Jump to content



Αναβαθμιση σε conroe/mb/ram.Τι παιρνω?(UPDATED!)


Vadergr

Recommended Posts

Το μπατζετ ειναι καρφωμενο στα 570-580ευρω και δεν αλλαζει με τιποτα προς τα πανω.

Επισης θελω οπωσδηποτε 2χ1gb ram.

Με το λιγο διαβασμα που εκανα εχω καταληξει στα ακολουθα.

1)

2χ1 μνημες 667 του κιλου :190-200e

E6400:215e

Asus p5b (απλη):140e η abit aw9max:149e η οποιαδηποτε αλλη με max 150e

Συνολο,περιπου 560ε αλλα υποτιθεται οτι εχω εγγυημενο (?) o/c λογω καλης μητρικης.

2)

2χ1 μνημες 667 του κιλου :190-200e

E6600:310e

Αναγκαστικα φθηνη μητρικη τυπου ABIT AB9/AB9Pro :80/100e

Συνολο ,περιπου 580ε , και αν και δεν θα εχω την καλυτερη μητρικη σε fsb, λογω του επεξεργαστη (9multi) θα μπορω με σχετικα μικρο fsb να φτασω στα 3ghz (Αρκει να πιασω τα 333.Λογικα τα εχει η abit)

3)

2χ1 μνημες 667 του κιλου :190-200e

E6400:215e

ABIT AB9/AB9Pro :80/100e

Απλα περιοριζω το budget (περιπου 500-510ε) και οτι βγει απο o/c. (λογικα θα παω κοντα στα 2500-2600mhz)

Tι απο ολα αυτα να κανω?Βοηθειστε το συντομοτερο γιατι η αγορα θα γινει αυριο πρωι πρωι.

ΥΓ η biostar Tforce 965PT τι λεει απο επειδοσεις?Την εχει το πλαισιο στα 110ε και μονο καλα εχω διαβασει στο δικτυο.Αξιζει?

EDIT: Η Gigabyte πεθανε, παμε να παιξουμε με την abit ab9 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vadergr

Το μπατζετ ειναι καρφωμενο στα 570-580ευρω και δεν αλλαζει με τιποτα προς τα πανω.

Επισης θελω οπωσδηποτε 2χ1gb ram.

Με το λιγο διαβασμα που εκανα εχω καταληξει στα ακολουθα.

1)

2χ1 μνημες 667 του κιλου :190-200e

E6400:215e

Asus p5b (απλη):140e η abit aw9max:149e η οποιαδηποτε αλλη με max 150e

Συνολο,περιπου 560ε αλλα υποτιθεται οτι εχω εγγυημενο (?) o/c λογω καλης μητρικης.

Όχι AW9D με Allendale, θα φρακάρεις στα 400-430 και θα χαραμίσεις τον επεξεργαστή. Πάρε καλύτερα την Ρ5Β που ξέρεις ότι δε θα σε κόψει το FSB.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε τότε σε μεταχειρισμένα mobo/μνήμες για να είναι κ δοκιμασμένα... γιατί δε γίνεται να σφηνώσεις 6600 με καλή μητρική στα 580 μαξ

αν δε θες used, πάλι σενάριο 2 θα επέλεγα προσωπικά... μόνο κ μόνο επειδήυ δεν είσαι του στυλ να ψαχτείς σε ψηλά fsb...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα παιζει να σε κρατησουν πισω οι μνημες οποτε μαλλον η λυση ειναι 6600 με καμια φθηνη AB9, τα 3GHz θα τα δεις σιγουρα ετσι αλλα μαλλον θα φθασεις αρκετα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη επιλογη ....

σιγουρα θα εδιωχνα το 3ο..

Και τα 3 ειναι επικινδυνα να σε κοψουν κατω απο τα 400 (με τελευταιο τον c2d)

Η μνημη την κοβω ψιλοεπικδυνη ..

Ας υποθεσουμε οτι θα παει κοντα στα 400(απο πανω...420-440).

Στην πρωτη επιλογη θα επελεγα την abit μιας και το 975 καπου εκει σταματαει και αυτο (ισως λιγο πιο πανω) αλλα θα εκμεταλλευτει καλυτερα τις μνημες...

Αν παλι εισαι τυχερος με τις μνημες και ξεπερασουν τα 450 τοτε ισως καλυτερα η asus..

Aλλα και παλι 430χ8 =3440Μηζ .Ποσο παραπανω να πας για 24/7 stable???(Do you feel lucky??)Moνο για bench to 965??

H δευτερη επιλογη εξισου καλη μιας και με το ε6600 εχεις ενα πολλαπλασιαστη πανω και 4ΜΒ cache..

Αλλα πιστευω οτι τα 400 τα εχεις σιγουρα οποτε πας για 9χ400=3600Μηζ

Μοιαζει η καλυτερη επιλογη ...μιας και η μητρικη λογικα δεν θα κωλωσει εκει ...ο επεξεργαστης αν επιλεγει σωστα παει πολυ παραπανω ..οποτε μενει μονο η μνημη που θα σταματησει..Με βαση την παραπανω υποθεση (οτι 8α παει 430) θα εισαι στα 9χ430=3870Μηζ

Καλο μου ακουγεται...

Υ.Γ

Η υποθεση για τα 430 στις μνημες ειναι με ψιλονορμαλ timmings (οχι 5αρια παντου) και με νορμαλ ταση για 24/7 δλδ 2,2V..

Link to comment
Share on other sites

NTG μακαρι να παει τοσο!Δεν με ενδιαφερει το benchmarking και στοχο εχω τα 3g.

Να ξεκαθαρισω λιγο και το σκεπτικο μου.Θεωρω οτι με τον 6600 ,λογω μεγαλου multi,δεν θα εχω αναγκη να ψαξω το μεγαλο fsb για να πιασω τον στοχο μου που ειναι τα 3g.Απλα θα θελω 333 fsb απο την μητρικη,κατι που νομιζω οτι πιανει σιγουρα η abit ab9 απο αυτα που εχω διαβασει.Αφηστε που ετσι δεν ζοριζω τις μνημες,και ουτε στηριζομαι στο οτι θα πρεπει να ανεβαινουν.

Ετσι λοιπον εχω τν εντυπωση οτι εχω πιο εγγυημενο o/c με βαση παντα τον στοχο μου.Αλλα και να σπασει ο διαολος το ποδαρι του, τα 2900 θα τα εχω σιγουρα (320 fsb με τον 6600,του φουστη,θα τα πιασω!) και μαλλιστα θ τα εχω με τον 6600 που εχει 4mbcache και οχι 2 οπως οι μικροι οποτε μαλλον δεν θα χανω και πολυ.

Στο δικτυο, η abi ab9 πιανει απο 340 ως και 400fsb.Aρα με την συντηρητικη λογικη μου τα 3000mhz τα εχω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα 6600, όπως τα λές με 9αρι multi ούτε μνήμες θα ζορίσεις ούτε θα καίγεσαι να πιάσεις fsb.Και φυσικά θα είσαι και παραπάνω,τι στο καλό οι μνημες @ 700 με 350 fsb δεν θα πάνε;Αρα 3100-3150 πιστεύω τα έχεις άνετα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

πολύ παραπάνω έχεις σίγουρα αλλά τα είπαμε... EIΣΑΙ G@Y..:p

No straight story! :p

Eγω φταιω που δεν σου ελεγα τιποτα οταν ησουν ξυρισμενος...

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Καλύτερα 6600, όπως τα λές με 9αρι multi ούτε μνήμες θα ζορίσεις ούτε θα καίγεσαι να πιάσεις fsb.Και φυσικά θα είσαι και παραπάνω,τι στο καλό οι μνημες @ 700 με 350 fsb δεν θα πάνε;Αρα 3100-3150 πιστεύω τα έχεις άνετα...

To θεμα δεν ειναι να αντεξουν οι μνημες,αλλα να αντεξει η μητρικη.Η abit a9/a9pro δεν φημιζεται για το μεγαλο fsb που πιανει (340-350).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

To θεμα δεν ειναι να αντεξουν οι μνημες,αλλα να αντεξει η μητρικη.Η abit a9/a9pro δεν φημιζεται για το μεγαλο fsb που πιανει (340-350).

Kυριως για ολους τους υπολοιπους...

Με 1,45Vmch ποσο πανε τα 965???

@vadergr

Σε περιπτωση που δεν το εχεις δει...δες και αυτο-> Κinder εκπληξη

Eπισης σε περιπτωση που τρομοκρατηθεις απο λεξεις οπως Vdimm mod ,Vmch Mod

δες και αλλο ενα λινκ πιο ηπιο...->#2 kinder εκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μνήμες του κιλού 667, μήπως εννοείς κάτι OCZ Gold 667 που πιάναν κάτι 450άρια για πλάκα? ;)

Από μητρική συμφωνώ κι εγώ για Ρ5Β, απλά απίστευτη στο o/c για τον νορμάλ και για τον απαιτητικό χρήστη.

Για επεξεργαστή, αν δε σε νοιάζουν τα benches, πάρε τον πιο φτηνό ΙΜΟ. Βάλτον πάνω στην Ρ5Β με τα OCZάκια αυτά, πιάσε ένα 450*7=3150 για 24/7 και μετά είσαι άρχοντας. Τα ΜΒ της cache παραπάνω του 6600 δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα εκτός benches και ο μόνος λόγος που κοστίζει 300Ε είναι ο 9άρης πολ/στης του.

Link to comment
Share on other sites

Από μητρική συμφωνώ κι εγώ για Ρ5Β, απλά απίστευτη στο o/c για τον νορμάλ και για τον απαιτητικό χρήστη.

gznp εννοείς την απλή έκδοση με τα 140 γιούρια ? Αν είναι έτσι πάμε ολοταχώς για αυτήν !

Link to comment
Share on other sites

Tα αγορασα το πρωι και τωρα εμαι ετοιμος να τα βαλω επανω.Εκανα μια υπερβασουλα.Αγορασα τα ακολουθα...

1)6600

2)2χ1 trancend ddr667

3)gigabyte 965 p s3.Εχω διαβασει καλα λογια για αυτην και οτι σιγουρα ανεβαινει.

Θα δειξει σε λιγες ωρες.Το μονο που θελω ειναι fsb 333 :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.