Jump to content



αποψεις για terratec και onkyo


popolaros

Recommended Posts

Να τα παρουμε ενα ενα ουτος η αλλος δεν εχει νοημα να μεταβληθει μια συζιτηση σε μαχη..

Σε οτι αφορα το dac οι καρτες ηχου και ιδιαιτερα αυτες της τελευταιας γενιας e-mu, x-fi, m-audio, rme κλπ ενσωματωνουν κορυφαια dac αντιστοιχα επαγγελματικου εξοπλισμου. Συχνα ειναι ανωτερες (ως dac και οχι ως σχεδιαση) πολλων μηχανιματων της κατηγοριας 200 - 2000 και αναφερομαι σε ενισχυτες standalone πηγες ή οποιαδηποτε αλλη συσκευη μπορει να κανει αυτη τη μετατροπη. Επομενως ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιηται ως dac η καρτα ηχου εκτος και αν βαλουμε στην αλυσιδα αυτη κατι ποιοτικοτερο οπως ενα εξωτερικο dac.

Στο δευτερο σκελος που λες για τον θορυβο της αναλογικης συνδεσης αυτος δεν εχει να κανει με την μετατροπη του ηχου που συζηταμε τοση ωρα αλλα με την ικανοτητα ενισχυσης που ειναι εξισου σημαντικη με την μετατροπη. Δλδ αν συνδεσεις αναλογικα την καρτα σου με ενα καλουτσικο ενισχυτη θα δεις πολυ εντονα την υπεροχη της αναλογικης συνδεσης εφοσον τα προβληματα που αναφερεις εχουν να κανουν με την μεγαλη ενταση (volume) που ενδεχομενως η καρτα σου δεν μπορει να ανταπεξελθει λογο μετριων ηλεκτρονικων. Αυτο ομως εχει να κανει καθαρα με το μερος της καρτας ηχου που λειτουργει ως ενισχυτης και οχι με το dac.

To καλυτερο μπασο που αναφερεις οταν συνδεεις ψηφιακα εχει να κανει με το equalization του ενσωματομενου ενισχυτη της logitech που εχει βελτιστοποιηθει ωστε να αποδιδει στις συχνοτητες που μπορει να παιξουν τα συγκεκριμενα ηχεια που πιστεψε με (εχω δει μετρησεις) ειναι πολυ μετριες. Το παραπανω βεβαια μπορεις να το πετυχεις με οποιοδηποτε software equalizer και λιγο παιχνιδι με αυτο.

Επισης κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι τα παραπανω ισχυουν ειτε μιλαμε για stereo ή 5.1 . Καταλαβαινεις οτι ειναι ανεξαρτητο της προτιμισης μου. 5.1 μπορεις να εχεις και συνδεοντας αναλογικα. Οταν λεω σκουπιδια για να γινω πιο συγκεκριμενος (ισως το παρεξιγησες) εννοω οτι η αισθηση surround που προερχεται απο δυο ηχεια αν αυτα παιζουν σωστα ειναι πολυ ανωτερη και μονοδρομος (οχι τυχαια) στον επαγγελματικο εξοπλισμο.

Αυτο περι ferrari ειναι κατι που ειναι υποκειμενικο. Σε αυτα που προτεινω δεν εχω συμπεριλαβει υποκειμενικη αποψη.Δλδ δεν εχω κανει συγκριση ηχειων ή εξοπλισμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

προσωπικα.....

καταμπερδευτηκα....

θα μου κανει καποιος μεγαλη χαρη αν καθισει και τα ξεδιαλυνει....

1) μονοφωνικος ηχος ποιος ειναι?

2) στερεοφωνικος ηχος ποιος ειναι??

3) πολυφωνικος ηχος ποιος ειναι?

4) στα 5,1 ηχεια ενος υπολογιστη και στη συγκεκριμενη περιπτωση οταν ακουμε ενα mp3 τι ηχος ειναι???

5) το dac τι ειναι???? ποια καρτα εχει καλο dac??

6) τελικα η οπτικη ινα / coaxial ειναι καλυτερο απο τα πινακια??

7) να μεινω με την οπτικη ινα και να περνω σημα απο τη μητρικη καρτα μου ή να συνδεσω μεσω ανταπτορα και coaxial με την καρτα ηχου μου???

8) αξιζει να παρει κανεις καλυτερη καρτα ηχου?? ναι ?? γιατι?? οχι??? παλι γιατι???

9) τελικα η Onkyo ειναι καλες??? και για το τι ειναι καλες?? κανουν για μουσικη και ταινιες??? που υπερεχουν και που οχι??

δωστε σας παρακαλω καμια απαντηση μπας και βρω / βρουμε καμια ακρη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να ανοιχτει νεο θεμα και να συζιταμε για το καθενα ξεχωριστα γιατι ετσι ειναι πολυ δυσκολη η αναζητηση απο καποιον που ενδιαφερεται για αυτα τα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

@ Astacus

Μιλαμε για μια καρτα αξιας 60 ευρω που απεχει παρασαγγας απο τις m-audio & rme που αναφερεις, ειδικα σε music playback. Και αυτο το λεω εχοντας δοκιμασει παραλληλα με αυτα τα ηχεια, στον ιδιο χωρο, στο ιδιο pc μια rme hammerfall 9636, ψηφιακη κονσολα και studio monitor. Συντομα που θα εχω μια x-fi στα χερια μου θα κανω παλι συγκρισεις μεταξυ των 2.

Επισης, πιστεψε με, οι αποκρισεις των logi για την κατηγορια τους, αποδοσης αλλα και τιμης, ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικες. Δεν παω να τα συγκρινω με σοβαρα δικαναλα ηχεια, η σοβαρα home theater (μαλλον ανουσια συγκριση), αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα.

Ερωτηση ασχετη, αλλα και σχετικη με το θεμα. Πως μπορεις να δινεις συμβουλες και να αποκλειεις καταστασεις οταν, περαν τις θεωριας, δεν εχεις αφησει τα ιδια σου τα αυτια να κανουν τη συγκριση ωστε να διαμορφωσεις αντικειμενικη αποψη?

@ popolaros

1) Μονοφωνικο ηχο εχουμε απο ενα και μονο καναλι.

2) Στερεοφωνικο απο 2.

3) Μαντεψε ποσα εχουμε απο πολυφωνικο :p

4) Στερεοφωνικος, ειτε με την ψευδαισθηση του surround με τον διαχωρισμο φωνης/οργανων και την αναπαραγωγη τους απο τα αντιστοιχα ηχεια, ειτε στερεοφωνικος cloned στα εμπρος και πισω ηχεια.

5) Digital-to-Analog Converter.

6) Οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι στην κριση του καθενος, αν και θεωρητικα η ψηφιακη εχει λιγοτερες απωλειες στο σημα.

7) Μαλλον το 2ο

8) αξιζει, μπορεις να διαβασεις τα προηγουμενα σχολια γιατι :p

9) Για τις onkyo ειναι σχετικα καινουριες, οποτε ψαξε τα reviews να δεις τι λενε.

Εαν θελει καποιος mod να κανει split τα ποστ "ασχετα" με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο απο που το συμπερενεις (αυτο εννουσα και πριν στα περι υποκειμενικοτητας)

Εχω ακουσει αρκετους συνδιασμους hi end μηχανηματων ηχου και λογο της δουλειας μου και πολλα σετακια ηχειων Η/Υ. Σε καποιο προηγουμενο θεμα νομιζω πως ειχε γινει κουβεντα για το περι ποσο αξιζει τον κοπο να ασχολιθει καποιος που ενδιαφερεται για καλυτερο ηχο , με ηχεια Η/Υ. Η συμβουλη εχει να κανει με ενα κοινο λαθος. Θεωρητικα προκυπτει ευκολοτερα το γιατι ειναι λαθος. Πρακτικα υπαρχει το righmark analyzer και σαφεστατα οι ακροασεις.

P.S.

Η rme hammerfall παιζει καλυτερα απο οποιαδηποτε καρτα εχεις συνδεσει ψηφιακα γιατι ειναι σχεδιασμενη να μειωνει δραστικα το jitter λογο ποιοτικοτερου pll (bitclock pll).Κυκλοφορει και addon καρτα με word clock που με αναλογο εξοπλισμο εκτοξευει τις δυνατοτητες της.

Σιγουρα με monitor ηχεια οι διαφορες ειναι εμφανεστατες και ετσι αλλα και παλι μουσικη ακουγες απο το dac των 5500 οποτε περιοριζεις πολυ τις δυνατοτητες της.

Link to comment
Share on other sites

μία πολύ καλή πρόταση είναι και η Auzentech X-Meridian 7.1

ως κάτοχος των Ζ-5500 σου προτείνω να τα συνδέσεις με οπτική ίνα αφού έχουν πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με την

αναλογική σύνδεση (έχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους στο soundstorm της μητρικής μου)

Μπορείς να διαβάσεις αξιολογήσεις της εν λόγω κάρτας ήχου στα παρακάτω site:

http://www.nvnews.net/reviews/auzentech_xmeridian/index.shtml

http://www.guru3d.com/article/sound/399/1/

Link to comment
Share on other sites

συνήθως στις κάρτες ήχου δίνουν περισσότερη σημασία στα DAC παρά στα ADC.

Oπότε σχεδόν όλες έχουν λίγο πολύ τα ίδια ADC και διαφοροποιούνται στα DAC.

Μία εξαίρεση με πολύ καλό ADC είναι η ESI JULI.Δες το παρακάτω review:

http://www.digit-life.com/articles2/esi-julia/index.html

Μπορείς να τη βρεις στα 124 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.