Jump to content



Athlon XP 2000+ (Palomino)


neuromancer

Recommended Posts

Έχει κανείς άποψη/εμπειρία για το αν σηκώνει o/c η CPU του τίτλου ? Δοκιμάζω σε μια Chaintech 7VJL (ΚΤ333) ανεβάζοντας 1-1 το FSB αλλά μετά τα +6 κολλάει. Μήπως πρέπει να κατεβάσω το timing από τη μνήμη για περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Ο palomino είναι κλειδωμένος στα 266 FSB. Εσύ τι fsb του έβαλες? Τι ψύξη και τι μνήμες? Κατεβάζοντας τα timmings της μνήμης αυξάνεις τις επιδόσεις της αλλά την φτάνεις στα όρια και χρειάζεται να της δώσεις περισσότερο ρεύμα.. Δες τον οδηγό για overclocking θα σε βοηθήσει:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω μαμά ψύκτρα και fan το οποίο από τα αρκετά θεωρητικά που ξέρω είναι περιοριστικός παράγοντας. Να φανταστεις ότι το καλοκαίρι δουλεύει 50+ idle και 60+ loaded. H μάνα έχει κόφτη στους 70C (ευτυχώς γιατί με το αθλιο μαμά φουρφούρι θα τον είχα κάψει idle 10 φορές).

Ανεβάζοντας το base από 133 (266 FSB) ένα - ένα, στα 137 τα τινάζει. Οπότε το άφησα κι εγώ στα 136 (2% o/c !!!) και τώρα πάει από 1666 στα 1700. Δε βαριέσε. Πάντως το Kingston 512 DDR 333 που έχω πάνω δουλεύει ασύγχρονα στα 166 και με χρονισμό χαμηλότερο από αυτο που δίνουν τα specs του.

Είπα μήπως βρώ κανένα Barton σκοτωμένο να τον αλλάξω αλλά δεν πρέπει να κυκλοφορεί πολύ πράμα. Μετά δε θέλω και κανένα καμένο από το ο/c.

Anyway, περιμένω μια P5B ASUS από RMA καθώς έχει δρομολογηθεί 2ο μηχάνημα και περιμένει ένας E6400 με 2GB και X1950Pro.

Πάντως ήταν μακρά το πιό stable και αξιόπρεπέστατο μηχάνημα που είχα - γι αυτό και το κράτησα 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομιζω πως ειναι θεμα pci lock, αν θυμαμαι καλα ο 2000+ ηταν απο τους μεγαλυτερους σε χρονισμο palomino που ειχαν βγει και δεν πολυτραβαγε ο/c.

Επισης οι chaintech ειναι μια χαρα μητρικες για τα λεφτα τους αλλα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για o/c. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μπρελόκ είναι πολύ αξιόπιστο cpu.

2 χρόνια υπηρετεί τον κόμβο awmn #3433, 24/7 σε αντίξοες συνθήκες (ειδικά από άποψη υγρασίας - θερμοκρασιακών μεταβολών).

Τον έχω με 100 fsb = 1250.

Με 133 fsb έχει δουλέψει ~1 βδομάδα, που έιχα μια kt133a μητρική (a7v133 asus).

Παλιότερα δούλευε στην A7V μου με 100 fsb.

Από oveclock είναι εντελώς μπρελόκ, 1666 default 1750 max post ~1730 stable.


sotorouter:~# cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : AuthenticAMD
cpu family : 6
model : 6
model name : AMD Athlon(tm)
stepping : 2
cpu MHz : 1252.854
cache size : 256 KB
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 1
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat
pse36 mmx fxsr sse syscall mmxext 3dnowext 3dnow up ts
bogomips : 2507.87

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.