Jump to content



Twintech κάρτες γραφικών, Abit ΙΝ9-32Χ-ΜΑΧ, G.Skill 4GB kits στο πλαίσιο


mitsosoft

Recommended Posts

Με αφορμή αυτής της παρουσίασης απο ότι είδα στο site του πλαισίου έχουν βάλει τις νέες κάρτες της Twintech σε αρκετά ελκυστικές τιμές. Ενδεικτικά η 8800GTS έχει 399 και η 8800GTX 539.

Επίσης, για να μην ανοίγω καινούργιο topic, υπάρχει και η νέα Abit ΙΝ9-32Χ-ΜΑΧ με τιμή στα 329.

Και στις 2 περιπτώσεις αναφέρει ότι τα προϊόντα είναι διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Τα timmings είναι ακόμα πολύ άσχημα...

όπως και επί ddr, όποιος ήθελε μόνο benches έπαιρνε 2*512 για να έχει καλά timings και mhz, κι όχι 2*1gb, έτσι κι επι ddr2 όποιος θέλει καλά νούμερα στα benches πάει σε 2*1gb ;)

Προσωπικά προτιμώ να μην απασχολώ τόσο πολύ το σκληρό μου, και να μην πηγαίνω ψηλά στα benches

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho ->

όπως και επί ddr, όποιος ήθελε μόνο benches έπαιρνε 2*512 για να έχει καλά timings και mhz, κι όχι 2*1gb, έτσι κι επι ddr2 όποιος θέλει καλά νούμερα στα benches πάει σε 2*1gb ;)

Προσωπικά προτιμώ να μην απασχολώ τόσο πολύ το σκληρό μου, και να μην πηγαίνω ψηλά στα benches

Και τώρα για benches σε 2χ512 DDR2 πάει.

Σε WinXP SP2 αν έχεις 2GB μπορείς άνετα να απενεργοποιήσεις το swapfile του λειτουργικού, γιατί ακόμα και με 2GB μνήμη και χωρίς να τα "γεμίσεις" τα Windows θα κάνουν swap πράγματα στον δίσκο. Έτσι έχω κάνει αλλά δεν τρέχω πολύ μνημο-βόρα πράγματα στο PC μου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι έχω κάνει, αλλά το photoshop ορισμένες φορές μου κανει διαφορα κουλά.

ΥΓ Υπάρχουν και κάποια παιχνίδια που ανεξαρτήτως μεγέθους μνήμης, σου ζητάνε swap file (π.χ. Company of Heroes)

Link to comment
Share on other sites

Nten phre fora karntia mou, Gorillako phre

Σωστα και μπραβο του και ακομα καλυτερα να παει.

Μην ξεχναμε ομως κι αυτους που δεν ξερουμε γιατι δεν γραφουν εδω οι οποιοι τον διαλεξαν και τον υποστηριζουν.

Μπαβο τους που καποιοι κουραζονται για να μην κουραζομαστε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Τα timmings είναι ακόμα πολύ άσχημα...

Καλα ειναι αν αναλογιστει κανενας την μεγαλη πυκνοτητα που εχουν τα ICs και δεν μπορουν να τρεξουν πιο σφιχτα...δεν αγοραζουν ολοι pc για benches...υπαρχουν και αλλοι που το εχουν για την δουλεια τους και χρειαζονται πολυ μνημη...

Αρχική απάντηση από tifozif1

Και τώρα για benches σε 2χ512 DDR2 πάει.

.

ο deninho εχει δικιο...σε 2χ1gb παει ο σημερινος bencher....τα 512αρια δεν εχουν bank interleave....ενω τα 1gb sticks εχουν......επι εποχης ddr1 δεν ειχαν τα 256αρια και ειχαν τα 512...

ετσι και αλλιως 512 και 1gb modules ddr2 εχουν το ιδιο overclockability..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 10:21] -> ο deninho εχει δικιο...σε 2χ1gb παει ο σημερινος bencher....τα 512αρια δεν εχουν bank interleave....ενω τα 1gb sticks εχουν......επι εποχης ddr1 δεν ειχαν τα 256αρια και ειχαν τα 512...

ετσι και αλλιως 512 και 1gb modules ddr2 εχουν το ιδιο overclockability..

Δες http://download.micron.com/pdf/technotes/ddr2/TN4709.pdf

Όταν ο bencher θα θέλει να δώσει ΠΟΛΥ ρεύμα μάλλον θα πάει σε 512.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη να το δουμε και οχι στα χαρτια...:D

Το 99%των benchers σε ολον τον κοσμο τρεχει με 2χ1gb και ειναι πιο γρηγορα στα ιδια specs με 512αρια...εκτος και βρεθει τιποτα τραγικα καλο 512αρι που παει 480++ με 3-2-2...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS -> Στην πραξη να το δουμε και οχι στα χαρτια...:D
Στην πράξη στο nForce4 τα "πρώην" μου 2χ512 Gold OCZ ήταν ελάχιστα πιο γρήγορα από τα "νυν" CellShock στις ίδιες ταχύτητες (760Μhz) & settings (3-3-3-9-2T) .

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ειμαι noob-bencher (και το εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS Τα υπολοιπα timmings ηταν ιδια?

Tα windows ηταν η ιδια εγκατασταση ή αλλη?

Σε pi ηταν πιο αργα τα 2χ1gb?

Windows ίδια εγκατάσταση χωρίς swapfile. Ναι από ότι θυμάμαι και σε EVEREST και σε PI, γι'αυτό και δεν πόσταρα σε hwbot νεα bench. Μετά από λίγο (2-3 βδομάδες) ήρθε η Infinity 975X αλλα τα OCZ είχα πωληθεί. Και πριν 4 μέρες και ο Ε6600. Η Infinity με τα CellShock και το 805 ήταν πιο γρήγορη από την Asus αλλά βαρέθηκα να benchαρω και να ποστάρω hwbot.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.