Jump to content



Το πρώτο μου watercooling


Alexander

Recommended Posts

Χερετώ την παρεά του Thelab

Εβαλα και εγωμε την σειρά μου υδροψυξη στο PC μου. Βασικά ικανοποιησα ενα καπριτσιο μου γιατι για να πούμε και του στραβού το δίκιο περι καπρίτσιου πρόκειτε και όχι τιποτα τα αναγκαίο. Ο αρχικός στόχος ήταν να φτιάξω ενα οσο το δυνατόν αθόρυβο συστημα. Αυτό εν μέρη το είχα πετύχει μειώνοντας τις στροφές όλων των ανεμηστήρών. Με αυτήν την κίνηση όμως μειώθηκε σημαντικά η ροη του αέρα μέσα στο κουτί με αποτέλεσμα να βράζει ο τόπος μέσα στο κουτί. Ενδυκτικά αναφερω οτι οι 2 κάρτες γραφικών χτυπουσαν 85C στα παιχνιδια. Ετσι αποφάσισα να βάλω ένα συστημα υδρόψηξης το οποίο αποτελειτε:

CPU Block: Eleven universal

GPU Block: 2x Sliverprop Cyclone Fusion HL

Αντλια: Eheim 600l/h Βυθιζομένη σε tank

ψυγείο: Τριπλο Κυψελωτο 360 με 3 ανεμηστήρες 12mm

Το συστημά μου είναι το εξής

CPU: Intel Core 2 Duo E6600 / 2,4 GHz

MB: Asus P5ND32-SLI SE Deluxe

RAM: Super Talent DDR2-800 2X1GB T800UX2GC4 (4-4-3-8)

GPU: 2x Asus GeForce EN7900GT TOP

SOUND: Creative Audigy Player 2 ZS Platinum

HDD: 2x Maxtor DiamontMax 10, 250Gb (Raid 0)

DVDRW: Double Layer Nec ND3540

DVD: LG GDR-8162B

Μέτα την τοποθέτηση η θερμοκρασίες παρουσίσαν σαφή βελτίωση στις θερμοκρασίες και μάλιστα θα έλεγα οτι ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου:

CPU: 25C idle - 32 full load απο 41 idle - 56 full load που ήταν πριν.

GPU1: 31 idle - 36 full load απο 60 ifle - 85 full load που ήταν πριν.

GPU2: 31 idle - 39 full load απο 60 ifle - 85 full load που ήταν πριν. (Hmmm μια μικρή διαφορά με την GPU1)

Δεν αντεξα πειρασμο και τσιμπισα λιγο τις συχνοττητες.

CPU: Απο 2400MHz στα 2880MHz(320ΜHz FSB) με stock ταση. Δυστήχώς η μητρική μου (Asus P5ND32-SLI SE Deluxe) δεν μου επιτρεπει να ανέβω πάνω απο 320MHz. Πάνω απο τα 320 δεν μπουτάρει καν. Επλιζω στο μέλλον να αγοράσω την Stiker thw Asus.

GPU: 567/785 απο 520/720 που ήταν πριν. Στα 567/785 δεν μου πετάει artifacts (απειροελλάχιστα). Πιο πάνω αρχίζουν τα προβλήματα.

Τελός με PI στα 1Μ το αποτέλεσμα ηταν 17secs απο 21secs που ήταν πριν. Ενω στο 3Dmark2006 9450 απο 8300 που ήταν πριν. Screenshoots δεν έχω ευκαιρα διότι το post to κάνω απο την δουλειά (Λιώνουμε στην δουλεία βλέπετε) μόλις γυρίσω σπίτι θα τα postαρω

Να σημειώσω οτι η θερμοκρασίες δεν αλλάξαν καθόλου.

Το τελευταίο που θα ήθελα να κάνω ειναι να αλλάξω τους ανεμηστήρες απο το τροφοδοτικο Tagan 800w διοτι παράγει καποιον σχετικό θόρυβο και μπορει να περιοριστεί πιο πολύ. Δεν είναι σίγουρος όμως κατα πόσο θα πεσει ή ροή του αέρα και κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πώς θα μπορέσω να αλλάξω την Vgpu στην Asus GeForce EN7900GT TOP. Κάπου δίαβασα οτι πρέπει να πέσουν κολητήρια πάνω της και δεν γίνετε μέσω software. Αληθέυει αυτό?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικα καταρχήν,

2 παρατηρήσεις.

Χρειάζεσαι πιο δυνατή αντλία, η Eheim καλή και ταπεινή αλλά νομίζω θα δεις ουσιαστική διαφορά με μια πιο καλή αντλία.

Για να πειράξεις τη τάση της vga το μόνο που χρειάζεται είναι ένα αγώγιμος μαρκαδόρος/αγώγιμη μπογιά.Αν ρωτήσεις σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά και τους πεις αυτό ακριβώς θα βρεις. Αν δεις μετά πάλι τις φωτογραφίες που vgpu mod, θα καταλάβεις ότι έιναι σχετικά εύκολο με κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω μερικα screenshots απο τις δοκιμές που έκανα

H θερμοκρασίες idle

watertemps.jpg

PI και 3DMark2006

waterbench.jpg

Μεταβολές της θερμοκρασιας κατα την διαρκεια του 3DMark2006

watergraph.jpg

Πάντως με την 600σαρα αντλια φαίνετε οτι το συστημα δουλέυει μια χαρά προς το παρών. Δεν ξέρω βέβαια εάν μελλοντικά πάρω μια πιο καλή μητρική για overclocking τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε.....:):):)

κατα τη γνωμη μου η αντλια αυτη ειναι μικρη για 3block και τριπλο ψυγειο....ειδικα αμα το κυκλωμα εχει και πολλες γωνιες τοτε ακομα χειροτερα..........βγαλε καμια φωτο απο το συστημα οπως τα εχεις συνδεση πανω στο κουτι κτλ......για να δουμε να παρουμε καμια ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

Το νερο περναει πρωτα απο τις καρτες γραφικων και μετα απο τον επεξεργαστη ή εχεις βαλει αναποδα τους σωληνες στο μπλοκ του επεξεργαστη (η εισοδος ειναι στο κεντρο)?

Επισης καλο θα ηταν να περασεις απο καπου αλλου τους σωληνες στο κουτι, εγω τουλαχιστον δεν αισθανομαι καλα να τους βλεπω να περνανε απο ανοιγματακι για καρτες και να τσακιζουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι παιζει με τις θερμοκρασιες, 12 και 15 βαθμοι στους πυρηνες του c2d απλα δεν πιανονται με απλη υδροψυξη, εκτος αν πετας κανα κιλο παγακια στο μισαωρο μεσα στο τανκ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 21:23]

Το νερο περναει πρωτα απο τις καρτες γραφικων και μετα απο τον επεξεργαστη ή εχεις βαλει αναποδα τους σωληνες στο μπλοκ του επεξεργαστη (η εισοδος ειναι στο κεντρο)?

Επισης καλο θα ηταν να περασεις απο καπου αλλου τους σωληνες στο κουτι, εγω τουλαχιστον δεν αισθανομαι καλα να τους βλεπω να περνανε απο ανοιγματακι για καρτες και να τσακιζουν ετσι.

Ναι έχεις δίκιο έδω. Το έχω διορθώση εδώ και καιρό ;)

Όσο για τους σώληνες συμφώνο απόλυτα. Απλώς δεν αξιώνομε να περάσω απο κανένα υδραβληκάδικο να αγοράσω μερικα extra ρακορ ώστε να κάνω φίνα δουλεια.

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 21:34]

Με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και τέτοιο hardware υπερχρόνισε να δεις επιδόσεις...

Θα έχει διαφορά... Πιστεύω ότι μπορείς να πιάεις άνετα στο 3d mark 12000+

Λέγε μου τέτοια :jump: :jump: :jump: :jump:

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 21:44]

Μαλλον κατι παιζει με τις θερμοκρασιες, 12 και 15 βαθμοι στους πυρηνες του c2d απλα δεν πιανονται με απλη υδροψυξη, εκτος αν πετας κανα κιλο παγακια στο μισαωρο μεσα στο τανκ!

Λές να έχουν χαλάσει οι sensores και να δειχνουν αλλαν τι αλλον. Προ υδρόψυξης οι πυρήνες σε full load ηταν γύρο στο 50-55. Πάντως παγάκια δεν έριξα αν και μου πέρασε αυτή η ιδεα κάποια στιγμη, δυστυχως ομως ουτε μισο παγάκι δεν θα χωράει μέσα σε αυτό το τάνκ. Εκτος αν βάλω κανένα extra tank.

Link to comment
Share on other sites

Αν με stock πιάνεις στο 3d mark 9xxx τότε με υπερχρονισμό θα το ανεβάσεις ένα 30%... Γύρω στα 12000....

Αλλά μάλλον πρέπει να πάρεις άλλη μητρική... Μα καλά μόνο τόσο χαμηλά πιάνει? 320 fsb?

Ήξερα ότι το Nforce 4 ανεβαίνει πιο πάνω...

Επειδή έχεις και SLI πάρε την ASUS P5N E SLI με 120 ευρώ που κυκλοφορεί... Έχει το Nforce 650i sli και πιάνει κοντά 500 fsb.... Είναι και φτηνή και με SLI.... Πάρε αυτή να μην ξοδευτείς τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνώ overclock τις καρτες γραφικών θα πρέπει πρώτα να αυξίσω το Vgpu ωστε να μην έχουμε artfacts. Ψαχνοντας το νετ βρήκα πως πρέπει να αντικαταστήσω κάποια συγκεκριμένη αντιστασούλα έτσι ώστε να φέρω την Vgpu στα 1.5V. Έχει επιχηρήσει κανείς κάτι ανάλογο?

Όσο για την μητρική θα περιμένω λίγο καιρό μέχρι να πέσει η τιμή της striker ή αν βρω καμιλα μεταχείρω.. Η μητρική P5N E SLI έχω την εντύπωση πώς το SLI του είναι "κομμένο" και τρέχει σε 8x8 mode. Δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζει αυτο τις επηδόσεις.

Edit: Συγνώμη έχεις δίκιο. Διορθότηκε και τώρα έιναι στα ελληνικά. Ήταν μια ώρα δυσκολη βλέπεις :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderTheGr

Gia na kano overclock tis kartes tha prepei prota na ayksiso to Vgpu oste na min exo artifacts. Psaxnontas to net brika pos ginete kai prepei na pesoun kolitiria pano tou oste na fero tin Vgpu sta 1.5V. Exei to exei epixirisei kaneis ayto?

Oso gia tin mitriki tha perimeno na pesei ligo i timi tis striker i an kai bro kamia metaxeirismeni se kali timi.

Σε παρακαλώ διόρθωσε το ποστ σου και γραφτό στα ελληνικά όπως έχεις συμφωνήσει κατά την εγγραφή σου στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Και η μητρική που έχεις τώρα 8x8 SLI έχει... Ίδιες επιδόσεις θα έχεις, μην σου πω και καλύτερες αφού το nForce 6 μάλλον θα τρέχει πιο καλά το SLI από nForce 4...

Επίσης νομίζω ότι μπορείς να αυξήσεις την τάση στην κάρτα γραφικών μέσω BIOS χρησιμοποιώντας το NiBiToR...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Χθες, στις 11:33]

Και η μητρική που έχεις τώρα 8x8 SLI έχει... Ίδιες επιδόσεις θα έχεις, μην σου πω και καλύτερες αφού το nForce 6 μάλλον θα τρέχει πιο καλά το SLI από nForce 4...

Επίσης νομίζω ότι μπορείς να αυξήσεις την τάση στην κάρτα γραφικών μέσω BIOS χρησιμοποιώντας το NiBiToR...

Έχω την έντυπώση πως είναι 16x16. Εξάλου το λέει στα χαρακτηρισικά οτι τρέχει full SLI. Εκτος και αν κατι κατάλαβα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.