Jump to content



’λυτο πρόβλημα


iceblade

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Random windows lockup. Τελείως. Το σύστημα δεν αποκρίνεται καν στο power button. Έχω ήδη δοκιμάσει να αλλάξω motherboard, οι μνήμες περνάνε Memtest και Orthos όπως επίσης και η CPU. Το κόλλημα συμβαίνει σε τελείως τυχαίες στιγμές, μια φορά κάθε 1-2 μέρες. Το τροφοδοτικό φαίνεται να δουλέυει καλά. Έχω πελαγώσει. Παρακαλώ τα φώτα σας. Όλα αυτά συμβαίνουν τόσο σε OC όσο και σε stock καταστάσεις. Αρχίζω να υποπτεύομαι σκληρό και αυτή τη στιγμή κάνω εκτενές chkdsk

Παρατήρηση που ίσως βοηθήσει. Το κόλλημα παρουσιάζεται μετά απο μια βδομάδα απρόσκοπτης λειτουργίας μετά από fresh windows install και μετά 4 φορές μέσα σε 2 μέρες. Δηλαδή από τη στιγμή που γίνεται το πρώτο κόλλημα μετά φαίνεται να αυξάνει η συχνότητα του (ίσως είναι τυχαίο απλά το λέω)

Συνθεση:

Abit AB9 pro

CPU 6600 (καλή ψύξη)

Memory 2x1GB Twinmos DDR-2 667

GPU: XFX 7900 GS

HD: 500 GB Western Digital 5000YS

PSU: Hiper 580 Type-R

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το σύστημα δεν ανταποκρίνεται καν στο power button εννοείς ότι το πατάς και δεν κάνει shut down ή ότι το κρατάς πατημένο και το μηχάνημα δεν κλείνει? Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο, είναι φυσιολογικό σε ένα lockup αλλά αν συμβαίνει το δεύτερο κάτι δεν πάει καλά με την μητρική...

Επίσης τι εννοείς όταν λες έχω δοκιμάσει να αλλάξω motherboard? Είχες άλλη και πήρες αυτή ή είχες αυτή και την έστειλες rma?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 23:45]

Όταν λες το σύστημα δεν ανταποκρίνεται καν στο power button εννοείς ότι το πατάς και δεν κάνει shut down ή ότι το κρατάς πατημένο και το μηχάνημα δεν κλείνει? Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο, είναι φυσιολογικό σε ένα lockup αλλά αν συμβαίνει το δεύτερο κάτι δεν πάει καλά με την μητρική...

Επίσης τι εννοείς όταν λες έχω δοκιμάσει να αλλάξω motherboard? Είχες άλλη και πήρες αυτή ή είχες αυτή και την έστειλες rma?

Ενοώ ότι δεν κάνουν shutdown τα windows. Αν το κρατήσω πατημένο το μηχάνημα κλείνει κανονικά (τοπρώτο δηλαδή από τα δύο που λές).

Είχα μια motherboard (DS4) με την οποία το μηχάνημα ΕΚΛΕΙΝΕ στο άσχετο (αντί να κολλάει). Επίσης σε πολλές στιγμές δε μπούταρε.

’λλαξα motherboard και τώρα έχω αυτό το πρόβλημα, πιστεύω σχετικά απίθανο να είναι και οι δύο χαλασμένες. Και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να στείλω τη gigabyte για RMA. Ο σκληρός σε chkdsk /r φαίνεται να βγάζει 0 bad sectors. Επίσης έχω ενεργοποιημένο από BIOS το EIST και το C1E (χωρίς overclock όμως) Υπάρχει περίπτωση να παίζει αυτό ρόλο;

Το κακό με το πρόβλημα που περιγράφω είναι ότι είναι τελείως απρόβλεπτο, είναι τελείως αδύνατο να υπολογίσω το τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μητρική ή τροφοδοτικό, restart και shut down θα μπορούσαν να συμβαίνουν και λόγο θερμοκρασίας αλλά χλωμό μου φαίνεται... Κάποτε είχα μια μητρική asus που έκλεινε όταν τη ζόριζες. Για oc ούτε λόγος. Να φανταστείς για να κάνω εγκατάσταση των windows χρειάστηκε να κατεβάσω το fsb. Υποψιαζόμουν το τροφοδοτικό αλλά τελικά έφταιγε η μητρική.

Τώρα στην περίπτωση σου, όταν ζορίζεις το μηχάνημα δεν κλείνει οπότε δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.... Ίσως κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στο παρασκήνιο να σου κάνει τη ζημιά.. Έλεγξες το log file των windows για σφάλματα?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξα το log file δε φαίνεται τίποτα. Motherboard drivers δοκίμασα και άλλους τα ίδια. Θα τρελαθώ!!! Τώρα το κόλλημα συμβαίνει πιο συχνά , πολλές φορές και όταν πάω να κάνω shut down. Πάω safe mode. Μιλάμε για παράνοια ρε παιδιά.

Μου φαίνεται θα αλλάξω όλο τον υπολογιστή , θα αγοράσω καινούριο και θα αρχίσω να πουλάω όλα τα εξαρτήματα του παλιού... αν κάποιος μου φέρει κάτι πίσω του δίνω τα λεφτά και σημαίνει ότι αυτό τελικά εφταιγε

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση που ίσως βοηθήσει. Το κόλλημα παρουσιάζεται μετά απο μια βδομάδα απρόσκοπτης λειτουργίας μετά από fresh windows install και μετά 4 φορές μέσα σε 2 μέρες. Δηλαδή από τη στιγμή που γίνεται το πρώτο κόλλημα μετά φαίνεται να αυξάνει η συχνότητα του (ίσως είναι τυχαίο απλά το λέω)
¨

Κολλαει και ο κερσορας του mouse?

Φανταζομαι πως ενα bios defaults θα το εχεις δοκιμασει οποτε

Τσεκαρε αν οταν κολλαει μπορεις να ανοιξεις το taskmanager.Αν ανοιξει δες τι load εχει η cpu σου

Στην χειροτερη μπες στον κοπο και ξανακανε ενα format αφου πρωτα κανεις default το bios.Αν τα κολληματα ξεκινισουν αμεσως τοτε μαλλον κατι απο το hardware σου εχει :jump:

Αν οχι τοτε μαλλον κατι απο το software που εγκαθιστας στην πορεια σου προκαλει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blindy [Σήμερα, στις 07:18]

¨

Κολλαει και ο κερσορας του mouse?

Φανταζομαι πως ενα bios defaults θα το εχεις δοκιμασει οποτε

Τσεκαρε αν οταν κολλαει μπορεις να ανοιξεις το taskmanager.Αν ανοιξει δες τι load εχει η cpu σου

Στην χειροτερη μπες στον κοπο και ξανακανε ενα format αφου πρωτα κανεις default το bios.Αν τα κολληματα ξεκινισουν αμεσως τοτε μαλλον κατι απο το hardware σου εχει :jump:

Αν οχι τοτε μαλλον κατι απο το software που εγκαθιστας στην πορεια σου προκαλει το προβλημα.

όταν λέμε κολάει εννοούμε όυτε κέρσορας ούτε τασκ μανατζερ ούτε τίποτα. ΔΕΝ ανταποκρίνεται σε τίποτα μόνο σε hard reset

το θέμα είναι ότι μπορεί να τρέχω τον υπολογιστή 10 μέρες χωρίς κόλλημα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει σίγουρα ότι έφτιαξε

'εχω κάνει 8 format και εγκατάσταση windows. BIOS at default χωρίς overclock

το πρώτο κόλλημα παρουσιάστηκε μετά από τη full εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων αλλα δυσκολεύομαι να διαπιστώσω τι φταίει γιατί ο υπολογιστής μπορεί να δουλέυει μια χαρά και να κολήσει τελείως στο άσχετο.

Φαίνεται ότι μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα όταν πατάω το κουμπί shutdown και είμαι στο log screen των windows (1 φορά στις 10 αντί να κάνει shut down τραβάει κόλλημα)

Λέτε ρε παιδιά να φταίει καμιά X-fi? (Μπα την έβγαλακαι αυτή πάλι τα ίδια)

Link to comment
Share on other sites

Δίσκος κατα πάσα πιθανότητα. Το check disk των Windows σπάνια βρίσκει κάτι. Κατέβασε ενα διαγνωστικό απο την ιστοσελίδα της εταιρίας και βάλτο να σκανάρει. Επίσης αν θελεις βγάλε την ταινία απο το δισκο (αν είναι IDE) και δες αν έχει καμια τρυπίτσα, σαν απο καρφίτσα. Επίσης, δες στο log των Windows (Έναρξη/Ο Υπολογιστής μου/ Διαχείρηση/ Προβολή συμβάντων/ Σύστημα για σφάλματα. Ανν βρείς πάρα πολλά μαζεμένα σημαίνει πως εκεί έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Χθες, στις 13:34]

Δίσκος κατα πάσα πιθανότητα. Το check disk των Windows σπάνια βρίσκει κάτι. Κατέβασε ενα διαγνωστικό απο την ιστοσελίδα της εταιρίας και βάλτο να σκανάρει. Επίσης αν θελεις βγάλε την ταινία απο το δισκο (αν είναι IDE) και δες αν έχει καμια τρυπίτσα, σαν απο καρφίτσα. Επίσης, δες στο log των Windows (Έναρξη/Ο Υπολογιστής μου/ Διαχείρηση/ Προβολή συμβάντων/ Σύστημα για σφάλματα. Ανν βρείς πάρα πολλά μαζεμένα σημαίνει πως εκεί έχεις κάποιο πρόβλημα.

thanx. Αρχίζω και εγώ να υποψιάζομαι σκληρό αλλά μου φαίνεται περίεργο αν είναι σκληρός να κολλάνε τελείως. Δεν είναι IDE είναι SATA και του έχω αλλάξει καλώδιο άρα δεν είναι αυτό. To Event Log των Windows το έχω ελεγξει και δε μου βγάζει τίποτα (και από αυτό είχα ψιλοαποκλείσει την περίπτωση του σκληρού)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

thanx. Αρχίζω και εγώ να υποψιάζομαι σκληρό αλλά μου φαίνεται περίεργο αν είναι σκληρός να κολλάνε τελείως. Δεν είναι IDE είναι SATA και του έχω αλλάξει καλώδιο άρα δεν είναι αυτό. To Event Log των Windows το έχω ελεγξει και δε μου βγάζει τίποτα (και από αυτό είχα ψιλοαποκλείσει την περίπτωση του σκληρού)

Δοκίμασε να βγάλεις την "SATA τροφοδοσία" από τον σκληρό και να βάλεις την κλασική molex. Καμιά φορά δεν κάνουν καλή επαφή τα βύσματα αυτά και αν σου "κρεμάσει" ο system δίσκος όλο το PC "παγώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 09:58]

Δοκίμασε να βγάλεις την "SATA τροφοδοσία" από τον σκληρό και να βάλεις την κλασική molex. Καμιά φορά δεν κάνουν καλή επαφή τα βύσματα αυτά και αν σου "κρεμάσει" ο system δίσκος όλο το PC "παγώνει.

thanx. καλή ιδέα . Θα το δοκιμάσω και αυτό. Να πώ βέβαια ότι δεν ακούω ποτέ το σκληρό να "κλείνει"

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εγω ειχα ενα raptor 36.7 8mb cache κ οταν εκανα εγκατασταση τα windows μετα απο καμια βδομαδα απλα κολλαγε,εκλεινε μονος του τεσπα τον επιαναν τα παραψυχολογικα του κ οι χημειες του. Τον εστειλα rma κ με τον καινουργιο μετα ηταν ολα μια χαρα... Απλα αμα ακολουθησεις την οδο του rma πες στον τεχνικο να αφησει το σκληρο καποιες μερες πανω στο pc γτ εμενα μου τον ειχαν στειλει πισω στην αρχη γτ δεν εβρισκαν το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.