δεν ξερω τι να τις κανω, ή δεν ξερω που να τις ρυθμισω.Παμε...

CPU ENHANCED HALT .(ENABLED) ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ

CPU THERMAL MONITOR (ENABLED) ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ

CPU EIST FUNCTION (ENABLED) ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΦΗΣΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

VIRTUALIZATION (ENABLED) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ INTEL?ΤΟ ΑΦΗΣΑ.

ΚΑΙ ΣΤΑ O/C OPTIONS ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ

DDR2 VOLTAGE .ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ :p ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ?ΕΧΕΙ ΑΠΟ +0.1 ΩΣ 0.6 !

PCI-E OVERVOLTAGE .ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ +0.1 .ΤΟ ΠΗΓΑ 0.1 ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ O/C

FSB OVERVOLTAGE ΕΧΕΙ ΩΣ +0.3 ΤΟ CHIPSET ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

(G)MCH OVERVOLTAGE ΩΣ +0.3 ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

CPU OVERVOLTAGE. ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΤΑΣΗ ΤΗΣ CPU.TO ΠΗΓΑ ΣΤΑ 1.38 ΓΙΑ ΤΑ 2700ΜΗΖ.

Παιδια δωστε συμβουλες να πιασουμε τα 3giga!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος !50 idle στα 2750 ειναι καλα?Στοκ ψυξη και απλα 2 ανεμιστηρες στο κουτι.

Θα μου πει κανεις τι να κανω στα παραπανω και τι ταση να δωσω για να ανεβω πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

CPU ENHANCED HALT .(ENABLED) ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ

CPU THERMAL MONITOR (ENABLED) ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ

CPU EIST FUNCTION (ENABLED) ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΦΗΣΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

VIRTUALIZATION (ENABLED) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ INTEL?ΤΟ ΑΦΗΣΑ.

Λοιπόν τα παραπάνω εάν πας για σκληρό o/c καλά τα έχεις....Σε δαιφορετική περίπτωση όμως ενεργοποιησε τα ,καθώς όπως βλέπεις ρυθμίζουν ρεύματα, συχνότητες καθώς και είναι υπεύθυνα για το throttling....

Fsb & Gmch μην δίνεις ρεύμα αν πας μέχρι 420-425 παρα πάνω ίσως και να θέλει για να είσαι σταθερός. Το pci επίσης δεν θέλει ρεύμα εκτός εάν το πας πάνω από 100.

Ρεύμα δώσε +0.2 στις μνήμες.

Τρέξε ένα Όρθος και έχε ανοιχτό το ΤΑΤ ή το Core Temp. Μέχρι 65 βαθμούς καλό είναι, ειδικά αν έχεις και στοκ ψύκτρα, όχι ότι δεν αντέχουν και παραπάνω...οι 6400 στα 83-85 αρχίζουν το θρότλινγκ

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες θα παιξουν σε default σχεδον ρυθμισεις .Ειναι ddr 667 και λογω μεγαλου multi, δεν τις κοβω να παιξουν πανω απο 340-345.Το +0.1 δεν αρκει σε αυτες?

Στα 3000μηζ με snm φτανω τους 71 βαθμους με 1.45volt

Να το αφησω εκει?Εχω δωσει πολλη ταση?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι αρκετή...Ο δικός μου ο πρωην εκανε τα 3000 με 1,3625 και max 3600 me 1,59...

Tώρα περιμένω εναν άλλο Ε6600 που κανει τα 3300 με στοκ ρευμα και max 4700+ σε phase οποτε είναι ανάλογα το κομμάτι.Αλλά νομιζω εισαι ψηλά απο ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Επι μια ωρα snm 100% στα 3200 με 1.455 !!!

Ειδα βεβαια και κατι 78 βαθμους στην cpu οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω σε αυτην την συχνοτητα.

Παντως ειναι καλο κομματι και τραβαει o/c!

H gigabyte απο την αλλη, τα εβγαλε τα λεφτα της με το παραπανω.

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας !Αν θελετε καμμια διευκρινηση ελευθερα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να κατεβασεις συχνοτητα...

Νομιζω μπορεις να κατεβασεις ταση:p

Δεν ειναι πλεον amd

(μονο εσυ το ξερεις βεβαια αυτο)

Πιστευω οτι και η abit θα σε καλυπτε..για αυτα που ζητουσες.

Με τι ψυκτρα εισαι??Μαμα??

Να παρεις καμμια αλλη δεν παιζει εε?

Αντε και εις ανωτερα,,,....(αντε και στα δικα μας-μου)

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου λεγα για το ρεύμα;Πάντως λέγεται και το διαπίστωσα και ο ίδιος οτι το s&m δεν είναι οτι πιο αξιόπιστο για να τεστάρεις Conroe...Δοκίμασε Οrthos με priority 5 και αν το βγάλει είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

NEA !

1)Η gigabyte πεθανε!Βγηκα για ξυδια το βραδυ και αφησα το μηχανημα να κανει orthos στα 2700 με 1.30volt περιπου.Οταν γυρισα το μηχανημα ηταν ανοικτο αλλα τιποτα στην οθονη.Και κανενα σημαδι ζωης.Ουτε clear cmos,ουτε μπαταριες και επανατοποθετηση cpu/ram εκαναν τιποτε.Αντε γεια Gigabyte με το dual bios σου (μην *εσω)

2)Την θεση της πηρε η Abit AB9 Non Pro.Πολυ φθηνοτερη, καλυτερο pcb (της gigabyte ηταν πολυ μικρο) και πολυ καλυτερα εξοπλισμενη (gigabit lan,6 sata,καλυτερη onboard,2firewire!)

Eδω καπου ξεκινανε καποια ερωτηματα μου για την abit.

1)Σε default E6600@2.4 εχω 56-63C !!! Ετσι ειναι οι abit και μετρανε πολυ ή εχω κανει βλακεια στην εγκατασταση του ανεμιστηρα?

2)Εχω το bios 1.3 και εχει βγει το 1.5 .Στην προσπαθεια μου να κανω κανονικα και με τον νομο την προβλεπομενη απο την ΑΒΙΤ διαδικασια αναβαθμισης bios , τρεχοντας το προγραμμα απο την δισκεττα, δεν τελειωνει ποτε.Σαν να μην μπορει να διαβασει απο το drive.Κανω restart αναγκαστικα και ευτυχως δεν εχει γινει κατι κακο.Τι μπορω να κανω?Να ρισκαρω την αναβαθμιση απο safe mode dos prompt?

Mεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει το παραμικρο o/c λογω των θερμοκρασιων και μονο.

Link to comment
Share on other sites

my lord κανε αναβαθμιση απο τα win.

Πιθανο να εβαλες την ψυχτρα βιαστικα και να εκατσε στραβα.

Βεβαια ακουμπα την ψυχτρα και δες αν ειναι χλιαρη ή κρυα .

Τελος αμα ολα πανε καλα,ποσταρε τα νουμερα με την abit γιατι με απασχολει αυτη η χαμενη.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με τις θερμοκρασιες οντως την ειχα κανει εγω την μαμακια.Δεν ειχε ακουμπησει καλα η ψυκτρα.Τωρα ειμαι στα ιδια με την gigabyte.

Η βλακεια τωρα ειναι οτι με τα νεα bios εχει βελτιωσει την συμβατοτητα με τις μνημες και εγω εχοντας το πλαιο, βγαζω λαθη ακομα και με μικρο o/c.

Το flash menu ΔΕΝ το υποστηριζει πλεον η ΑΒΙΤ στις νεες μητρικες της οποτε για λιγο μενω στασιμος.

Το flash ειναι με το awardflash και γινεται μεσω καθαρου dos mode.Ψιλοφοβαμαι να το κανω απο τα windows...και ενω προσπαθω απο την δισκεττα,δεν προχωραει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.