Jump to content


Αναβαθμιση σε conroe/mb/ram.Τι παιρνω?(UPDATED!)


Vadergr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 04:07]

NEA !

1)Η gigabyte πεθανε!Βγηκα για ξυδια το βραδυ και αφησα το μηχανημα να κανει orthos στα 2700 με 1.30volt περιπου.Οταν γυρισα το μηχανημα ηταν ανοικτο αλλα τιποτα στην οθονη.Και κανενα σημαδι ζωης.Ουτε clear cmos,ουτε μπαταριες και επανατοποθετηση cpu/ram εκαναν τιποτε.Αντε γεια Gigabyte με το dual bios σου (μην *εσω)

:D:rofl:Σας τα λέω ότι οι Gigabyte δεν είναι και για πολλά-πολλά και δε μ'ακούτε...

Flashing bios στην ABIT.....Κάνε κανονικά με δισκέτα μέσω dos (το κλασσικό) και ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΩΡΑ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Ποση ωρα ρε συ Hipro?Mιλαμε περιμενα πανω απο 20 λεπτα και ακομα και καλα εψαχνε το .bin...

Ετσι ειναι σε ολες τις abit δηλαδη?

Η πλακα ειναι οτι την αναβαθμιση του bios την θελω σαν παλαβος.Οι μνημες μου δεν ανεβαινουν πολυ απο default (1/1 παντα,ακομα και σε default 667 βγαζουν λαθη) και εχω παλαβωσει.Εχω δωσει μεχρι 2volt για default 667 η και ddr580-600 και βγαζουν λαθη ακομα και με gay timings 15-6-6-5 :tomato:

Aφηστε την αλλη ξεφτιλλα.Το bios της AB9 ειναι ...ροζ !:cry:

Υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να κανω με τις μνημες?Τrancend του κιλου ειναι.

Mπορω τελικα να αναβαθμισω το bios με αλλο τροπο?Safe mode command prompt ειναι σιγουρα επικινδυνο?Το winflash το υποστηριζει η ΑΒΙΤ?

EDIT: Ολα οκ με το flash.Ειχα κακη δισκεττα προφανως.Με μια αλλη που βρηκα σημερα η ολη διαδικασια εγινε σε ενα λεπτο.

Οι μνημες φαινεται να παιζουν και να αντεχουν οποτε τωρα ξεκινω το ευγενες σπορ...

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες που έχεις, ως τώρα παίζουν στα 380 με 5-5-5-15 (τα υπόλοιπα auto) με 2.0v στην S3

κριμα για την μητρική - αρχίζω και ανησυχώ - πάντως ως τώρα καλά πάει με τον Ε6300 (7*380 με 1.30v) τεστάρω προς το παρόν με 2πλά spi 16m και 3d

Περιμένουμε εντυπώσεις από την AB9 pro, γιατί αν αρχίσω τα 2πλά prime και ψοφήσει, για κάτι τέτοιο θα πάω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

οι μνήμες που έχεις, ως τώρα παίζουν στα 380 με 5-5-5-15 (τα υπόλοιπα auto) με 2.0v στην S3

κριμα για την μητρική - αρχίζω και ανησυχώ - πάντως ως τώρα καλά πάει με τον Ε6300 (7*380 με 1.30v) τεστάρω προς το παρόν με 2πλά spi 16m και 3d

Περιμένουμε εντυπώσεις από την AB9 pro, γιατί αν αρχίσω τα 2πλά prime και ψοφήσει, για κάτι τέτοιο θα πάω και εγώ..

δεν ψοφάνε έτσι απλά ρε παιδιά... μπορεί απλά να έφαγε σκάλωμα κ να μην ήξερε να την επεναφέρει ή να ήταν τυχαίο ελαττωματικο κομμάτι. εμένα 30 s3 965 παίζουν σχεδόν 24/7 εδώ και 2 μήνες και δεν έχουν κάνει κιχ...

Link to comment
Share on other sites

Tυχαίνουν αυτά, και εγώ άκουγα διάφορα και ψιλοφοβήθηκα να πω την αλήθεια αλλά ως τώρα έχω 7*420 με 1.30vcore, 2.00vmem και +0.1 στα υπόλοιπα - σταθερό σε 2πλό 32Μ, 3dmark01 looping...

είχα βάλει στόχο τα 3giga και φαίνεται ότι θα τα πιάσω σχετικά εύκολα παρά το ότι δεν έχω και "ακριβές" μνήμες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά πιό το όφελος? Το έψαχνες "να πάρω αυτό" "να πάρω το άλλο" και τελικά με την καμένη μάνα μπήκες μέσα 100Ε με τα οποία απ'την αρχή θα είχες πάρει κάτι ποιοτικότερο.

Όσο για την ASUS P5B, αστα να μη @έσω. Έφυγε RMA την επόμενη ώρα. Ούτε POST δεν έκανε. Να τα βράσω και τα BIOS update απο USB και τα crash free utilities και όλη τη σαβούρα. Το bios και ο ήχος είναι τίγκα στο bug (δείτε ASUS forum) και η ASUS σφυρίζει αδιάφορα. Και τι να το κάνω το RMA... Έχω 15 μέρες και κοιτάω το 1000ρικο παρκαρισμένο στη γωνία μέσα στα κουτιά και αναπολώ την ......chaintech που δουλεύει σα σκυλι 24/7 εδώ και 4 χρόνια. bye

Link to comment
Share on other sites

tips...

1)το ICHIO μην του δωσεις καθολου ρευμα γιατι κανει την μητρικη ασταθεστατη αστο στο 1.5

2)Το MCH μεχρι τα 420 δωστου 1.3-1.35 και για παραπανω οσο δίνει το μομπο

3)Μεχρι και τα 3.0 δεν πιστευω να χρειαζεται ρευμα το cpu(αναλογα και το κομματι) το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μεσα απο το uguru να αλλαξεις την τάση και να τεσταρεις με το ΟRTHOS(FFTs Cpu stress)για να δεις ποσο θέλει....

Αντε και καλα κλόκια φίλε..........αναψε και κανενα κερακι στην gigabyte που και που!!!:rofl::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια DS4 από την οποία και κατέληξα στο ότι ΠΟΤΕ πλέον δε θα ξαναπάω σε GIGABYTE κατέληξα σε μια Abit AB9 Pro @ 99 euro στο πλαίσιο. Προς το παρόν μόνο καλά λόγια έχω να πώ για αυτή.

Α. Το BIOS το έκανα update από το Flashmenu (απο win δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.