Jump to content



No more Plextor consumer drives


spc

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Δεν είναι θέμα ποιότητας, είναι θέμα καινοτομιών.

VariRec δεν έχω δει πολλές εταιρείες να έχουν.

Βέβαια η εισαγωγή re-branded benq στη διπλάσια τιμή ήταν μια κίνηση που δύσκολα μπορώ να ξεχάσω. . .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Δεν είναι θέμα ποιότητας, είναι θέμα καινοτομιών.

Ποιότητα = Ποιότητα γενικώς (Ποιότητα κατασκευής, Υπηρεσίες (RMA), R&D (=Καινοτομίες) κλπ)

Πως σταμάτησε προ καιρού η YAMAHA πχ (που χρόνια πριν τα labelflash και lightscribe είχε παρουσιάσει αντίστοιχη λύση) ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Αν συνεχίσει να βγάζει η LG drives όπως το H20L μια χαρά μας κόβω. ’σε που οι περισσότεροι έχουν liteon.

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:40]

VariRec δεν έχω δει πολλές εταιρείες να έχουν.

Περι αυτού ο λόγος και έχω μια απορία.

Έχω και εγώ ενα cd-r plextor με το συγκεκριμένο feature και απότι θυμάμαι οταν το ενεργοποιούσες(μόνο σε audio cd εμφάνιζε την επιλογή) έγραφε το cd σε 4x με συγκεκριμένο calibration.

Προσωπικά εκτός του οτι δεν είχα δει διαφορά αναρωτιέμαι το εξής: πρόσφατα κοίταζα κάτι δοκιμές εγραφής δίσκων dvd(16x) σε 8x και 12x και ηταν αποδεδειγμένα χειρότερες απ'ότι στα 16x για τα οποία προορίζονταν.

Δηλαδή αν ισχύει η ίδια λογική και στα cd, πόσο χάλια πρέπει να ηταν, σε ένα δισκάκι που φτιάχτηκε για 52x, η εγραφή σε 4x;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ποιότητα = Ποιότητα γενικώς (Ποιότητα κατασκευής, Υπηρεσίες (RMA), R&D (=Καινοτομίες) κλπ)

Πως σταμάτησε προ καιρού η YAMAHA πχ (που χρόνια πριν τα labelflash και lightscribe είχε παρουσιάσει αντίστοιχη λύση) ;

Από τη στιγμή που το R&D είναι περιορίζεται (π.χ. στα dvd δεν έκανε και τίποτα το ιδιαίτερο) το τέλος πλησιάζει.

Ειδικά το drive που έχω, με είχε προβληματίσει σε αρκετά σημεία (το 708a), ιδιαίτερα αν σκεφτούμε και τα 250+ ευρώ που είχα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 01:48]

δε ξερω αν ηταν τα καλυτερα , παντως χασαμε το καλυτερο RMA που υπηρχε.

Αυτο ξανα πες το αλλη μια φορα.

Απο εδω και περα μονο με να Lg με κοβω.:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

δε ξερω αν ηταν τα καλυτερα , παντως χασαμε το καλυτερο RMA που υπηρχε.

Το έχασαν όσοι το πλήρωναν.

Και προφανώς, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, δεν ήταν και πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ArisG

Με 30Ε το drive, έχεις ακόμα καλύτερο RMA.

Το σκουπιδοντενεκέ κάτω από το γραφείο σου.

καλα , οταν μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα τα δισκακια σου εμφανιζονται *Blank* θα τα πουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε παιδια τι το τοσο διαφορετικο ειχε το ρμα των πλεξτορ? εγω το σαμσουνγκ μου που το αλαξα 2 φορες(τη πρωτη εκαναν επισκευη και τη 2η το αλαξαν με το πιο καινουριο μοντελο) τι το κακο επαθα? το οτι μου το επισκεβασαν με χαλασε λιγο αλλα θα μπορουσαν να μου δωσουν ενα αλλο επσκευασμενο ανος αλλου που του ειχε χαλασει. εκτος και αν το τελειο ρμα ειναι να πετας σαν εταιρια το χαλασμενο και να δινεις καινουριο, ε χλομο το κοβω. ποιος εργοστασιαρχης και μαληστα τετοιου επιπεδου ΔΕΝ ειναι καπιταλας?....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

σιγα ρε παιδια τι το τοσο διαφορετικο ειχε το ρμα των πλεξτορ?

έχω 2 708a έχοντας πληρώσει 1.

edit:

Για να γίνω λίγο πιο αναλυτικός:

Είχα το 708a revision 0002(*) (αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει οκτώβριο του 2003).

Μου κάηκε σαν cd (ενώ δούλευε κανονικά σαν dvd) και το άλλαξα, στέλνοντας πίσω το παλιό με dhl, πήγε στο βέλγιο και σε 2 μέρες είχε αποσταλεί το νέο, συνολικός χρόνος ~ 1 βδομάδα (0206 revision) (onsite λέμε πάντα, απ' το σπίτι μου).

Μετά από ~6 μήνες δεν ήμουνα ικανοποιημένος με την ποιότητα εγγραφής του 0206 (μου έκανε κόλπα σε μερικά δισκάκια) και ζήτησα πάλι αλλαγή, αν γίνεται καλύτερο μοντέλο και μαύρη πρόσοψη (είχα εν τω μεταξύ πάρει το stacker).

Τότε είχε αλλάξει η πολιτική της εταιρίας και κράταγες και το παλιό drive (γιατί μάλλον δεν θα την συνέφερε να πηγαινοέρχεται με dhl).

Μου έστειλαν ένα μαύρο 708a 0209 revision, το οποίο από τότε παίζει άψογα, και σε σχέση με το liteon που έχω (1693) είναι σαν να συγκρίνεις mercedes με lada.

Βέβαια και το liteon έχει τα θετικά του, δεν λέω ότι δεν είναι καλό drive, τη δουλειά του την κάνει (αν και δεν έχω γράψει πολλά με αυτό).

Ο χρυσός κανόνας των plextor πάντως είναι να τους βάζεις μόνο tayio yuden. σε ο,τιδήποτε άλλο μου έχουν βγάλει διάφορα προβλήματα.

(*)revision -> τα 2 πρώτα ψηφία = έκδοση hardware / τα 2 τελευταία ψηφία = έκδοση firmware

Αυτό που θα ήθελα θά ταν ένα plextor με sata, αλλά θα περιμένω μάλλον να φτηνήνουν τα sata bd/hddvd recorder, μέχρι τότε βολεύομαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

την dhl την πληρωσες εσυ για να παει?

ρωταω διοτι προχτες ηθελα να στειλω κατι 2 κιλα και μου λενε εχει 17 ευρο το ενα κιλο και μετα λεει λογω αυξημενου βαρους 25 αν θυμαμαι καλα! ελεος!!!τελικα το εστειλα με ελτα 10 ευρο πορτα-πορτα. αμα ηταν ομως φιλε να δωσω τα 25 και 20 ακομα δε παω να παρω ενα καινουριο...:alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

την dhl την πληρωσες εσυ για να παει?

Φυσικά και όχι. Όλα με χρέωση της Plextor. Και η δικιά μου εμπειρία από RMA είναι ακριβώς η ίδια...Ήρθε το παλικάρι της DHL στην πόρτα μου με ραντεβού, πήρε το drive, και σε 5 μέρες είχα νέο από το Βέλγιο.

Κρίμα, πολύ κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.