Jump to content



Abit ναι! AB9 Pro ή AB9 QuadGT όμως;


skritikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.

Ονομάζομαι Στάμος (ή Σταμάτης, ό,τι θέλεται!) και έχω βάλει στόχο να εντοπίσω τα parts που θα αντικαταστήσουν το γερασμένο πια PC μου (AMD 1400Mhz). Κάποτε, και για πολλά πολλά χρόνια έδινα αρκετά χρήμα σε αναβαθμίσεις, κάποια στιγμή βαρέθηκα και ξέμεινα με το τωρινό PC.

Πάμε λοιπόν στην ουσία!

Να περιμένω για την Abit AB9 QuadGT ή να πάρω την Abit AB9 Pro που έχει το Πλαίσιο σε πολύ καλή τιμή (99 Euro!)? Μια ζωή βαμμένος Abitάκιας, δύσκολα αλλάζει ο άνθρωπος και ας έμαθα για τα πρόσφατα προβλήματα της "εταιρίας" μου.

Το σύστημα θα συμπληρωθεί κατά 90% με:

8800 GTS

Intel Core2 6400

Zalman 9700Led cooler

Corsair Dominator 6400 DDR 2Gb μνήμες (αυτές τις έχω πάρει ήδη!)

Seagate 2x 320Gb SATA2 ή WD 2x 320Gb SATA2

Zalman PSU 600watt modular

Μεγάλο θέμα υπάρχει επίσης και στην επιλογή κουτιού, όπου είμαι μεταξύ Akasa Eclipse, Akasa Mirage και κάποιων άλλων που διάβασα σήμερα και χθες σε αυτό το forum (Stacker, κτλ).

Θα πέσει ένα γενικό overclocking, όχι extreme στην αρχή αλλά σίγουρα θα πέσει :devil:

Από το παλιό PC θα μείνουν μεταξύ άλλων το monitor (Nokia 19" 446Pro), το DVD-RW και τα DVD και floppy.

Έβαλα αυτό το post κατ'αρχήν για το θέμα με την επιλογή της motherboard όσο και για μια αρχική γνωριμία. Δεν περιμένω να μου απαντήσετε σε όλα τα παραπάνω, μόνο σε ό,τι έχετε ευχαρίστηση :daisy:

Ευχαριστώ,

Στάμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 01:45]

Μια χαρα θα σου ειναι και η απλη ab9.Φτανει να εχεις bios απο 15 και ανω.

+1 .Εστησα μηχανημα για την ξαδελφη,ολα τζαμι,απλα δεν ειχα χρονο για τσιτωμα.Και βεβαια τσαμπα σχεδον.....;)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει αποδειχτει οτι τοσο default οσο και στο κλοκαρισμα η συγκεκριμενη μητρικη τα παει πολυ καλα δεν υπαρχει λογος να περιμενεις για κατι που ισως ειναι και ακριβοτερο και δεν προσφερει τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μέ εβγαλε το Πλαίσιο από την δύσκολη θέση, εξαντλήθηκαν η AB9 Pro! :...:

Μάλλον θα συνεχίσω να περιμένω με στόχο την Quad, περισσότερο για ψυχολογικούς όρους, "φιάχνω νέο μηχάνημα και θέλω όλα να είναι όσο πιο προηγμένα γίνεται" κτλ κτλ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και προτάσεις σας!

υγ: και λέει τελικά η Quad να βγει πατάτα!!! :tomato: :tomato: :tomato::jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [18-01-2007 07:32]

Μέ εβγαλε το Πλαίσιο από την δύσκολη θέση, εξαντλήθηκαν η AB9 Pro! :...:

Μάλλον θα συνεχίσω να περιμένω με στόχο την Quad, περισσότερο για ψυχολογικούς όρους, "φιάχνω νέο μηχάνημα και θέλω όλα να είναι όσο πιο προηγμένα γίνεται" κτλ κτλ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και προτάσεις σας!

υγ: και λέει τελικά η Quad να βγει πατάτα!!! :tomato: :tomato: :tomato::jump:

Τζίφος η εξάντληση των AB9! Το κατάστημα της Στουρνάρη τουλάχιστον είναι γεμάτο από αυτές και από οτι μου είπανε πουλάνε καλά. Εγώ καλός η κακός μόλις το προηγούμενο βράδυ είχα βάλει παραγγελία C2D 6600 και Abit AW9D-Max. ’ντε και καλά clockarίσματα! :woot:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.