Jump to content



gigabyte DS4 on board ηχος vs Audigy 2 ZS


Virus

Recommended Posts

Εξαρτάται.....αν πραγματικά την χρειάζεσαι.

ΓΙα μένα είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα. Αν ασχολείσαι περισσότερο με ήχο τότε ίσως δεις διαφορά...Τώρα αυτά που ακούς για δέσμευση λιγότερων πόρων από εξωτερική κάρτα ήχου κτλ κτλ.....δεν ξέρω τι βάση έχουν για ένα C2D...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά περί μικρότερης κατανάλωσης πόρων ισχύουν και δε νομίζω ότι αφήνουν ασυγκίνητο κανένα gamer. Επιπλέον, η διαφορά στην ποιότητα ήχου από onboard σε sounblaster, είναι για εμένα αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Αυτά περί μικρότερης κατανάλωσης πόρων ισχύουν και δε νομίζω ότι αφήνουν ασυγκίνητο κανένα gamer. Επιπλέον, η διαφορά στην ποιότητα ήχου από onboard σε sounblaster, είναι για εμένα αισθητή.

Ε μάλλον αφήνουν και παρα αφήνουν. Εξαρταται από την onboard...εξαρτάται από τα ηχεία, εξαρτάται από την ένταση που τα έχεις....κτλ κτλ.....

Από εποχής SB! Live platinum έχω να ξαναγοράσω external κάρτα ήχου (την οποία είχα πληρώσει χρυσή). Και gamer έιμαι, και καμιά ταινιούλα βλέπω, και με premiere βάζουμε κανένα sfx στα videάκια μας.....αλλά δεν ανοίγω την ένταση τέρμα ώστε να αντιληφθώ κούφιο μπάσο ή τσιριχτά υψηλα.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιίλε σωστά σου λένε... Εγώ έχω παρόμοια μητρική Gigabyte 965p s3 και την κάρτα ήχου Audigy 2 ZS Platinum.... :cool: (Κάνω και εγγραφές για αυτό πήρα την platinum που έχει όλες τις θύρες....)

Αν έχεις καλά ηχείά θα δεις διαφορά σε υψηλές εντάσεις καθώς και στην ανάλυση του ήχου... Εϊναι πιο τρισδιάστατος....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την DS4 και μια Audigy απλή (αγορασμένη το 2000) που είχα, είχα πήξει στις μπλέ οθόνες και από ότι μου είχε πεί ο Chosen πολλοί στο XS είχαν το ίδιο πρόβλημα. Για ψάξτο λίγο μην την αγοράσεις τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την εβαλα αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα το cd για να βαλω το utility!ετσι δεν μπορω να παιξω με ρυθμισεις!Παρολαυτα αρχισαν τα win να βγαζουν σφαλματα!θα δοκιμασω να κανω ενα φορματ καποια στιγμη!απο διαφορα ηχου δεν εχω παρατηρησει για να ειμαι ειλικρινης!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Virus

Την εβαλα αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα το cd για να βαλω το utility!ετσι δεν μπορω να παιξω με ρυθμισεις!Παρολαυτα αρχισαν τα win να βγαζουν σφαλματα!θα δοκιμασω να κανω ενα φορματ καποια στιγμη!απο διαφορα ηχου δεν εχω παρατηρησει για να ειμαι ειλικρινης!

Aπενεργοποιησες την onboard απο το bios για να μη γινεται conflict?

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την onboard από BIOS, δες αν έχεις ενώσει όλα τα καλώδια της κάρτας ήχου σωστά, απεγκατέστησε τους driver της onboard, και αν δεν βρίσκεις το cd τότε μπες στο site της Creative και κατέβασε τον νεότερο driver μαζί με ό,τι utility θες...

Ποια κάρτα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

inmo...Διαφορά ήχου βασικά δεν πιστεύω να καταλάβεις εκτός και αν ασχολείσαι σοβαρά με τον ήχο και έχεις καλά ηχεία...

Πιο πολλά προβλήματα ίσως ασυμβατοτήτων πιθανόν να σου προκαλέσει παρά καλά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η κάρτα ήχου αν είναι Creative από τις καινούριες με το EAX αν έχεις 5.1 καλά ηχεία ακούς διαφορά... Είναι ποιο τρισδιάστατος ο ήχος... Και γενικά ηκάρτα ήχου είναι απαραίτητη αν θες να κάνεςι ποιοτικές εγγραφές και επεξεργασία ήχου από μουσικά όργανα...

Link to comment
Share on other sites

Mια sound blaster audigy 2 την οποια και μου χαρισαν δεν την αγορασα!τα εχω κανει ολα τα παραπανω αλλα κ παλι μου βγαζει ενα σφαλμα με το που ξεκινανε τα windows και απο εκει και περα δεν με ξαναενοχλει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.