Jump to content



Πρόβλημα με τα τορρεντ


morius

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από morius [Σήμερα, στις 11:51]

Με το Rapid Share όχι όλα τέλεια, αλλά και με τα τόρρεντς τώρα, μου φαίνεται ότι έστρωσε, κατεβάζω από το torrentSpy και ότι έχω κατεβάσει ως τώρα πάει με 70 περίπου

Thnx Guys:jump:

Να'σαι καλά...:D:p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Όσο μεγάλο και να είναι το εύρος 20 mbit δεν θα έχεις τεράστιες διαφορές από μια των 4mbit γιατί είναι θέμα τον isp και της σύνδεσης που έχουν με το εξωτερικό και αν δεν κάνω λάθος είναι 6mbit. Τώρα σε όλα αυτά αν προσθέσεις και το traffic καταλαβαίνεις τι ταχύτητες θα πιάνεις .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε ότι η ύπαρξη firewall μπορεί να ρίξει την ταχύτητα downloading τι ακριβώς εννοούν;

Πώς τη ρίχνει; Είναι οι διεργασίες ελέγχου της ροής των δεδομένων που συμβαίνουν στο εσωτερικό του ή κάτι άλλο(π.χ αποτροπή κάποιων χρηστών από το να σου στείλουν δεδομένα).

Το λέω γιατί βλέπω στα torrents που κατεβάζω από το νετ καφέ ότι κάποιοι χρήστες στην αμερική(που έχει προηγμένα δίκτυα) μου στέλνουν σε ταχύτητες των μερικών kΒps ή και καθόλου ενώ το swarm έχει πολλούς χρήστες.

Σημειωτέον ότι αυτοί που δεν στέλνουν φαίνονται στο bit torrent με αδρά και όχι έντονα μαύρα γράμματα. Τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια αλλη απορια ειναι λιγο περιεργη βεβαια

κατεβαζω με Azureus και μεχρι τωρα σε ολα σχεδον τα torrents που κατεβασα ειχα μεγιστη ταχυτητα (40-50κβ/ς σε 512) μονο μετα τις 12 τη νυχτα περιπου πως γινεται αυτο ?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

ok θα το κοιτάξω...όμως κάτι άλλο εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι τα torretns που κατεβάζω έχουν πρόβλημα και όχι οι ρυθμίσεις...

Γιατί αν είχαν πρόβλημα οι ρυθμίσεις, λογικά ούτε θα έστελνε, ενώ μονίμος στέλενει 14 με 16 kb/sec!!!!! Σωστά ή δεν έχει σχέση το Upload με το Download?????

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, δεν επηρεάζεται το upload rate αν δεν έχεις κάνει σωστά το port forward.

Ποιά πόρτα χρησιμοποιείς στο torrent ρπόγραμμά σου? Στο παρακάτω link μετά το = βάλε τον αριθμό, πάρτο όλο μαζί και κάντο paste στον internet explorer. Πες μας το αποτέλεσμα...

http://www.utorrent.com/testport.php?port=

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:24]

Όταν λένε ότι η ύπαρξη firewall μπορεί να ρίξει την ταχύτητα downloading τι ακριβώς εννοούν;

Πώς τη ρίχνει; Είναι οι διεργασίες ελέγχου της ροής των δεδομένων που συμβαίνουν στο εσωτερικό του ή κάτι άλλο.....

Τα κοινά fire wall υπάρχουν για να αποτρέπουν την επικοινωνία των προγραμμάτων του PC σου προς το internet και το αντίστροφο τώρα ή κάποιο πρόγραμμα θα επικοινωνεί προς το internet ή όχι εκτός και αν χρησιμοποιείς το net limiter το οποίο έχει την δυνατότητα του ελέγχου και περιορισμού της ταχύτητας κάθε πόρτας για το download και το upload .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από dubber [18-01-2007 07:19]

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, δεν επηρεάζεται το upload rate αν δεν έχεις κάνει σωστά το port forward.

Ποιά πόρτα χρησιμοποιείς στο torrent ρπόγραμμά σου? Στο παρακάτω link μετά το = βάλε τον αριθμό, πάρτο όλο μαζί και κάντο paste στον internet explorer. Πες μας το αποτέλεσμα...

http://www.utorrent.com/testport.php?port=

Πρέπει να χρησιμοποιώ utorrent για να δουλέψει αυτό????? Εγώ κατεβάζω με BitComett:...:

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα σου λεει αν εχεις την συγκεκριμενη Port ανοιχτη

Οποτε πχ αν εχεις δηλωσει πορτα την 10191 πρεπει να γραψεις

http://www.utorrent.com/testport.php?port=10191

Αν εχεις καποια αλλη απλα αντικατεστησε το 10191

ΥΓ ο αριθμος ειναι τυχαιος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το thread αυτό, αλλά έχει σχέση με το δίκτυο.

Έχω 2 PC στο σπίτι. Ο ένας έχει ένα πολυμηχάνημα ενώ ο άλλος όχι, αν συνδέσω λοιπόν το πολυμηχάνημα στην πίσω θύρα του router (σε ethernet Port) θα μπορώ να τον χρησιμοποιώ ακόμα και όταν ο άλλος υπολογιστής είναι κλειστός, ή δεν θα αλλάξει τπτ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 16:14]

’ρα δεν έχεις κάνει σωστό p.f.

Ποιό router έχεις για να σου πω πώς θα το κάνεις?

στο 8ο ποστ του Thread φίλε έχω βάλει και φώτο...δες το λίγο....

Αλλά τώρα που μπήκα στις ρυθμίζεις του royter μου λέει αυτό...

Τι είναι?????

post-1782-1416073002,6399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 17:52]

τι γραμμη εχεις? σε μερικους τρακερ αν το κατεβασεις πολυ θα σε κοψουν στο download. γνωμη μου βαλτο 3-4 kb κατω απο το max θεωρητικο.

Ναι αυτό ρωτάω...εμένα ελάχιστο μου δίνει 12 νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.