Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 03:57]

JANUARY 2007

Μαλλον σε αυτον τον 1 μηνα αλλαξε ο firmware. Τι γκαντεμης ειμαι. Ξερει κανεις τι διορθωσανε?

Να ρωτήσω κάτι για την dell?Η οθόνη πώς παραλαμβάνεται?Μέσω ποιού courrier?Θα επικοινωνήσουνε από την dell να μου πουνε ότι έφτασε ή θα με πάρει ο courrier?

Η courrier θα σε παρει. Απο οτι εχω καταλαβει η οθονες πανε κατευθειαν στην courrier, και απο εκει σε εσενα. Η courrier για την Αττικη ειναι η Notos ltd και ειναι στην Μαγουλα (κοντα στην Ελευσινα) :nothing: Το ξερω επειδη η δικια μου ειχε ερθει παρασκευη και η courrier δεν δουλευει Σαββατο, οποτε επρεπε να περιμενω μεχρι Δευτερα. Ετσι ειχα ρωτισει περισσοτερα για να παω να την παρω εγω απο την courrier, δεν αντεχα αλλο :jump: Αλλα εκει που ηταν, σιγα μην εκανα ολοκληρο ταξιδι :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 05:53]

Μαλλον σε αυτον τον 1 μηνα αλλαξε ο firmware. Τι γκαντεμης ειμαι. Ξερει κανεις τι διορθωσανε?

Η courrier θα σε παρει. Απο οτι εχω καταλαβει η οθονες πανε κατευθειαν στην courrier, και απο εκει σε εσενα. Η courrier για την Αττικη ειναι η Notos ltd και ειναι στην Μαγουλα (κοντα στην Ελευσινα) :nothing: Το ξερω επειδη η δικια μου ειχε ερθει παρασκευη και η courrier δεν δουλευει Σαββατο, οποτε επρεπε να περιμενω μεχρι Δευτερα. Ετσι ειχα ρωτισει περισσοτερα για να παω να την παρω εγω απο την courrier, δεν αντεχα αλλο :jump: Αλλα εκει που ηταν, σιγα μην εκανα ολοκληρο ταξιδι :D

αλλάξανε το 1:1 pixel mapping περισσότερα εδω: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1146236

το δικό έφτασε Παρασκευή και με πήραν τηλ. από Notos ltd να με ενημερώσουν ότι θα το έχω Δευτέρα. δεν χρειάζεται να σας πω ότι πήγα στη Μαγούλα να το παρω (έξοδος 2 αττ. οδ.) !!! :jump::tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα μια μαυρη LG 204WT, τις 1-2 ωρες που την εχω δουλεψει ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, πριν ειχα μια Sony X73 που ειναι TN και αυτη, οι γωνιες θεασης δεν με απασχολουν αφου για ταινιες υπαρχει 32αρα lcd. Αρκετα καλη κατασκευη για τα λεφτα της (289 απο eshop).

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω επειδη εγω εχω μια karta tvκαι βλεπω τηλεοραση στο pc .θα ειχα προβλημα απο αποσταση με αυτη την οθονη.Σημειωτεον οτι θα ηταν και στα πλαγια μου.Δεν θα φαινοταν σωστα τα χρωματα η κατι τετοιο οπως κανανε με τις παλιες τφτ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την DELL 2007wfp...είνα μοντέλο φεβρουαρίου 2007 rev04 με RT803(sips)...H εικόνα ουσιαστικά είναι ακριβώς όπως ήταν και με τη CRT μου...’ψογη!!Το μόνο ότι οι 20" σε wide μου φαίνονται τελικά λίγο στενές...Αν και είχα έτσι και αλλιώς και άλλες 20άρες wide στα μαγαζιά οπότε ήξερα τι έπαιρνα....Το πρόβλημά μου εμένα είναι βασικά άλλο...Όχι ότι δε σέκεται η οθόνη κανονικά αλλά το πίσω κουμπί που είναι για να αυξομειώνεις το ύψος δε μου λειτουργεί μάλλον...Για την ακρίβεια δεν κλειδώνει η οθόνη σε μια θέση όπως λέει...Είναι πάντοτε ελεύθερη να να την ανεβοκατεβάσεις σπρώχνοντάς την....Εσάς πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που είπες θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που με ενδιαφέρει πολύ γιατί θέλω να την πάρω. Επιτόπια περιστροφή της οθόνης γίνεται και αν περίπου πόσες μοίρες? Όποιος μπορεί-επειδή την έχουν αρκετά παιδιά-ας απαντήσει.

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geotzourmi [Χθες, στις 23:12]

Σήμερα παρέλαβα την DELL 2007wfp...είνα μοντέλο φεβρουαρίου 2007 rev04 με RT803(sips)...H εικόνα ουσιαστικά είναι ακριβώς όπως ήταν και με τη CRT μου...’ψογη!!Το μόνο ότι οι 20" σε wide μου φαίνονται τελικά λίγο στενές...Αν και είχα έτσι και αλλιώς και άλλες 20άρες wide στα μαγαζιά οπότε ήξερα τι έπαιρνα....Το πρόβλημά μου εμένα είναι βασικά άλλο...Όχι ότι δε σέκεται η οθόνη κανονικά αλλά το πίσω κουμπί που είναι για να αυξομειώνεις το ύψος δε μου λειτουργεί μάλλον...Για την ακρίβεια δεν κλειδώνει η οθόνη σε μια θέση όπως λέει...Είναι πάντοτε ελεύθερη να να την ανεβοκατεβάσεις σπρώχνοντάς την....Εσάς πώς είναι?

Καλοριζικη η οθονουλα σου. Να την χαρεις... Πιστευω οτι σε λιγο καιρο δεν θα σου φαινεται στενη. Ειναι καθαρα θεμα συνηθειας. Πιστευω οτι το 16:10 καθεται καλυτερα στο ματι. Απλα πρεπει να το συνηθησεις. Τοσα χρονια σε 4:3...

Το πισω κουμπι δεν ειναι για να αυξομειωνεις το υψος... Για να την ανεβοκατεβασεις απλα την σπρωχνεις ελαφρα προς τα πανω η κατω. Και στεκεται εκει χωρις κανενα προβλημα. Ετσι δεν ειναι και σε σενα? Το κουμπι το μονο που κανει εινβαι το εξης. Αν την κατεβασεις τερμα κατω, (ωστε να την εχεις καπως σαν ενα βιβλιο μπροστα σου, εκει η οθονη κλειδωνει. Για να ξαναανεβει πανω πρεπει να πατησεις το κουμπι και να την σηκωσεις. Δλδ μονο οταν ειναι τερμα κατω κλειδωνει και χρειαζεσαι το κουμπι. θα ηταν βλακεια πιστευω να χρειαζεσαι παντα το κουμπι για να την ανεβοκατεβασεις, γιατι πολλες φορες μπορει να θες να κανεισ μικρορυθμισεις στο υψος, αναλογα πως καθεσαι καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλο το thread και διαπιστώνω ότι υπάρχει μια ψύχωση με αυτή την οθόνη. Τι το τρομερό έχει τελικά που δεν το έχουν άλλες μάρκες/μοντέλα? Ρωτάω γιατί δεν κατέχω καλά τα περί flat οθονών και επειδή προφανώς ψάχνομαι κι εγώ για αγορά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς χρόνος για RTFM. Για παράδειγμα, η DELL έχει και ένα παρόμοιο μοντέλο (το 207) αρκετά πιό φτηνό που στα βασικά specs είναι το ίδιο ή και καλύτερο (π.χ. 5ms).

Προσωπικά με ενδιαφέρει η σωστή απόδοση χρωμάτων (επεξεργασία εικόνας, web graphics) αλλά που και που παίζω και κανένα game (FPS) απότε το "δάκρυσμα" θα με ενοχλούσε. Μέχρι τώρα είμαι με μια Sony E200 17άρα crt και είμαι ικανοποιημένος, αλλά αρχίζει να τα παίζει από την πολύ χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αφου διάβασες όλο το νήμα, θα κατάλαβες λοιπόν ότι το όλο θέμα περι αυτής της οθόνης είναι το S-IPS πάνελ που φοράει και για αυτό είναι πιο ακριβή απο την 207 που φοράει το ΤΝ πάνελ. Σε κάποια πράγματα υπερτερεί το SIPS σε άλλα το ΤΝ. Οι γωνίες θέασης και η πιστότητα χρωμάτων είναι το ένα (καθαρό 8-bito 16,7m χρώματα έναντι 6-bit που με τεχνικές φτάνει τα 16,7 του S-IPS). Υστερεί όμως στον χρόνο απόκρισης, κάτι όμως που ουσιαστικά με ρυθμίσεις και λόγω κατασκευής του ματιού μας, διορθώνεται.

Χονδρικά στα είπα, τα έχουν αναφέρει άλλοι διεξοδικά και αναλυτικότατα. Την ίδια απορία είχα και εγώ μην νομίζεις...Ένας να την πάρει, όλοι πεφτουμε με τα μούτρα. χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ qbiefoxi για τη διευκρίνιση!

Nikki_Sixx περιστρέφεται κατά 90 μοίρες...για να δεις κανονικά την εικόνα όμως μετά την περιστροφή πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ(εύκολο), δε γίνεται αυτόματα (λολ έτσι πίστευα εγώ)

Κατά τα άλλα η οθόνη απλά τα σπάει σε πιστότητα εικόνας!Σαν την CRT μου!Και γω Σονυ Ε220 είχα...Όσον αφορά τα παιχνίδια έβαλα το pro evolution σε ανάλυση 1154 χ 864 (κάπως έτσι είναι η ανάλυση) και δε παρατηρώ κάποια διαφορά σε αργοπορεία σε σχέση με τη crt που την είχα σε 1024x768...Εντάξει ψιλοκολλάει σχετικά και έχω ένα ελαφρύ δάκρισμα (αν έχω καταλάβει τι σημαίνει ο όρος) αλλά αυτό είναι λόγω χαμηλού επεξεργαστή (1.7 p4) και μούφας sdram μνήμης..., και πριν είχα το ίδιο πρόβλημα...FPS δεν έχω δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.