Jump to content



GEFORCE 8800GTS Twintech Graphics Review By Leo S. Smith


Leo_S_Smith

Recommended Posts

Μια νεα εποχη ξεκινα για τις καρτες γραφικων και προφανος και για εμας τους Gamers. Οπως εχουμε δει μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα περασαμε απο το σταδιο της μιας καρτας γραφικων, στο SLI στην συνεχεια στο Quad-SLI και εννοειτε για να μην μεινουν παραπονεμενοι οι φιλοι της ATI στο Crossfire καθως και καρτες επιταχυνσης για πιο «φυσικα» παιχνιδια (Physics). Περα απο αυτα ομως οπως ολοι γνωριζουμε σε μικρο χρονικο διαστημα θα κυκλοφορισει η τελικη εκδοση των Windows Vista με το πολυ αναμενομενο DirectX 10 που θα υποστιριζει Shader Model 4. H Γαλλικη εταιρια θελοντας να ειναι και αυτη μερος αυτης της αλλαγης και να προσφερει την νεα εμπειρια ρεαλισμου στους Gamers δημιουργισε 2 καρτες οι οποιες ακομα και για τους κατοχους των προιγουμενων μοντελων οπως η 7950 ειναι μια τρελη επιθυμια.Η TwinTech ειναι ενας απο τους συνεργατες της Nvidia και προμηθευτης των καρτων της γνωστης εταιριας.Η εταιρια στοχευει κυριως τους PC enthusiast καθως και τους Gamers που εχουν υψηλες απαιτησεις απο τα συστηατα τους.Προσφερει πολλες λυσεις αναλογα με τα λεφτα και της απαιτησεις του καθε Gamer.Περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να βρειτε στο site: www.twintech3d.com

Οι νεα σειρα 8800 κυκλοφορισε σε 2 μοντελα οπως ηδη αναφερθηκε, στην 8800GTS και στην 8800GTX. Σε αυτο το review θα αναλυσουμε μονο την 8800GTS αλλα συντoμα θα εχουμε και ενα review για τον «μεγαλο αδερφο» της.

Mια πρωτη εντυπωση

Το κουτι της σε προετοιμαζει οτι αυτο που βρισκετε στο εσωτερικο θα σε μεταφερει σε εναν αλλο κοσμο.Η TwinTech εχει συμπεριλαβει στο κουτι ολες τις πληροφοριες που χαρακτηριζουν την 8800GTS καθως και ενα μικρο συγκριτικο αναμεσα στους GPUs στις 8800, 7900 , 7600 και τελος 7300.

pic1iz1.jpg

pic2nc0.jpg

Στο εσωτερικο του κουτιου βρισκουμε την 8800GTS μεσα σε κλασικο anti-static σακουλακι ωστε να βεβαιωθει οτι δεν θα υπαρχει κινδινος ζημειας κατα την μεταφορα.Τα εξτρα αξεσουαρ που ερχονται μαζι με την καρτα ειναι λιγα αλλα ειναι τα απαραιτητα.Υπαρχει το 6-pin καλοδιο για την τροφοδοσια της καρτας,2 DVI-to-VGA μετατροπεις , 2 καλοδια για συνδεση σε τηλεοραση , και εννοειτε το cd με τους drivers και το κλασικο φυλλαδιο με τις οδηγιες για το πως να τοποθετηθει η καρτα στον υπολογιστη.

pic3kn5.jpg

Η καρτα οπως ολες οι 8800 δεν εχουν σχεδιαστικες διαφορες καθως ειναι reference της Nvidia.Στο επανω μερος του συστηματος ψηξης υπαρχει το αυτοκολιτο τις TwinTech οπως το βλεπουμε στο μπροστινο μερος του κουτιου τις καρτας.

pic4wc4.jpg

pic5gi9.jpg

Χαρακτηριστικα

Chipset: GeForce 8800GTS

Stream Processors 96

Memory Size 640MB

Memory Speed DDR3

Memory Interface 320-bit

Core Clock(Mhz) 500

Memory Clock(Mhz): 800 ( effective up to 1.6Ghz)

Shader Clock (Mhz) 1200

Memory Interface 320-bit

Memory Brandwidth (GB/Sec) 64

Texture Fill Rate (Billion/Sec) 24

Output Dual Link DVI x 2

HDTV x 1

KEY FEATURES:

NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Leo_S_Smith

Το κοστος τις καρτας ειναι περιπου 460 ευρο οπως οι περισσοτερες 8800GTS που κυκλοφορουν και εχει 2 χρονια εγγυηση.

Kαι γιατί να δώσω 70 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα χρόνο λιγότερο εγγύηση? Δεν είδα κάτι διαφορετικό/καινούργιο που να αξίζει....

Εσύ τόσο τη πήρες?Από που?Ελλάδα υπάρχει?

Καλή παρουσίαση btw, αλλά....αλλά. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Kαι γιατί να δώσω 70 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα χρόνο λιγότερο εγγύηση? Δεν είδα κάτι διαφορετικό/καινούργιο που να αξίζει....

Εσύ τόσο τη πήρες?Από που?Ελλάδα υπάρχει?....

+1

Δυστηχως τις τιμες των albatron δεν τις χτυπας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Kαι γιατί να δώσω 70 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα χρόνο λιγότερο εγγύηση? Δεν είδα κάτι διαφορετικό/καινούργιο που να αξίζει....

Εσύ τόσο τη πήρες?Από που?Ελλάδα υπάρχει?

Καλή παρουσίαση btw, αλλά....αλλά. :o

συμφωνώ απόλυτα άχ ρε DX1o κάντε λίγο υπομονή :magic:

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιδέα μου ή είναι η πρώτη κάρτα που είναι διαφορετική απο οτι έχουμε δει /ξέρουμε;;

Δεν ξέρω πόσοι το είδατε αλλά έχει πράσινο PCB αντί για το μάυρο που ξέραμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 22:02]

Είναι η ιδέα μου ή είναι η πρώτη κάρτα που είναι διαφορετική απο οτι έχουμε δει /ξέρουμε;;

Δεν ξέρω πόσοι το είδατε αλλά έχει πράσινο PCB αντί για το μάυρο που ξέραμε...

Πρασινη ειναι και εμενα :p

ALBATRON 8800GTX απο πλαισιο Κηφισιας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Το DX10 που το ειδες?? και λες να μας ((( ερχεται να μας προετοιμασει για τα Windows Vista με το DirectX10 )))

ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ

exei dx10 η καρτα και θα βγουν τα vista στα οποια θα δουμε και το dx10 αργοτερα.οκ κοντε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Leo_S_Smith

θα βγουν τα vista στα οποια θα δουμε και το dx10 αργοτερα.οκ κοντε?

’ρα συμφωνείτε έτσι?Το ίδιο λέτε.

Βtw δεν απάντησες γιατί πήρες αυτή τη κάρτα και όχι την albatron με 70ευρώ λιγότερα και 1 χρόνο εγγύηση παραπάνω.Δλδ τι είναι αυτό που σε έκανε να την προτιμήσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

διοτι μιλησα με ατομα της twintech και μ εδειξαν οτι σε περιπτωση που γινει κατι θα ενδιαφερθουν να με βοηθησουν με το προιων που αγορασα απο αυτους.και απο την αλλη μερια εχουμε την albatron με 3 χρονια εγγυηση απο το πλαισιο που αν θυμασαι φιλε τι εγινε με την 6800 μ στο πλαισιο απαντας μονος σου. η καρτα μ εξαφανιστικε για 1 μηνα στο πλαισιο και την ειχαν στειλει εκει που στελνουν οτι ειναι για πεταμα αντι να την στειλουν οπως ειχα ζητησει για service.οποτε προτιμω να παρω μια καρτα λιγο ακριβωτερη η οποια ομως για τα επομενα 2 χρονια που θα εχει μια αλφα αξια θα μ προσφερετε support παρα να γλιτωσω τα λεφτα και να μην τους νοιαζει αν η καρτα μ χαλασε την ιδια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Leo_S_Smith

διοτι μιλησα με ατομα της twintech και μ εδειξαν οτι σε περιπτωση που γινει κατι θα ενδιαφερθουν να με βοηθησουν με το προιων που αγορασα απο αυτους.και απο την αλλη μερια εχουμε την albatron με 3 χρονια εγγυηση απο το πλαισιο που αν θυμασαι φιλε τι εγινε με την 6800 μ στο πλαισιο απαντας μονος σου. η καρτα μ εξαφανιστικε για 1 μηνα στο πλαισιο και την ειχαν στειλει εκει που στελνουν οτι ειναι για πεταμα αντι να την στειλουν οπως ειχα ζητησει για service.οποτε προτιμω να παρω μια καρτα λιγο ακριβωτερη η οποια ομως για τα επομενα 2 χρονια που θα εχει μια αλφα αξια θα μ προσφερετε support παρα να γλιτωσω τα λεφτα και να μην τους νοιαζει αν η καρτα μ χαλασε την ιδια μερα.

Ναι όντως θυμάμαι, αλλά δεν πιστεύεις ότι ίσως έτυχε να ήτανε μεμονομένο?Πάντως, προσωπικά, με δυσκολία θα εμπιστευόμουν μια εταιρία που δε την έχω ξανακούσει, θέλει ψάξιμο από εμπειρίες άλλων, αλλά αμφιβάλλω να υπάρχουνε καθώς είναι νέα στο χορό. Οπότε δε θα μπορούσα να είμαι σίγουρος ότι θα έχω support, αυτή είναι η ανησυχία μου. Ενώ από το πλαίσιο, όσες στραβές και να τύχει να μου κάτσουνε, εφόσον εγώ είμαι σωστός απέναντι στη κάρτα, αποκλείεται να βγω χαμένος από την όλη φάση,μόνο για κάποιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχει ξαναδημιουργιθει προβλημα και με το πλαισιο και αν ειδες και με το eshop προτιμω πλεον να αγοραζω πραγματα απεξω και οχι απο ελλαδα γιατι εχουν διαφορετικη νοοτροπια πρωτα απο ολα.και επισεις μια εταιρια η οποια εχει παρει απο την nvidia εγκριση να πουλαει τις καρτες της και να της μοντιφαρει γιατι να κινδινεψει να καταστρεψει την φημη που προσπαθει να δημιουργισει?η εταιρια αυτη να θυμισω οτι ειναι supplier δν πουλαει καρτες στο κοινο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Leo_S_Smith [Σήμερα, στις 02:18]

διοτι μιλησα με ατομα της twintech και μ εδειξαν οτι σε περιπτωση που γινει κατι θα ενδιαφερθουν να με βοηθησουν με το προιων που αγορασα απο αυτους.και απο την αλλη μερια εχουμε την albatron με 3 χρονια εγγυηση απο το πλαισιο που αν θυμασαι φιλε τι εγινε με την 6800 μ στο πλαισιο απαντας μονος σου. η καρτα μ εξαφανιστικε για 1 μηνα στο πλαισιο και την ειχαν στειλει εκει που στελνουν οτι ειναι για πεταμα αντι να την στειλουν οπως ειχα ζητησει για service.οποτε προτιμω να παρω μια καρτα λιγο ακριβωτερη η οποια ομως για τα επομενα 2 χρονια που θα εχει μια αλφα αξια θα μ προσφερετε support παρα να γλιτωσω τα λεφτα και να μην τους νοιαζει αν η καρτα μ χαλασε την ιδια μερα.

Λίγο ακριβότερη ??? Αν τα 70 είναι λίγο γιατί να μην δώσεις άλλα 65 τα οποία είναι ακόμα πιο λίγο και να πάρεις μια GTX ? ;)

Επίσης χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την εταιρία αυτή η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζουμε ούτε ένα περιστατικό επιστροφής οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την αντιμετώπιση που θα έχουμε σε πιθανή δυσλειτουργία.Αυτοι υπήρχε περίπτωση να σου απαντήσουν "Θα σε γράψουμε εκεί που ξέρεις ?" :p Τα καλύτερα θα σου έλεγαν! Επίσης έχει 1 χρόνο λιγότερη εγγύηση και χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός απλά πρέπει να πω ότι για κάθε ένα άσχημο περιστατικο rma στο πλαισιο υπάρχουν 10 καλά.Αυτό πραγματικά δεν μπορούμε να του το αμφισβητήσουμε αυτό του μαγαζιού.Π.χ εμένα μου άλλαξαν μέσα σε 2 ώρες 2 στον αριθμο προβληματικά εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

δν πηρα την gtx γιατι με πιεζε ο χρονος γιατι δν ειμαι μονιμος κατοικος ελλαδας και θα αργουσε αλλη μια βδομαδα η gtx δλδ εγω θα ειχα επιστρεψει αgglia.επισεις για τις ελληνικες εταιριες αστα γιατι το πλαισιο εχασε κυριολεκτικα την καρτα μ και μονο μετα την παρεμβαση δικηγορου λυθηκε το ζητημα και το eshop εχει τον raptor m απο τισ 9 σεπτεμβριου 2006 και ακομα να γινει το service... (μ τον επεστρεψαν χαλασμενο μετα απο 3 μηνες καθηστεριση και τον χαναπηραν για αλλους 3 μηνες φανταζομαι =Ρ ) οποτε... i'll take my chances

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Leo_S_Smith [Σήμερα, στις 02:41]

δν πηρα την gtx γιατι με πιεζε ο χρονος γιατι δν ειμαι μονιμος κατοικος ελλαδας και θα αργουσε αλλη μια βδομαδα η gtx δλδ εγω θα ειχα επιστρεψει αgglia.επισεις για τις ελληνικες εταιριες αστα γιατι το πλαισιο εχασε κυριολεκτικα την καρτα μ και μονο μετα την παρεμβαση δικηγορου λυθηκε το ζητημα και το eshop εχει τον raptor m απο τισ 9 σεπτεμβριου 2006 και ακομα να γινει το service... (μ τον επεστρεψαν χαλασμενο μετα απο 3 μηνες καθηστεριση και τον χαναπηραν για αλλους 3 μηνες φανταζομαι =Ρ ) οποτε... i'll take my chances

Ναι αλλά με την τρέχουσα πολιτική αυτής της εταιρίας λογικά η GTX της θα είναι πιο ακριβή από άλλες GTX και θα έχει 1 χρόνο λιγότερη εγγύηση.Οσο για το Πλαισιο το θεωρώ ατυχές περιστατικό γιατι πραγματικά εχει εξαιρετική πολιτική στο rma κατά τη γνώμη μου πάντα.Τώρα όσο αναφορά το eshop πραγματικά έχει πέσει κατακόρυφα η εξυπηρέτησή του στις επιστροφές και ειδικά eshop και καλό rma στους σκληρούς πραγματικά δεν συνδιάζονται !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.