Jump to content



No more Plextor consumer drives


spc

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Καλό το super RMA των plextor, αλλα πλεον ως συσκευες έχουν κάποιο πλεονέκτημα;

Εγώ έχω ενα liteon 451S (αυτα με την ομαδικη απο το pctech αν θυμαται κανεις) και το εχω κανει 851S και μετα 832S δλδ 8χ και DL. Δουλεύει μια χαρά

Μάλλον τα CD/DVDR δεν ειναι ο καταλληλότερος τομέας για να εξασκήσεις μια τέτοια πολιτικη RMA, αφου κοστιζει οσο ενα καινουριο LG, BenQ κλπ.

Σε πιο ακριβα ειδη, όπως πχ σκληρούς δισκους ναι, θα ειχε νοημα να πληρωσεις 20 παραπανω για καλυτερο RMA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήταν αναμενόμενο να κλείσει με τέτοιες τιμές. Μπορεί σε κάποιες τεχνολογίες να ήταν πρωτοπόρος αργότερα όμως έμεινε πίσω.

Ο ανταγωνισμός είναι πραγματικά σκληρός και εάν νομίζει ότι θα σωζόταν μόνο και μόνο στηριγμένη στο όνομα της έκανε μεγάλο λάθος.

Και για το rma έχω να πώ ότι και γω αν είχα μια εταιρεία και κοστολογούσα τα προιόντα μου με διπλάσια τιμή από τους άλλους δεν θα είχα πρόβλημα να τους αλλάξω τα προϊόντα που είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

καλα , οταν μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα τα δισκακια σου εμφανιζονται *Blank* θα τα πουμε ;)

Γιατί αυτό?Έχεις διαβάσει κάτι σχετικό? Ακούγεται δυστυχώς πολύ ενδιαφέρον αυτό που πετάς..... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkikΚαι για το rma έχω να πώ ότι και γω αν είχα μια εταιρεία και κοστολογούσα τα προιόντα μου με διπλάσια τιμή από τους άλλους δεν θα είχα πρόβλημα να τους αλλάξω τα προϊόντα που είχαν πρόβλημα.

Γιατί, μην ξεχνάμε, μιλάμε για εξωπραγματικές τιμές.

Τα 20 ευρώ παραπάνω που ζητάς σε σχέση με τα αντίστοιχα drive της NEC, φτάνουν για να καλύψουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, την επένδυση R&D (γιατί δεν σου αρκεί η παραγωγή drive "του κιλού") κ.ο.κ. και μάλιστα σου μένουν και ρέστα για να αλλάζεις τα drive με καινούργια σε 5 μέρες, με δυνατότητα να κρατήσει το παλιό του drive, χωρίς ο πελάτης να κουνήσει από το σπίτι του και χωρίς να χρεώνεται δεκάρα.

"Ok".

Link to comment
Share on other sites

έχει πλάκα να υπερασπίζομαστε (όχι εγώ, προς θεού) προϊόντα που κατα τα άλλα εκτελούν μια πολύ σημαντική δουλεια : Αξιόπιστο και ασφαλές backup!. I'm a Plextor freak, το παραδέχομαι, και αυτό γιατί ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και δεν θα λυπηθώ 20-30 ευρώ παραπάνω για ένα καλό εργαλείο...

Τώρα αν αντικειμενικός σκοπός είναι η αντιγραφή ταινιών/παιχνδιών με το κιλό, ναι υποθέτω και τα dvd-rw των 25 ευρώ είναι τέλεια...

κρίμα που κλείνει το division... ευκαιρία και για τους ταιβανέζους να ανεβάσουν τις τιμές τους

Link to comment
Share on other sites

καλα , οταν μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα τα δισκακια σου εμφανιζονται *Blank* θα τα πουμε
Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 17:16]

Γιατί αυτό?Έχεις διαβάσει κάτι σχετικό? Ακούγεται δυστυχώς πολύ ενδιαφέρον αυτό που πετάς..... :cry:

Μπούρδα ακούγεται.

Εκατομμύρια drives από όλες τις άλλες μάρκες βγάζουν coasters και μόνο τα Plextor αντέχουν στο χρόνο?

Ευτυχώς που το μάθαμε εδώ γιατί παντού το 'χουν επτασφράγιστο μυστικό. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne [Σήμερα, στις 18:19]

έχει πλάκα να υπερασπίζομαστε (όχι εγώ, προς θεού) προϊόντα που κατα τα άλλα εκτελούν μια πολύ σημαντική δουλεια : Αξιόπιστο και ασφαλές backup!. I'm a Plextor freak, το παραδέχομαι, και αυτό γιατί ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και δεν θα λυπηθώ 20-30 ευρώ παραπάνω για ένα καλό εργαλείο...

Τώρα αν αντικειμενικός σκοπός είναι η αντιγραφή ταινιών/παιχνδιών με το κιλό, ναι υποθέτω και τα dvd-rw των 25 ευρώ είναι τέλεια...

κρίμα που κλείνει το division... ευκαιρία και για τους ταιβανέζους να ανεβάσουν τις τιμές τους

γενικα ας πουμε οτι συμφωνω αλλα οταν τα Plextor εχουν 100 ή και 60 ευρα και ο ανταγωνισμος 30 ειναι μια πολυυυ μεγαλη διαφορα.και μην την κοιτας σε απολυτες τιμες μονο,δες το ποσοστιαια.μιλαμε για 100%++++ πανω.δεν νομιζω οτι η ποιοτικη διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που να δικαιολογει την τεραστια διαφορα στην τιμη....

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, που σταματάει μια γκάμα προϊόντων με άποψη και πραγματική ποιότητα κατασκευής, κρίμα...

Ότι dvd δεν αντιγραφόταν, ότι cd δεν γράφονταν, όλα εκεί στο πλεξτοράκι, απίστευτο...

και πράγματι το RMA εκπληκτικό,(σε δύο μέρες αλλαγή) και εγώ δύο έχω...

Όσο για το ότι είναι ακριβά, αυτό είναι σχετικό, εμένα το δικό μου με έχει γλυτώσει από πολλά χρήματα γιατί γράφει πάνω και στα ποιο μάπα δισκάκια...

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο τοτε που πηρα plextor προβληματα 0 εδω και 2 χρονια εχω σχεδον αλλαξει 1,5 pc το μονο που δεν σκεφτηκα ποτε οτι θελει αναβαθμιση ηταν τα πλεξτορια και τα 2.

αλλα τελικα (οχι μονο στα ηλεκτρονικα ειδη) μας εχουν βαλει σε τετοια λουκι (στενοτητας χρηματων) που το μονο που κοιταμε ειναι ποσο κανει οχι τη μας παρεχει για ποιο λογο εχει τετοια τιμη, service κ.λ.π.

ποιοτητα τελος μονο το ποιο φθηνο δε πα να σκοτωθει καποιος , να παρει φωτια να να να ....

επικηδειος λογος τελος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Γιατί, μην ξεχνάμε, μιλάμε για εξωπραγματικές τιμές.

Τα 20 ευρώ παραπάνω που ζητάς σε σχέση με τα αντίστοιχα drive της NEC, φτάνουν για να καλύψουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, την επένδυση R&D (γιατί δεν σου αρκεί η παραγωγή drive "του κιλού") κ.ο.κ. και μάλιστα σου μένουν και ρέστα για να αλλάζεις τα drive με καινούργια σε 5 μέρες, με δυνατότητα να κρατήσει το παλιό του drive, χωρίς ο πελάτης να κουνήσει από το σπίτι του και χωρίς να χρεώνεται δεκάρα.

"Ok".

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

γενικα ας πουμε οτι συμφωνω αλλα οταν τα Plextor εχουν 100 ή και 60 ευρα και ο ανταγωνισμος 30 ειναι μια πολυυυ μεγαλη διαφορα.και μην την κοιτας σε απολυτες τιμες μονο,δες το ποσοστιαια.μιλαμε για 100%++++ πανω.δεν νομιζω οτι η ποιοτικη διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που να δικαιολογει την τεραστια διαφορα στην τιμη....

Εν μέρει απάντησε o CrazyAnt.

Εγω με 35 που έδωσα για το LG ξέρω ότι το αντίστοιχο plextor έκανε 90. Οπότε μου μέινανε τα 60. Τι να το κάνω το δεύτερο προβληματικό drive. Αν χαλασει το Lg θα μου το αλλάξουν στην αντιπροσωπεία και εαν λήξη η εγγύηση θα πάρω άλλο πιο καινούργιο μοντέλο +35 (70 δηλαδη πάλι λιγότερα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Χθες, στις 01:45]

Προσωπικά εκτός του οτι δεν είχα δει διαφορά αναρωτιέμαι το εξής: πρόσφατα κοίταζα κάτι δοκιμές εγραφής δίσκων dvd(16x) σε 8x και 12x και ηταν αποδεδειγμένα χειρότερες απ'ότι στα 16x για τα οποία προορίζονταν.

Δηλαδή αν ισχύει η ίδια λογική και στα cd, πόσο χάλια πρέπει να ηταν, σε ένα δισκάκι που φτιάχτηκε για 52x, η εγραφή σε 4x;

Για τα CD δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα CD ήταν φτιαγμένα για να αντέχουν μέχρι την ταχύτητα που αναγραφόταν και όχι για να γράφονται μόνο στην ταχύτητα αυτή όπως τα DVD.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l

Για τα CD δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα CD ήταν φτιαγμένα για να αντέχουν μέχρι την ταχύτητα που αναγραφόταν και όχι για να γράφονται μόνο στην ταχύτητα αυτή όπως τα DVD.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=296254&postcount=33

Τα άρθρα που έχεις παραθέσει, ουσιαστικά λένε ότι όταν το media έχει rating 8x, υπάρχει περίπτωση σε 4x να βγει μούφα. Σε αυτό πιστεύω φταίει το write strategy του εκάστοτε drive συναρτήσει του media code, οπότε είναι θέμα firmware. Επίσης αυτά τα "μαγικά" σε 4x το γράφει καλά, σε 2x όχι ενώ σε 1x μια χαρά, τα έχω παρατηρήσει κι εγώ σε 8x δισκάκια, που μου έχουν γραφτεί χειρότερα σε 4x, αλλά είναι θέμα firmware / drive.

Διαβάστε τα link από εδώ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=296235&postcount=29

Link to comment
Share on other sites

Plextor: Development of new products and retail sales still continues

"Although Plextor's optical drive operations will be reduced, our business itself will still continue," says Motoaki Kaneko, the president of Shinano Kenshi. "We do have a plan to release consumer drives while our engineering team will be engaged more in the development for business use equipment."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.