Jump to content



Επιλογή DVD-ROM,πιο απο τα τρία προτείνεται?


nix

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το dvd-rom μου.Αυτήν την στιγμή εχω ενα Asus E616P3 το οποίο αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι μπεζ και δεν ταιριάζει με το καινούργιο μου κουτί που είναι μαύρο.

Εχω καταλήξει στα εξής τρία:

Plextor PX-130A

Samsung SH-D162C

Liteon SOHD-16P1 (υπάρχει και το SOHD-16P1S,τι διαφορά έχουν?)

Θέλω κάτι που να είναι καλό στο διάβασμα,να διαβάζει κακογραμμένα,γρατζουνισμένα dvd όσο καλύτερα γίνεται και να κάνει γρήγορο ripping ταινιών

Πιο μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Τα liteon σε γενικές γραμμές θεωρούνται πολύ καλά στην ανάγνωση, έχω δύο Liteon 166s πάνω από δύο χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος, διαβάζουν τα πάντα, τώρα τι λένε τα καινούρια μοντέλα, αν βγήκαν καλά από το φούρνο δεν το γνωρίζω. Μήπως όμως να πάρεις ένα DVD recorder με καμιά 30ρια ευρώ αντί να δώσεις το 20αρικο σε απλό dvd rom?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κ`εγώ για Liteon προσανατολίζομαι,αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την ποιότητα κατασκευής.

Το σκέφτηκα για dvd writer αλλά δεν θέλω να δώσω λεφτά.

Τα 30 ευρώ είναι λίγα αλλά τα 19 είναι λιγότερα:)

Ισως βέβαια αν αξίζει να τα δώσω.

Τι λέτε για το LG GSA-H22NRBB ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

θα πρότεινα το asus e616a2 που έχει 2 mb cache.

Προσωπικά το έχω και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

παρε ASUS to εφτιαξαν για ,να διαβάζει κακογραμμένα,γρατζουνισμένα CD_ DVD

τουλαχιστον εγω αυτο εχω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα writers είναι καλύτερα ως προς την ανάγνωση σε σχέση με απλά readers.

Τώρα αν πρέπει αναγκαστικά να διαλέξεις ένα απο αυτά τα 3 πάρε το φθηνότερο αν και προσωπικά θα έπερνα το Plextor λόγω ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να προτείνω κάτι άλλο; Γιατί απλά δεν βάφεις την πρόσοψη. Είχα και γω το ίδιο θέμα παλαιότερα και έβαψα την πρόσοψη με πολύ καλό αποτέλεσμα. Και αφού είσαι ευχαριστημένος κιόλας από το υπάρχον dvd-rom, ποιός ο λόγος να το αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

Να την βάψω?Μπορεί να βαφτεί εσωτερικά και το συρτάρι ?

Γιατί μακριά απο LG?

Για το liteon,είδα οτι χρησιμοποιεί για το συρτάρι μηχανισμό με ιμάντα.Είναι εξίσου αξιόπιστος με τον κλασικό με γρανάζια?

Ψάχνοντας στο site της asus είδα οτι το E616A2 έχει αντικατασταθεί ήδη απο το E616A3

http://uk.asus.com/products4.aspx?l1=6&l2=36&l3=0&model=1326&modelmenu=1

το οποίο όμως έχει 198kb μνήμη!Θα μας τρελάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP

μακριά απο lg το plextor το έχω είναι πολύ καλό για τα άλλα δε ξερω

Αυτο το στηρίζεις κάπου

Εγώ προσωπικά έχω 2 Lg και DVD και DVDRW και είναι μια χαρά διαβάζουν ότι και άν έχω βάλει μέσα και έχω γράψει και ένα σωρό cd/dvd

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 14:19]

Αυτο το στηρίζεις κάπου

Εγώ προσωπικά έχω 2 Lg και DVD και DVDRW και είναι μια χαρά διαβάζουν ότι και άν έχω βάλει μέσα και έχω γράψει και ένα σωρό cd/dvd

Μια απο τα ιδια και εδω, LG dvd-rom και LG dvd-rw και κανουν μια χαρα την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

τα είχα και τα άλλαξα και πείρα ξανα τα ίδια γιατι πίστεψα πως είναι χαλασμένα΄αλλα εις ματιν.... το lg dvd rom απλα είναι απαράδεκτο σε θεμα ταχύτητας και dvd rw πολύ δίστροπο με οριμενα αδεια δισκάκια. τελικα πείρα ενα plextor dvd rom και είμαι πολυ ευχαριστημένος και ψαχνω να δω τι dvdrw να πάρω. μαλλον για κανα nec το κοβω... το label flash λεει γενικά? η τσαμπα λευτα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.