Jump to content



Αναβαθμιση μεχρι 1500-1700 Ευρω


o polonos

Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

εγω λεω για abit AW9D. στο hexus εφτασαν fsb 485!!! και κανει και μονο 120 euro!!τροφοδοτικο εμενα μαρεσει το καινουριο το hec cougar. εχει 4 12αρες 17Α η μια. :T: 120 ευραιους απο hardshop. σε ολα τα αλλα που αποφασισες τα ιδια ειχα διαλεξει και εγω να γραψω :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε παιδια αλλα εμενα η Abit δεν μου γεμιζει το ματι :(

Γιατι να μην παρω την P5B Deluxe ?

Το οτι η Abit εχει 120 ευρα δεν μου λεει τπτ....

Θελω να πληροσω μια καλη και να εχω το κεφαλι μου ησυχο ;)

Αυτο μ'ενδιαφερει......

Link to comment
Share on other sites

λογω του οτι λενε πως το 965 κανει πιο πολι για επεξεργαστες που εχουν μικρο πολλαπλασιαστη και ετσι θελουν γεγαλο φσβ ενω το 975 ειναι πιο καλο σε επιδωσεις (ελαχιστα βεβαια) και κανει για επεξεργαστες με μεγαλο πολλαπλασιαστη. π5β παρε μια χαρα θα εισαι αρχοντας. απλα επειδη ετσι λενε...αλλα για την αβιτ γιατι εχεις κολλημα? δεν ειναι και jetway! δεν ειναι και ασους βεβαια αλλα νταξ. παλια ειχε μεγαλη δοξα και τωρα ανακτα εδαφος.μια χαρα ειναι. ποτε μου δεν ειχα βεβαια αλλα αν επερνα c2d τωρα θα επερνα ab9 με 69ευρο τρεχοντας!(αν εβρησκα ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest [Σήμερα, στις 20:11]

Oτι και να παρεις Asus η abit

η καθεμια εχει τα δικα της πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

:blink: :blink:

Σοβαρα ?? Δεν το ηξερα:blink: :blink:

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια να παρω :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

:blink: :blink:

Σοβαρα ?? Δεν το ηξερα:blink: :blink:

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια να παρω :p :P :p

Αφού δεν ακούς τους καλύτερους αυτά παθαίνεις! :p

Εγώ δεν επιμένω, αλλά λέω πάλι ότι το 965 με 6600, εφόσον δε μπει πάνω extreme ψύξη, δε χρειάζεται. 975 για καλύτερες επιδόσεις.Αν αντέχεις πάρε την ASus, αν όχι πάρε την ABIT. Nα μη σου πω να σκεφτείς σοβαρά και την Infinity.

Link to comment
Share on other sites

για τροφοδοτικο κατι σε Silverstone (Zeus στα 750W με 200ευρα αν δεν σε πολυπειραζει ο 8ορυβος γιατι εχουν 8αρη ή μονταρεις εναν 12αρη πανω ή εναλλακτια σε Stride) ή Seasonic απο τη στιγμη που οι τιμες τους εχουν γινει πιο προσητες σε σχεση με πριν κανα 3μηνο και τριτη Enermax σε Galaxy ή Liberty.σιγουρα παντως 8α πας σε 600 και πανω.τωρα φυσικα αναλογα το ποσο πανε και τα Watt :p

για mobo συμφωνω με την λογικη του Conroe + 975.τι να το κανεις το 500+ fsb?ειδικα με νερο.το μονο που εχει νοημα για μενα μεταξυ P5W και P5B ειναι τα SATA που εχει η κα8εμια.εγω για παραδειγμα εχω 3 δισκους και 8ελω να βαλλω αλλους 2 σε RAID.η μονη επιλογη που εχω ειναι να τους βαλλω πανω στο ΕΖ-Backup που ομως ειναι μια SATA για 2 δισκους που συνεπαγεται 1/2 επιδοσεις...ειναι και ο μοναδικος λογος που 8α αλλαζα την υπαρχουσα μητρικη και περιμενω να δω αν 8α βγει κατι πολυ καλο στη συνεχεια γιατι δεν νομιζω οτι το να απω σε P5B μου προσφερει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη.

τωρα για τις μνημες γιατι δεν πας σε 1000αρες?ειδικα εφοσον πας σε Cellshock (οπερ δεν σε πειραζει η 5ετης εγγυηση) με 50+ ευρω παιρνεις τις 1000αρες και εισαι σουπερ.αν παλι επιμεινεις στις 800αρες εγω 8α προτεινα τις G.Skill F2-6400CL4D-2GBHK που παιζουν μαμα στα 4-4-3-5 και ενω δεν φορανε Μicron πανε πολυ ψηλα (1200-1300)

http://www.vr-zone.com/?i=4473

παιζουν με 4-4-3-5 στα 1000 με 2.2-2.3 αλλα μετα τα 1000 πας σε 5αρια.εναλλακτικα good old HZ.

τωρα για γραφικα ειτε πας απευ8ειας σε 8800xxx ή παιρνεις μια x1950pro στα 163 (τσαμπα τις δεινουν τωρα) και με το που 8α σκασουν οι r600 βλεπεις και πραττεις αναλογα πουλουντας την.8α εχουν πεσει και οι τιμες στις G80 περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το Zeus όπως λες, κάνει φασαρία, όσο καλό και να είναι, αν δεν έχεις πρόβλημα με τη φασαρία μπορείς να ψάξεις για Zippy /pc power cooling τότε,δε θα δώσεις πολλά παραπάνω, αλλά νομίζω το περιπλέκουμε πολύ το πράμα!

Οι Cellshock 800άρες νομίζω αξίζουν τα 20ευρώ παραπάνω, φοράνε Micron,σίγουρα πράματα , οι g.skill ,εκτός από τις πιο ακριβές(που έχουνε τα Micron επίσης) φοράνε λένε τα νέα promos, τα οποία θέλουνε λίγο ψάξιμο ακόμη,ενώ στο συγκριτικό πιθανόν να ήτανε και κανά cherry picked module, ενώ είδαμε από τα παιδιά εδώ ότι όλες οι cellshock πάνε καλά!Με τις Cellshock σίγουρα, μπορεί να δοκιμάσει και τη τύχη του με 3άρια, ενώ με τις g,skill δε ξέρουμε τι κάνουνε εκεί αυτές!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι για τα Zippy και PCP&C αλλα που 8α τα βρει εδω Ελλαδισταν?κατα τα αλλα συμφωνω οτι πολυ περιπλεκετε το πραμα :p,αλλα μ'αρεσει εμενα προσωπικα να εχω 2-3 εναλλακτικες παντα στις επιλογς μου

για τις Cellshock και γω της ιδιας αποψης ειμαι απλα ειπα οτι 8εωρω πως ειναι καλυτερο να δωσει +40-50 ευρα και να παρει τις 1000αρες.ειναι μικρη η διαφορα εξαλλου.τις G.Skill της προτεινα αφενος για εναλλακτικη και αφετερου σε περιπτωση που τον χαλαει η 5ετης εγγυηση που εχουν οι Cellshock.τωρα δεν ξερω αν οι μνημες στο review ειναι οντως cherry picked module ή οχι αλλα φενονται να πανε καλα.οι ΗΖ ειναι οντως ακριβες αλλα ειναι και αυτες σταντε πραμα.

κοινως σαν πρωτη επιλογη 8α ελεγα τις 1000αρες τις Cellshock με cas5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelisΕγώ δεν επιμένω, αλλά λέω πάλι ότι το 965 με 6600, εφόσον δε μπει πάνω extreme ψύξη, δε χρειάζεται. 975 για καλύτερες επιδόσεις.Αν αντέχεις πάρε την ASus, αν όχι πάρε την ABIT. Nα μη σου πω να σκεφτείς σοβαρά και την Infinity.
Έχω την Infinity με Ε6600 και με αερόψυξη έχω οροφή τα 395. Δεν σου την προτείνω. Εγω μέχρι εκεί πηγαινα (3600) και εκεί εφτασα με 89 Ευρώ (το μοβο έτσι?) και είμαι υπερ-ευχαριστημένος.

Αφου τα ΣΚΑΣ που τα ΣΚΑΣ πήγαινε σε ’σους P5W deluxe 975. Αν δεν "βγαίνεις" η AW9D-Max είναι η αμέσως καλύτερη λύση, πρόσεχε όμως γιατί η AW9D-Max έχει ένα (1) μονο PCI, που σημαίνει 1 SoundBlaster Χ-Fi και μετα... τιποτα.

Αν σε ενδιαφέρει το Sli τοτε κοιτα 680 (2* PCIe 16Χ) ή/και 650 (2* PCIe 8X) αν η οθόνη σου είναι κάτω από 1900χ1440 και έχεις σκοπό να βάλεις επάνω 2 8800GTX.

Για τροφοδοτικό δεν μπορώ να σου πω... καλύτερα να ακούσεις κανέναν άλλον. Με μια κάρτα γραφικών και μέχρι 600W είσαι 100% καλημένος. Τα 750 μάλλον σηκώνουν 2 κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

με 600w ειναι καλημμενος 8εωριτικα και με 2 καρτες ειδικα εαν αυτες ειναι gts.απλα το 8εμα ειναι αφενος να εχεις και εναν αερα και αφετερου και λιγο ψυχολογικο ;)

Link to comment
Share on other sites

To SLI δεν μ'ενδιαφερει καθολου ;)

Και αφου η AW9D-Max έχει ένα PCI παμε για την P5B Deluxe :D

Μεχρι τωρα εχουμε :

CPU 6600 299 Ευρω

RAM Cell Shock DDR2 800 4-4-4-12 ------- 309 ευρω

VGA Albatron 8800 Gtx 525 Ευρω

PSU Seasonic 149 Ευρω

Mobo Asus P5B Deluxe 219 ευρω

Συνολο 1501 Ευρω :D

Να τα παρω ???

Ξανα λεω οτι δεν εχω καθολου ορεξη να περιμενω ουτε μια μερα επιπλεον..... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos -> Να τα παρω ???

Ξανα λεω οτι δεν εχω καθολου ορεξη να περιμενω ουτε μια μερα επιπλεον..... :p

ό,τι και να επιλέξεις :) με' γεια να το χαρείς :D :D
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις 9αρι πολαπλασιαστη, δεν εχεις ss εχεις νερο αρα δεν χρειαζονται τα fsb του 965, καλυτερα τα χαμηλοτερα latencies του 975.

Αν πας για allendale παρε 965

Αν πας για phase παρε 965

Αν πας για conroe παρε 975

Αυτο λενε

Its common sense man its not rocket science!:D

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Μεχρι τωρα εχουμε :

CPU 6600 299 Ευρω

RAM Cell Shock DDR2 800 4-4-4-12 ------- 309 ευρω

VGA Albatron 8800 Gtx 525 Ευρω

PSU Seasonic 149 Ευρω

Mobo Asus P5W Deluxe 219 ευρω

Συνολο 1501 Ευρω

Να τα παρω ???

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρε ανθρωπε κατα βαθος σου εχει κατσει η deluxe...

Ε παρε την τοτε. Το pc που θες εσυ ειναι για να βγαζεις γουστα και να ευχαριστεις τον εαυτο σου. Αρα παρε οτι ευχαριστει εσενα.

Η μονη ενσταση μου ειναι να σκεφτεις την BFG 8800 που εχει μονο 14 ευρω παραπανω απο την Albatron.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.