Jump to content



MSI P965 PLATINUM


neuromancer

Recommended Posts

Dear all,

Έχει κανείς άποψη για την μητρική του τίτλου (MSI P965 PLATINUM) ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523541

Περιμένω από RMA επιστροφή μία ASUS P5B (απλή) και επειδή είδα ότι δεν υπάρχει πλεον σε stock ίσως μου δωθεί η ευκαιρία εναλλακτικής επιλογής. Δεδομένων όλων όσων "κακών" ακούω για την P5B (θόρυβο στον ήχο, προβληματικά BIOS updates, και διάφορες άλλες πονεμένες ιστορίες) λέων να αλλάψω μάρκα και εντόπισα την MSI P965 PLATINUM.

Δεν ασχολούμε με o/c (ίσως προς το τέλος της ζωής ενός PC) και δεν έχω κάτρα ήχου οπότε με ενδιαφέρει η on-board να παίζει ok. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι:

Ε6400, 2x1 GB OCZ 800MHz (αυτές με το καμουφλάζ), MSI RX1950 Pro 256MB, WD 250MB 16 MB cache SATAII και Zalman 9500 LED ψύκρα. Τροφή δίνει ένα Zalman 460Watt (το Β μοντέλο).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mcmanol [Σήμερα, στις 20:48]

Απέφυγε την MSI P965 PLATINUM και περιμενε την ασους ή κοιτα για gigabyte ds3 ή ds4.

Τι να την κάνω την ASUS.... μπηκα στο site της ASUS στο forum της P5B και φρίκαρα... Δεν είχα ποτέ ASUS αλλά είχα σχηματίσει την καλύτερη άποψη για ASUS μανες απ'όσα διάβαζα. Μ'αυτά που είδα τώρα... ειπά 100 φορές "χιλιες φορές Chaintech". Δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου να τη σκαλίζω με τις μέρες. Θέλω σε 1-2 ώρες να τα έχω στημένα και να δουλεύουν ρολόι. Έχω φάει ήδη 10 μέρες διαβάζοντας το μισό web για διάφορα workarounds για να λυθούν θα προβλήματα της P5B και άκρη δεν έβγαλα ακόμη.

Δεν λέω ότι είμαι άσχετος και δε θα βγάλω άκρη - απλά "I am too old for this" !!!

Για τις gigabyte ds3 ή ds4 που λες τις είχα στα υπόψη πριν την αγορά αλλά ...μεγαλοπιάστικα βλέπεις με την ASUS....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ'οσο είδα οι διαφορές DS3 - DS4 εστιάζονται στο heatpipe και το ICH8R της DS4. Επειδή o/c δεν θα κάνω, 2η VGA δεν θα βάλω και με firewire δεν παίζω, μάλλον θα πάω σε DS3. Είναι και στα ίδια περίπου λεφτά με την P5B.

Καμιά άλλη πρόταση παίζει? p.x. σε ABIT ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα SMS από e-Shop ότι η P5B ...bye bye και έχω πιστωτικό 154 eura. Τι να διαλέξω ?

Θέλω σταθερότητα, δεν τρελένομαι με o/c, θέλο on-board ήχο που να δουλεύει οκ, κτλ

δειτε και το 1ο post για configuration

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 19:56]

Dear all,

Έχει κανείς άποψη για την μητρική του τίτλου (MSI P965 PLATINUM) ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523541

Ευχαριστώ

default μια χαρα παιζει.Την πηρε ενας φιλος μου πριν καμια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

>>default μια χαρα παιζει.Την πηρε ενας φιλος μου πριν καμια βδομαδα.

Εννοείς ότι o/c δεν παίζει καλά???

Εγώ για normal μια χαρά την κόβω! Είναι ακριβώς στα λεφτά της πιστωσης από το RMA και είναι και ICH8R και firewire και 4 phase voltage regulator. Βέβαια, το κακό είναι ότι δε με ενδιαφέρουν όλα αυτα... ;-) Μ'αρέσει όμως έτσι μαύρη που είναι 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

>>default μια χαρα παιζει.Την πηρε ενας φιλος μου πριν καμια βδομαδα.

Εννοείς ότι o/c δεν παίζει καλά???

Εγώ για normal μια χαρά την κόβω! Είναι ακριβώς στα λεφτά της πιστωσης από το RMA και είναι και ICH8R και firewire και 4 phase voltage regulator. Βέβαια, το κακό είναι ότι δε με ενδιαφέρουν όλα αυτα... ;-) Μ'αρέσει όμως έτσι μαύρη που είναι 8-)

ναι από OC καμμία σχέση. Αν και όπως παρατήρησες έχει καλύτερα χαρακτηριστικά (4 phase, firewire) από p5b, ds3 και ds4 (η οποία παρεπιπτόντως διαφέρει αισθητά με την ds3) δηλαδή φέρνει στην p5b deluxe περισσότερο, εμφανίζεται από τα reviews και από forums, fsb limited στα 400 ενώ έχει μόνο 2 νέα bios τη στιγμή που για τις άλλες μητρικές γίνεται χαμός.

Default μια χαρά θα παίξει βέβαια. :)

Ελάχιστες και αναιπαίσθητες οι διαφορές (σιγά μη καταλάβεις διαφορά από onboard audio ή ethernet) τη στιγμή που έχουν τον ίδιο εξοπλισμό (965 κ.α) και δε πολυνοιάζεσαι για OC

Link to comment
Share on other sites

Sol (καμιά σχέση με MOO ??)

Μόλις είδα αυτό που λες, ότι δηλαδή η MSI έχει μόνο 2 BIOS updates στο site. Αυτό κάτι λέει σε εμένα πάντως.

Όσο για o/c που λες, δεν πρόκειτε να o/c πάνω από ένα 10% κι αυτό μετά τον 1ο χρόνο και εφόσον γίνεται. Αν δε γίνεται δε χαλιέμαι. Πιο πολύ χαλιέμαι όταν κρεμάει το GUI ανεξήγητα και άντε να βρεις μετά πιος φταίει... φταινε τα windozzz, φταίει η RAM, φταίει ο oυρανός που είναι μπλέ,... και δε συμαζεύεται. Εχω κουραστεί με αυτά (αν και πάντα ήμουν stable).

Ειμαι μεταξύ MSI και GIGABYTE αλλά αυτή η GIGABYTE έχει 40 versions με το 965. Έχασα τη μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

(ΜΟΟ? ντεν ξέρει... :D )

40 versions? Μωρέ 3 μητρικές έχουμε ds3, ds4, dq6. Τα rev2 του P965 και το Q965 δε σε πολυ-ενδιαφέρουν.

Τι να σου πω, στα defaults δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, χτύπα την platinum που έχει και firewire

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

υπάρχει και η DS3P ..kardia mou!

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2418&ModelName=GA-965P-DS3P

Δεν πρέπει να προτιμείσω rev.2 ένατι του rev.1 ?

όχι απαραίτητα, το rev2. σχετίζεται κυρίως με τους quadcore και υποτίθεται ανεβάζει και μεγαλύτερο fsb, πράγματα που δε σε καίνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω περιμενω τη δευτερα την MSI P965 PLATINUM.Εχω παρει και μια μνημη kingston 1gb xyperx στα 800Mhz.Να την ακυρωσω την μ/β γιατι ακουω κακα λογια απο πολλα παιδια οσο αφορα το o/c.Εχω και τον 6300 και θα ηθελα να τον ανεβασω λιγο.Οχι τρελα πραγματα.Τι λετε?Να παω σε gigabyte ds3?Tι προτεινετε?Οχιμε+70 ευρω.Κοντα στα 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, αφού υπάρχει η δοκιμασμένη λύση της Ds3 , δε βρίσκω λόγο να μη πας σε αυτή...Καλύτερα ακύρωσέ τη, την MSI δε την έχουνε δουλέψει πολλοί για να σε βοηθήσουν αν χρειαστείς κάτι, την ds3 την έχουνε αρκετοί και θα βρεις και πιο πολλά για να κάνεις ένα καλό oc.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας νοιάζουν τα sata ή έχετε πάνω από 2 δίσκους προτιμήστε την DS4! o ICH8R controller είναι πολύ καλύτερος του ICH8 που έχουν οι S3-DS3 και που έχουν αναφερθεί πολλά -ανεξήγητα- προβλήματα... (αυτό ισχύει και σε άλλες μητρικές με τον "απλό" ICH8...)

Αν έχετε μέχρι 2 δίσκους no problem... αρκεί να τους βάλετε στον gsata2 (Jmicron) controller - μωβ υποδοχές - και να ενεργοποιήσετε το "ΑHCI" για καλύτερη απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Nα την ακυρωσω επειδη δεν ειναι καλη η επειδη ετυχε να μη την εχουν παρει πολλοι?Εβλεπα στο toms hardware καποια στατιστικα και ηταν πρωτη σε ολα τα τεστ κοντρα σε asus p5 deluxe που ειναι χιλιοδιαφημισμενη Και κοντρα στη συγκεγκριμενη gigabyte.Mου αρεσε πολυ η ds4 αλλα η msi ειναι πιο σταθερη νομιζω σε νορμαλ ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

.Mου αρεσε πολυ η ds4 αλλα η msi ειναι πιο σταθερη νομιζω σε νορμαλ ρυθμισεις.

Θα ελεγα το αντιθετο...Η DS4 ειναι πολυ καλη σε normal καταστασεις..Τα προβληματα αρχιζουν μολις αποφασησεις να κανεις o/c...Kαι παλι,ειναι σε τι κομματι πεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos_d7

Nα την ακυρωσω επειδη δεν ειναι καλη η επειδη ετυχε να μη την εχουν παρει πολλοι?Εβλεπα στο toms hardware καποια στατιστικα και ηταν πρωτη σε ολα τα τεστ κοντρα σε asus p5 deluxe που ειναι χιλιοδιαφημισμενη Και κοντρα στη συγκεγκριμενη gigabyte.Mου αρεσε πολυ η ds4 αλλα η msi ειναι πιο σταθερη νομιζω σε νορμαλ ρυθμισεις.

Κοίτα, εγώ σου είπα να πάρεις τη gigabyte εφόσον προορίζεσαι για oc, η συμπεριφορά ενός μόμπο σε oc κατάσταση είναι διαφορετική.Αν πάρεις την MSi, και σου κάνει κουλά(σε oc πάντα), δε θα ξέρουμε να σου απαντήσουμε γιατί.Ενώ με τη gigabyte, που την έχουνε πάρει πολλά άτομα, λίγο πολύ είναι γνωστά τα κολλήματά της και ο τρόπος να ανέβει, και έχουνε δωθεί λύσεις. Επιπλέον υπάρχουνε ευχαριστημένοι εδώ μέσα για την ds3 για τα λεφτά της. Ενώ για την MSI δε ξέρει κανείς. Μπορεί να είναι πολύ καλύτερη, και από όλες, αλλά δε το ξέρουμε. Οπότε καλό είναι να βαδίζεις στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο.Δυστηχως επειδη εχω διαβασει πολλα και οι γνωμες ειναι πολλες θα περιμενω να τη παρω τελικα την msi και θα σας πω εντυπωσεις μηπως υπαρχουν και αλλοι που τη σκεφτονται και κολανε οπως και εγω.Με τις μνημες μηπως επρεπε να παρω 667mhz αντι για 800 που πηρα?Εχουν διαφορες μεγαλες η τελικα ηταν τσαμπα τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.