Jump to content



Κατασκευή Gpu Waterblock σε 2 ώρες


drFTer

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 16:29]

Πολωνέ, είναι θερμόμετρο IR έτσι?Αν θες να μετρήσεις σωστά τη θερμοκρασία του νερού, πλησίασέ το όσο πιο πολύ γίνεται στο νερό. Αλλιώς μπορεί να είναι πλασματική η ένδειξη σε ανοικτό χώρο που υπάρχει ροή αέρα.Στο λέω από εμπειρία με το δικό μου.

Το θερμομετρο εχει ενα καλοδιο και στο τελος βρησκεται αισθητηρας που αντεχει νερο ;)

Στης φοτο ο αισθητηρας βρησκεται μεσα στο νερο :D

Οποτε η θερμοκρασια ειναι "καθαρα του νερου"

Επιδει αυτο το καιρο πνιγομαι στην δουλεια....

Οι προτες δοκιμες θα γινουν προς το τελος του μηνα που θα ειμαι λιγο free :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hellbound [Σήμερα, στις 16:19]

Μπορεί να γίνει χωρίς αντλία

Αν είμαστε διαθετημένοι να σκάψουμε έτσι ώστε να έχουμε το φαινόμενο των συγκοινωνούντων δοχείων (εικόνα 2). Αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει ροή.

Tι μπορεί να γίνει χωρίς αντλία, δεν σε καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά λέει ο obijuan... Απλή φυσική... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ κλειστό κύκλωμα χωρίς αντλία...

Τελεία και παύλα... Αν πρέπει το νερό να ξαναγυρνάει στην πισίνα τότε χρειάζεται αντλία...

Δείτε το θέμα απλά ενεργειακά... :)

Link to comment
Share on other sites

κάτι παρόμοιο ήταν και το πρώτο μου block για την cpu τάπα χαλκοσωλήνας ένα φύλο χαλκού κομμάτια χαλκού μονόκλωνου χοντρού καλωδίου κολλημένα σαν πλέγμα....αλλα από θερμοκρασίες χειρότερο από αέρα cpu είναι αυτή

το καλύτερο το έχει κάνει ένας ξάδελφος μου κάτω από το παράθυρο του έχει πηγή που γεμίζει την λίμνη τις καφετεριας

σωλήνα από την αντλία με βάνα να κόβει roi μη τιναχτούν οι σωλήνες και έξοδο στην υδρορροή τις βεράντας καλοκαίρι 15c και χειμώνα 3 αυτά είναι Γιάννος for ever

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Tι μπορεί να γίνει χωρίς αντλία, δεν σε καταλαβαίνω....

Είναι ακριβός το σχήμα που έκανες εσύ φίλε, αν πας και βάλεις στο κάτω μέρος της πισίνας έναν σωλήνα και στο ίδιο ακριβός ύψος το pc και από εκεί έναν άλλον σωλήνα ο οποίος θα επιστρέφει στην πισίνα θα δημιουργήσεις ένα πολύ μικρό κύκλωμα το οποίο θα γεμίσει με νερό της πισίνας αλλά το νερό θα είναι στάσιμο.

Και όλα αυτά με την προϋπόθεση η πισίνα θα να είναι αν όχι δίπλα πάρα πολύ κοντά στο χώρο που θα είναι το pc για να έχεις σωλήνα μικρού μήκους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.