Jump to content



αποψεις για terratec και onkyo


popolaros

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Απ οσο ξερω, θεωρητικα, καλυτερη ειναι η οπτικη, αλλα πρακτικα σε τετοιες εφαρμογες λιγοτερες απωλειες και θορυβο εχει η ομοαξονικη. Και γω με ενα τετοιο ανταπτορακι στην ομοαξονικη τα εχω, ουτως η αλλως δεν βγαζει οπτικη η καρτα ηχου.

Γινεται να μετατρεψεις την 2 σε 4? Με τι οφελος?

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβαζω και θα το δοκιμασω. Το εχεις κανει? Τι ωφελη/κερδη εχει η μετατροπη?

EDIT

Με λιγο googling παρατηρησα οτι το πολυ να σου δωσει 1fps διαφορα σε παιχνιδια και 1% λιγοτερο cpu usage. Οσο για την ποιοτητα ηχου ειναι απλα στο μυαλο οσων το δοκιμαζουν, το rightmark analyser δεν εδειξε καμια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο σήμα στέλνεται και μέσω οπτικής και μέσω ομοαξονικής.

Η διαφορά έγκειται στις τυχόν απώλειες που έχει το σήμα στη διαδρομή.

Εφόσον βέβαια μιλάμε για ψηφιακό σήμα οι απώλειες έτσι κι αλλιώς ελάχιστες είναι σε σχέση με το αναλογικό σήμα.

Αν το ενισχυτάκι της Logitech το έχεις σε μικρή απόσταση από το PC (1-1,5m) τότε καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις με ομοαξονικό (θα σου έρθει και φθηνότερα) παρά με οπτικό.

Τα πλεονεκτήματα της οπτικής είναι οι χαμηλές απώλειες σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις.

Απλά να προτιμήσεις χάλκινο καλώδιο μεγάλης διαμέτρου, με καλή θωράκιση και ποιοτικούς ακροδέκτες.

Έχω δοκιμάσει όλων των ειδών τις συνδέσεις στο σπίτι οπότε η πράξη επιβεβαιώνει τη θεωρία, σε διαβεβαιώ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυταποδικτο οτι με αναλογικη συνδεση παιζει καλυτερα, αφου στην μια περιπτωση (αναλογικη συνδεση) μουσικη παιζει η καρτα σε συνεργασια με τα ηχεια ενω στην αλλη τα ηχεια αναλαμβανουν να κανουν τα παντα. Ισως να δοκιμασες με πολυ κακη καρτα ηχου...

Στο δικο μου συστημα χρησιμοποιω ως transport τον H/Y (e-mu 1212m) απο εκει στελνω το σημα στο εξωτερικο dac lavry da10 και με balanced καλωδια ο ηχος παει στα ακουστικα senheiser HD650.

To digital στα ηχεια Η/Υ ειναι κατα την γνωμη μου,απλα μια ταμπελα που επιβαλει το marketing.Δεν μπορω να διανοηθω οτι καποιος θα πληρωσει μια καλη καρτα ηχου και την μετατροπη του ηχου απο ψηφιακο σε αναλογικο, θα την αναλαμβανει ενα φτηνιαρικο dac της κακιας ωρας βλεπε logitech,megaworks κα...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πιο φθηνη και πιο σωστη λυση ειναι να βαλεις σε analog mode την καρτα και στο βυσμα εξοδου ενα μετατροπεα απο mini jack σε 2 rca. Απο κει με 2 απλα rca σε rca καλωδιακια πας των ηχο στα ηχεια. (Αν ειναι δυνατον αυτα μακρυα απο ηλεκτροφορα καλωδια). Αν τωρα θες 5.1 7.1 ( κλπ αλλα σκουπιδια :) ) κανε το ιδιο και για τα surround, κεντρικο- woofer.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειμαι και πολυ του χωρου του ηχου, μπορεις να το κανεις πιο λιανα??? (Σε παρακαλω)

προτεινεις δηλαδη μια καλη καρτα ηχου του στυλ onkyo και μετα με coaxial???

να πεταξουμε στην ακρη την οπτικη ινα?

Link to comment
Share on other sites

και το coaxial και το optical ειναι φηφιακα καλωδια. Εγω λεω να τα συνδεσεις με τα καλωδια που ειχε η καρτα σου οταν τα αγορασες. Δεν εχω δει τα ηχεια σου αλλα πχ στα megaworks ειχε 3 καλωδιακια mini jack "καρφια" με δυο εγκοπες στο καρφι (2 καναλια stereo εκαστο).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τις καλες καρτες δεν εχει νοημα. Γιατι ψαχνεσαι τοσο πολυ για αλλαγη δεν σου αρεσει ο ηχος της? Ή καλυτερα τι δεν σου καθεται καλα με τα συγκεκριμενα πραγματα που εχεις ωστε να πας σε κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν δεν θελεις να καταλαβεις καποια πραγματα, be my guest. Σου λεω οτι στα ηχεια που εχω μπροστα μου (αξιας 350, multimedia ηχεια ετσι) και ακουω (χωρις να υποθετω) και με την Audigy 2ZS απο αναλογικη εχω θορυβο και παρασιτα, και απο ψηφιακη ΔΕΝ εχω. Τα καλωδια περνανε απο το ιδιο καναλι που ειναι αποκλειστικα και μονο για τα καλωδια των ηχειων, και στις 2 περιπτωσεις τα καλωδια ειναι επιχρυσωμενα σχετικα καλης ποιοτητας.

Επισης αν κρινω απο το υφος γραφης σου μαλλον δεν βλεπεις ταινιες ή δεν παιζεις παιχνιδια. Σε τετοια πετιπτωση το 5.1 οχι μονο σου ειναι αχρηστο, αλλα δεν μπορεις να το εκτιμησεις και σωστα. Ασε λοιπον τους αλλους που μπορουν να το εκτιμησουν να κρινουν αν ειναι σκουπιδι η οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχω να χωρισω κατι μαζι σου και απο την αλλη σου δηλωνω απεριφραστα οτι τα θεωρω σκουπιδια.

Απο κει και περα ειναι σιγουρο οτι καποια πραγματα τα αγνοεις και ως παραδειγμα θα σου φερω κατι που ειπες "Στα 5500 η διαφορα της ψηφιακης απο την αναλογικη ειναι χαοτικη"

Θελω να πω οτι αν μου εξηγησεις το παραπανω τοτε ολα οκ απο μενα. Το μονο που εχω να σου πω οτι ο ηχος ειναι αναλογικο μεγεθος οποτε το ολο ζητουμενο ειναι ποτε γινεται αυτη η μετατροπη. Αν εχεις προτιμιση στα ηχεια κανενα προβλημα.

Το προβλημα που λες περι φυσιματος δεν εχει καμια σχεση με τον τροπο συνδεσης που εχεις επιλεξει .Οφειλεται ή σε κακη επαφη ή ακομα και σε λαθος γειωση τσπ. Επισης δεν μπορω να καταλαβω αυτο περι αξιας των ηχειων σε σχεση με αυτο που συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αξια ειναι στο οτι σε τετοιου κοστους multimedia ηχεια δεν νομιζω αν χουν βαλει εντελως φτηνιαρικο dac...

Οσο αφορα τον ηχο, το ειπα και πριν. Δεν ειναι τοσο το φυσημα (που δεν ειναι τοσο εντονο), οσο τα παρασιτα και τα τριξιματα, τα οποια ειναι παρατηρησιμα μονο στο playback (προφανως). Απο κει και περα ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα. Στην ψηφιακη ο ηχος και κυριως το μπασο ειναι πολυ μα πολυ πιο ζεστος, σε αντιθεση με την αναλογικη που ειναι πολυ ρηχος και ξερος. Ποσο πιο ξεκαθαρο να το κανω?

Επισης προφανως εχεις καθε δικαιωμα να τα θεωρεις σκουπιδια, απο τη στιγμη που δεν σου χρειαζεται και δεν το χρησιμοποιεις. Επετρεψε στους αλλους ομως να μην το θεωρουν και μην εισαι τοσο απολυτος. Το οτι εγω δεν γουσταρω (ή δεν εχω λεφτα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) να αγορασω μια Ferrari προφανεστατα δεν την κανει σκουπιδι.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ο στερεοφωνικός ήχος είναι πιο καθαρός (ή μάλλον ο καθαρός) αλλά από την άλλη δεν σημαίνει ότι επειδή μπήκε latency στον ήχο σημαίνει ότι οποιοδήποτε 5.1 ή 6.1 είναι άχρηστο ή μόνο marketιστικο. Μπορει το Dolby surround να ήταν μια "ψευδαίσθηση" του περιβαλλοντικού ήχου αλλά προς θεού, όχι ότι είναι για πέταμα ηχεία 350+. Είπαμε μας έχουν στην τσέπη συνέχεια αλλά όχι χωρ΄ςι αντάλλαγμα αρκετές φορές.

+1 στον spresv για την "υποκειμενική διαπίστωση" ότι τα αυτιά του ακούνε πιο γλυκά και ζεστά τις νότες ( μην είναι λαμπάτος;;; ) χωρίς εξάρσεις και "γδαρσίματα" . ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.