Jump to content



κάρτα τηλεόρασης....


Daywalk3r

Recommended Posts

γειά σας φίλοι μου...είναι νέος σε αυτον τον τομέα και δέν ξέρω τπτ οπότε ζητάω την βοήθεια σας. έχω την μητρική Μ2Ν- Deluxe SLI της ASUS δέν ξέρω αν βοηθάει αυτο, και θέλω να βάλω τηλεώραση στο pc μου για ευνόητους λόγους.θέλω την βοήθεια σας με το τι νά κάνω για να έχω τηλεώραση στον η/υ μου και πόσο θα κοστίσει και τι πρόγραμμα και εγκατάσταση στην κεραία της τηλεόρασης μου πρέπει να κάνω? ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι tvtuner, το οποίο είτε θα μπαίνει ως κάρτα pci στη μητρική σου, είτε ως εξωτερική συσκευή μέσω usb. Mε τις τελευταίες, θα μπορείς λογικά να βλέπεις τηλεόραση από την οθόνη σου, χωρίς να είναι ανοικτό το pc σου. Από εκεί και πέρα το μόνο που χρειάζεται είναι να σύρεις καλώδιο κεραίας, μέχρι την αντίστοιχη είσοδο του tvtuner σου. Οι απλές εσωτερικές (pci) ξεκινούν από τα 30Ε περίπου, ενώ αν θες να πιάνεις και τα ψηφιακά της ΕΡΤ, θα πρέπει να έχουν και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη (dvb-t receiver), όπου το κόστος ανεβαίνει κάπου στα 90Ε.

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=29

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεσε κάτι ιδιαίτερο , αν έχεις ελέυθερη pci θύρα (άσπρου χρώματος) βάζεις εκέι την κάρτα τηλεόρασης συνδέεις την κεραία (είτε φορητή είτε όχι) κάνεις εγκατάσταση τους drivers, βάζεις το software για να παίζει τηλεόραση το οποίο την πρώτη φορά που θα το εκκινήσεις θα ψάξει για κανάλια και αυτό είναι όλο.

Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θα κάνεις μάζεψε πληροφορίες και απο άλλα μέλη του forum και τότε κάνε οτι είναι να κάνεις

:)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μου προτείνετε μιά κάλή καρτα τηλεόρασης αλλα να μην ξεπερνάει τα 50 ευρό και να έχει καλά χαρακτηριστικα. τι αξίζει να βάλω εσωτερική η εξωτερική, πώς θα μπορώ να αντιγράφω στον υπολογιστή μου προγράμματα και θα έχει καλή ποιότητα εικόνας?

τι λέτε για αυτές?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=29&product=800333

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=29&product=539554

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω την απάντηση μου από το δεύτερο thread που έχεις ανοίξει με το ίδιο θέμα...

Οι κάρτες τηλεόρασης περιέχουν το δικό τους πρόγραμμα στη συσκευασία....Κεραία χρησιμοποιείς ακριβώς την ίδια που θα χρησιμοποιούσες και για μία τηλεόραση...

Τί εννοείς εγκατάσταση? Έναν διακλαδωτή κεραίας θα πάρεις...Μοιράζει μία κεραία σε 2 συσκευές...ενα T είναι...

Κάρτες υπάρχουν διάφορες....Εταιρίες που βγάζουν κάρτες TV είναι οι :

Pinnacle, Hauppage, Lifeview, Avermedia, Leadtek, Terratec, Technisat και άλλες...

Τιμές τώρα.....Από 30€ έως 130€...ανάλογα τί προσόντα έχει....

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δείς τα προϊόντα της αντίστοιχης κατηγορίας σε κάθε ηλεκτρονικό κατάστημα...για να δείς τι παίζει περίπου...και να δείς τα χαρακτηριστικά των προϊόντων από τα site των εταιριών τους, γιατί τα καταστήματα μερικές φορές γράφουν ότι να'ναι...

Η πρώτη πρόταση που έχεις....η Pinnacle, υπερτερεί λόγω εγγραφής σε DivX και των 2 ετών εγγύησης έναντι της εγγραφής σε Mpeg-1 & 2 και του ενός έτους εγγύησης της Αvermedia....

Οι εσωτερικές συνήθως έχουν καλύτερη ποιότητα και περισσότερες δυνατότητες....

Τώρα το πώς θα γράφεις θα το δείς διαβάζοντας λεπτομέρειες από τις σελίδες των προϊόντων....ή όταν αγοράσεις κάποιο.....

Η ποιότητα εξαρτάται μεν από τη συσκευή....αλλά εξαρτάται και αρκετά και από την ποιότητα του σήματος της κεραίας....οπότε εξασφαλίζοντας καλό σήμα δεν νομίζω να έχεις και ιδιαίτερο πρόβλημα.....Με κακό σήμα όμως η εικόνα σου θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ελαφρώς χειρότερη από μία τηλεόραση που παίρνει το ίδιο σήμα....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ηθελα πολυ μια καρτα tv. Τοσο προσφατα(πριν κατι μηνες) οσο και παλια, η εμπειρια μου ηταν απογοητευτικη.

Παλια ειχα μια lifeview. Η τελευταια ηταν μια της avermedia, νομιζω 007 ηταν το μοντελο.

Τι να πω, ή η καρτες φταινε, ή οι drivers είναι χαλι μαυρο.

Παντως, tv, αξιοπρεπη δεν επιανα. Σημα με πολυ χιονι(κι ας ειχα βαλει και ενισχυτη σηματος), κολληματα του pc κλπ.

Απλα δεν ξανασχολουμαι με τηλεοραση στο pc.

Χαμενος κοπος. Προσωπικη αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάθει κι εγώ με κάρτα της Pinnacle, μου είχε σπάσει τα νεύρα μέχρι που πήρα μια εξωτερική που συνδέεται μόνο με την οθόνη και όχι το PC.

Είναι τέλεια, πιάνει πολύ καλό σήμα, δεν απαιτεί να δουλεύει ο υπολογιστής αλλά δεν μπορώ να κάνω capture

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω είναι όπως τα λέει ο minus.

Δεν μπορείς να έχεις πολύ καλή εικόνα στον υπολογιστή.

Η πρώτη κάρτα ήταν Pinnacle. Μακράν η χειρότερη αγορά που έχω κάνει.τρελά προβλήματα. Η δεύτερη είναι μια Leadtek πολύ καλύτερη λύση άλλα και πάλι δεν πιάνει καλά(ίσως να φταίει και η κεραία αυτή την φορά). Πλέον την χρησιμοποιώ μόνο για radio.

κάποια στιγμή θα δοκιμάσω άλλη μια φορά. Πάντως Pinnacle δεν θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Για τις Pinaccle δεν ξέρω , εγώ πάντως έχω μια ASUS MyCinema η οποία έχει τέλειο σήμα 100% έχει και ράδιο και τηλεκοντρόλ και τέλειο software και τέλειους drivers και όλα αυτά μόνο 50.

Σίγουρα θα υπάρχουν και πολύ καλύτερες αλλά εγώ είπα την άποψη μου για την κάρτα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Για τις Pinaccle δεν ξέρω , εγώ πάντως έχω μια ASUS MyCinema η οποία έχει τέλειο σήμα 100% έχει και ράδιο και τηλεκοντρόλ και τέλειο software και τέλειους drivers και όλα αυτά μόνο 50�.

Σίγουρα θα υπάρχουν και πολύ καλύτερες αλλά εγώ είπα την άποψη μου για την κάρτα μου

εμενα παντως το software της asus my cinema hybrid δεν με ικανοποιησε καθόλου. πραγματικα, αναρωτιεμαι πως μια εταιρεια με το ονoμα κ την φημη δινει τετοιο software.. απο εικονα κ ποιοτητα σηματος ειναι μια χαρα αλλα για software κατεληξα στο εκπληκτικο chris tv...

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια παλια στα Xp,και γενικως στο παλιο μου συστημα ειχα μια εξωτερικη καρτα hauppauge και δεν ειχα κανενα προβλημα με το σημα,αλλα απο τοτε που αγορασα το καινουριο(εχω κανα χρονο τωρα) και εχω και vista,δεν μου την διαβαζει,μηπως πρεπει να κατεβασω καινουριους drivers η δεν αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μια κάρτα pci Hauppauge WinTV-Go..

Το μοντέλο της κάρτας που είχα δεν είχε τηλεχειριστήριο αλλά έβλεπα μια χαρά

τα περισσότερα κανάλια.

funny-pictures-cat-has-an-idea-that.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια παλια στα Xp,και γενικως στο παλιο μου συστημα ειχα μια εξωτερικη καρτα hauppauge και δεν ειχα κανενα προβλημα με το σημα,αλλα απο τοτε που αγορασα το καινουριο(εχω κανα χρονο τωρα) και εχω και vista,δεν μου την διαβαζει,μηπως πρεπει να κατεβασω καινουριους drivers η δεν αλλαζει κατι?

Είχα και εγώ της Hauppauge σε Win2000...

Δεν δοκίμασα σε άλλο λειτουργικό σύστημα..:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.