Jump to content



AKASA AK-184-L2B ULTRA QUIET CASE FAN


InMyMemory

Recommended Posts

Παίδες καλησπερα. Εχει κανεις το συγκεκριμενο case fan? Ρωταω γιατι υποτιθεται πως τον πηρα για αθορυβο αλλα παραγει εναν εκνευριστικο θορυβο σαν βουητο, οχι πολυ εντονο αλλα πολυ εκνευριστικο! Οι 2 120mm coolermaster που ειχε μεσα το case απο την αρχη κανουν πολυ λιγοτερο θορυβο. Υπαρχει περιπτωση αμα τους τον παω πισω να μου το αλλαξουν?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, δεν είναι καλά στερεωμένοι; Δοκίμασε να βάλεις κομμάτια πλαστικό για την απορρόφηση κραδασμών. Το αν μπορείς να τους αλλάξεις είναι θέμα καταστήματος. Επιπλέον, αφού εξαρχής συνήθισες με το καλό πράμα (coolermaster), μπορεί να σου φάνηκαν πολύ υποδεέστερο το akasha, ενώ για άλλους να είναι νορμάλ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως τον ιδιο ανεμιστηρα για πλαινο σε ενα κουτι soprano tt , με 2 12αρηδες coolermaster στις 1000 στροφες μπρος πισω και ο ακασα στις 1400 στροφες δεν ακουγεται , εντυπωση μου κανει ...

Edit : Οταν εχω τους 12αρηδες στις 1000 στροφες ο ακασα ακουγεται βασικα υπερεβαλλα λιγο , παντως οταν ειναι default οι 12αρηδες στις 1200 στροφες τον ιδιο θορυβο κανουνε με τον ακασα, @@ 18 Db δηλαδη μιας και οι 12αρηδες στις 1200 στροφες ονομαστικα 22 db εχουνε ^^

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι υποκειμενικό το οτι δεν ακούγεται, τα 18db του τα έχει...Για μένα είναι πολύ θορυβώδης...αλλά και τις στροφές να του ρίξεις τότε κάνει το βούισμα που αναφέρει ο InMyMemory.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω τον θορυβο τον κανει οντως και σε χαμηλες στροφες. Εφοσον τον κανει και σε σενα δεν τιθεται θεμα αλλαγης ανεμιστηρα απο το μαγαζι, ασε που βαριεμαι να τραβιεμαι εκει για 10 ευρω. Οποτε εν ολιγοις απαραδεκτος ανεμιστηρας.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γενικα δεν μπορω να πω πως εχω παραπονο αλλα το συγκεκριμενο προιον εκτος απο πατατα ειναι και κοροιδια γιατι το πλασαρει σαν αθορυβη λυση στην αγορα και καθε αλλο παρα αθορυβο δεν ειναι :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Πρό έξι μηνών αγόρασα τον αντίστοιχο 12άρη...Έκανε έναν εκνευριστικό ήχο..ένα κροτάλισμα από το μοτέρ του μάλλον...είτε σε λίγες έιτε σε πολλές στροφές....από τη ροή του αέρα δεν έκανε κάποιο θόρυβο, παρά μόνο αυτόν τον εκνευριστικό από το μοτέρ....

Τον επέστρεψα και ησύχασα....

Αντίστοιχο φαινόμενο μου έχει παρουστιαστεί με έναν 9.2cm...Έναν Coolink SWif....τον άλλαξα και ο δεύτερος έκανε πάλι το ίδιο...Επειδή σε φορουμ κλπ δεν είχε κάποιος άλλος παράπονα συμπέρανα ότι απλά έκατσα σε ελλατωματικό κομμάτι...

Πάντως, μπορείς να τον επιστρέψεις....Ένα αντικείμενο που γράφει ξεκάθαρα ότι παράγει ένα συγκεκριμένο level θορύβου, είναι σαφώς εκτός προδιαγραφών αν ο θόρυβος που παράγεται είναι πέραν αυτού του ορίου...και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 18db(A) είναι σίγουρα στη σφαίρα της φαντασίας για το συγκεκριμένο κομμάτι που έχεις στα χέρια σου...καλά θα κάνεις να τον αλλάξεις....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πόσο καιρό τον έχεις?

Θεωρώ ότι αν ένα προϊόν είναι ελλατωματικό/εκτός προδιαγραφών οφείλουν να το αντικαταστήσουν ή να σου δώσουν πιστωτικό...Συγκεκριμένα εγώ τον επέστρεψα στη συσκευασία του, γιατί τον δοκίμασα επί τόπου (εννοώ στο σπιτι μου, καπάκια αφού γύρισα) και αντιλήφθηκα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά...αν πάς μετά από κάμποσο καιρό και τους δηλώσεις ότι μόλις κατάλαβες ότι δεν λειτουργεί σωστά πιστεύω ότι δεν αλλάζει τίποτε...δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις πόσα είναι τα 18db ή στην τελική να κάθεσαι να στήνεις αυτί στο pc σου για κάτι που πρέπει να λειτουργεί...

Στην περίπτωση που επέστρεψα τον Coolink , ο καταστηματάρχης επέμεινε ότι δεν ακούει τίποτε....και του είπα ότι δεν με ενδιαφέρει, καθότι αν οι γνώσεις του είναι ελλιπείς ή πάσχει από βαρηκοήα αυτός δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει αυτό που λέω....Όταν λεμε 18db(A-weighted) σημαίνει ότι μόλις μπορεί να τον αντιληφθεί ένα "προπονημένο" ή "χαρισματικό" αυτί στον ανηχοικό θάλαμο που υποτίθεται ότι κάνουν τις μετρήσεις τους....φαντάσου σε περιβάλλον που υπάρχουν και άλλοι ήχοι...δεν θα έπρεπε να τον αντιλαμβάνεσαι κάν.....

Γνώμη μου έιναι ότι πρέπει να πάς να τους το επιστρέψεις...αφού δεν κάνει αυτό που γράφει ----> προδιαγραφές....Στα υπέρ σου είναι αν ακούγεται κροτάλισμα και ο θόρυβος που παρατηρείς δεν είναι μόνο από τη ροή του αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω πολυ καιρο, δυο βδομαδες περιπου. Θα προσπαθησω να τον αλλαξω να δω τι θα μου πουνε αν και βαριεμαι να τρεχω εκει περα για τα 10 ευρω που κανει, ασε που το πηρα απο το e-shop στο Μενιδη :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

’νετα τότε...Πήγαινε και πές τους τί παίζει....Λογικά θα σου πούνε να τον δούνε στο τεχνικό τμήμα....Περίμενε να σου απαντήσουν από εκέι και λογικά επίσης θα σου δώσουν πιστωτικό αν δεν υπάρχει στοκ στον ανεμιστήρα....αλλιώς με το που θα σε ειδοποιήσουν ότι εξακρίβωσαν και αυτοί πως είναι ελλατωματικός θα σε καλέσουν να παραλάβεις καινούριο...

Βέβαια ίσως να απαιτείται λίγο υπομονή, από άποψης χρόνου και μόνο.....θυμάμαι ότι και εμένα άργησαν να μου απαντήσουν (από e-shop Χαλανδρίου), αλλά τελικά λόγω έλλειψης του συγκεκριμένου μοντέλου πήρα πιστωτικό...

Καλή τύχη πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 16:58]

Χωρίς παρεξήγηση, το ζαλίζεις πολύ το θέμα...Είπαμε κάνει θόρυβο ,οκ, αν είναι άλλαξε τον,αλλά για 10 ευρώ τώρα...τι ψάχνεις άλλο απο αυτή τη συζήτηση;

Ηρεμησε φιλε μου, απανταω στον felix τιποτα παραπανω. Καλημερα :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.