Jump to content



Amd Socket 939 X2


Τσιλιμπηθρας

Recommended Posts

Έχω ενα μηχάνημα στο οποίο το μόνο που θέλω να αλλάξω ειναι ο επεξεργαστής, και θέλω έναν dualcore, ΑΛΛΑ επειδή δν θέλω να ξοδέψω εξτρα money για mobo μπορείτε ρε παλικάρια να μου πείτε ποιο διπύρηνοι επεξεργαστές έχουν βγει για 939?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 20:08]

3800

4200

4400

4600

Μεχρι εκει σε ενδιαφερουν.

Οκ thnx τώρα το μόνο που ελπίζω είναι να βρω και κανένα απο αυτούς :X: Αν γνωρίζει κάποιος τιμές για τον καθένα ξεχωριστά, αν και νομίζω πως κυμαίνονται στα 200-350 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιας και σήμερα πήγα Βουλγαρία για ψώνια:upside: μπήκα στο site του πλαισιόυ στη Βουλγαρία και λέει οτι διαθέτει ακόμα 939 dualcore...Λέτε να στέλνουν Ελλάδα;

οφ τοπικ/ Πάντως σε μαγαζί της σειράς που ρώτησα για Ε6600 τον είχαν 320 ευρώ... / οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τσιλιμπηθρας [Σήμερα, στις 01:55]

Μακάρι να βρω κανένα 939 να την βολέψω γιατί να δώσω λεφτά για μομπο απλά ΔΝ θέλω, το είχα ακριβοπληρώσει το τελευταίο :cry:

Μεχρι ποσα λεφτα μιλαμε;

Μπορεις να παρεις Opteron καινουργιο 150ευρω πανω κατω,αλλα και με 120+ευρω μπορεις να βρεις απο αγγελιες καναν 3800+ και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τσιλιμπηθρας [Σήμερα, στις 01:55]

Μακάρι να βρω κανένα 939 να την βολέψω γιατί να δώσω λεφτά για μομπο απλά ΔΝ θέλω, το είχα ακριβοπληρώσει το τελευταίο :cry:

Θελει ψαξιμο η δουλεια ...εγω προ ημερων πουλησα ενα 3800+ χ2 (110ευρω) για το χατηρι ενος Opteron 175 τον οποιο βρηκα με τα 1.000 ζορια ...το S.939 ειναι ακομη ζωντανο ..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τσιλιμπηθρας [Σήμερα, στις 02:26]

γυυυυυυυρω στα 250ευροπουλα...

Κοιτα μια στο Skroutz,με 250 ευρω εχεις πολλες επιλογες αν το ψαξεις.Εγω παντως δεν εδινα τοσα και πηρα εναν Opteron 165 τον οποιο δεν τον εχω παραλαβει ακομα στα 150ευρω(δυστηχως δεν ηταν αμεσα διαθεσημος,8 εργασιμες πεσαν και οι γιορτες να δω ποτε θα τον χαρω).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, ακου πρόταση για τη περίπτωση σου.

CPU: Intel Core 2 Duo E 6300 στα 175Ε και

mobo: Asrock 775 Dual VSTA στα 55Ε

Σύνολο 230 ( μέσα στο budget σου ).

Η μητρική υποστηρίζει μνήμες DDR ή DDR2 και κάρτα γραφικών AGP ή PCI-E.

Κρατάς τις μνήμες και τη κάρτα γραφικών που έχεις, για να τις αλλάξεις αργότερα

Πουλάς και τη cpu και τη mobo που έχεις.

Έτσι η μίνι αναβάθμιση θα σου έρθει πολύ φθηνότερα και θα είσαι jet............

Εγώ αυτό έκανα και δεν έδωσα παραπάνω από 70Ε από τη τσέπη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon

Φίλε, ακου πρόταση για τη περίπτωση σου.

CPU: Intel Core 2 Duo E 6300 στα 175Ε και

mobo: Asrock 775 Dual VSTA στα 55Ε

Σύνολο 230 ( μέσα στο budget σου ).

Η μητρική υποστηρίζει μνήμες DDR ή DDR2 και κάρτα γραφικών AGP ή PCI-E.

Κρατάς τις μνήμες και τη κάρτα γραφικών που έχεις, για να τις αλλάξεις αργότερα

Πουλάς και τη cpu και τη mobo που έχεις.

Έτσι η μίνι αναβάθμιση θα σου έρθει πολύ φθηνότερα και θα είσαι jet............

Εγώ αυτό έκανα και δεν έδωσα παραπάνω από 70Ε από τη τσέπη μου.....

Γιατί θες να το καστρέψεις το παιδί, τι σου έκανε?

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδιά για τη άστοχη παρέμβαση...

Θυμήθηκα τώρα το ανέκδοτο με το λιοντάρι και το λαγό....

" Λέμε και καμμιά μ@μ@%ια, έτσι για να περνάει η ώρα":flower:

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα , τέτοιες ταρζανιές με τα υβριδικά της asrock δε λένε για 3 λόγους.

1. ένας από τους δύο διαύλους είναι κομμένος (εδώ το pciex)

2. το pciex της δουλεύει μόνο με συγκεκριμένες κάρτες.

3. το chipset δεν είναι ούτε intel ούτε nvidia, οπότε και ασυμβατότητες παραμονεύουν, και μειωμένη απόδοση θα έχεις μιας και ο c2d δεν έχει imc και τα northbridge της VIA και της sis δεν κάνουν δουλειά συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τσιλιμπήθρα γι' αυτό πρέπει να ενημερωνόμαστε συνέχεια και να κάνουμε τις αναβαθμίσεις μας στο σωστό χρόνο. (Δε "στη λέω", ένα γενικό συμπέρασμα βγάζω). Μου θυμίζεις τον εαυτό μου που όταν έμαθα τα περι κατάργησησης του 939 στο τρίτο τρίμηνο του 2006 (και σε συνδυασμό με την τότε πτώση τιμών) κάναμε ντου μαζί με φίλους και γνωστούς και πήραμε όλοι διπύρηνους για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Τώρα δυστυχώς θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρεις κάτι καλό αφενός, αφετέρου ίσως μερικοί επιτήδειοι να χτυπήσουν την τιμή επειδή ξέρουν ότι δε θα έχεις και πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.