Jump to content


DVD Copy


B@b!s

Recommended Posts

Καλησπέρα με ένα πρόβλημα που μου είχε ξαναδημιούργηθει αλλά νομιζα πως είχε λυθεί...

Λοιπον, όποτε βάζω δισκάκι DVD στο dvd recorder (lite on) δημιουργο.υνται τα εξής προβληματα:

1. Το ανάγνωρίζει σαν cd αλλα χωρίς αποθηκευτικο χωρο (0 free, 0 used, βλεπε φωτο)

2.Οποτε πάω να κανω αντιγραφη με οποιοδηποτε προγραμμα μου λέει πως δεν υπάρχει διαθεσιμος χώρος....HELP!!!!!!

post-5481-1416073006,3719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

felix: Όποιο πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσω το ίδιο μου κάνει.

pigassos19: Eχω δοκιμάσει 2 μάρκες dvd, intenso και imation.

Προς πληροφόρηση, αφου διαπίστωσα το πρόβλημα αυτό άκανα και firmware upgrade, αλλα και πάλι το προβλημα δεν λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 20:58]

πόσο καιρό έχεις το recorder?

μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις καινούργιο?!?!

Το recorder δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο και δεν έχει κάνει ούτε 20 αντιγραφές!!!

Το πρόβλημα το παρουσιάζει μόνο με τα κενά dvd. Αν τοποθετήσω ένα γραμμένο dvd ή ακόμα και ένα άδειο cd τα αναγνωρίζει κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 21:14]

κοίταξε καλώδια και αν μπορείς δοκίμασε το και σε άλλο υπολογιστή.

αλλιώς RMA.

liteon είναι. μή περιμένεις και πολλά...

Για ρμα δεν το σκέφτομαι γιατι έχω χάσει την απόδειξη, οσο για τα καλώδια, παίζει να ειναι αυτα??Αφου το πρόβλημα υπάρχει μόνο στην αντιγραφη κενου dvd! Θα το δοκιμάσω πάντως και σε άλλο Η/Υ. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πριν κάνω επανεγκατάσταση Windows στο laptop μου αντιμετώπιζα αντίστοιχα προβλήματα...Το dvd-rw του laptop είτε δεν αναγνώριζε τα κενά ώς κενά, είτε γραμμένα dvd από άλλο μηχάνημα τα έβλεπε ώς κενά...Με το καινούριο installation όλα αυτά έφυγαν...Αν είχε πρόβλημα η καλωδιοταινία θα σου δημιουργούσε πρόβλημα και στην ανάγνωση και υπάρχει και περίπτωση να σου έμπαινε και σε PIO mode για ασφάλεια...

Όσο για το RMA μπορείς αρχικά να ζητήσεις τη βοήθεια του Support της Lite-On.Αν δεν βγεί άκρη, μπορεί τουλάχιστον να μπορέσεις να διαπιστώσεις από το S/N αν είσαι εντός εγγύησης.

Από ποιό κατάστημα το έχεις αγοράσει?Μπορείς να πάς στο κατάστημα και να ζητήσεις να σε βρούν στους λογαριασμούς του μήνα που το αγόρασες.Θα υπάρχεις ώς πελάτης όπωσδήποτε.Αντίστοιχη κίνηση έχω κάνει με Laptop φίλου που δεν είχε απόδειξη και είμασταν στο χρονικό όριο της εγγύησης.Ψάξαμε με τον υπάλληλο του Πλαισίου να βρούμε την αγορά στο αρχείο τους και τη βρήκαμε.

Σε ένα πρόχειρο googlαρισμα βρήκα τα παρακάτω αντίστοιχα με το δικό σου προβλήματα :

Link 1

Link 2

Και γενικότερες πληροφορίες από το Lite-On forum του CDfreaks

Ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα με το πρόβλημα...Ενημέρωσε για εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που ξανάνοιξα το pc μου μετά το τελευταιο μου post!

Η εγγραφή γίνεται κανονικά απλά έχω πρόβλημα μόνο με το ότι στο κεντρικό παράθυρο του υπολογιστή μου τα dvd τα δείχνει ως cd χωρις ελέυθερο χώρο!

Τελικά θα δώ τι θα κάνω μιας και θα ξανασχοληθώ με το θέμα σε 4-5 μέρες... (η ρημάδα η δουλεία με έχει παει αίμα τον τελευταίο καιρό!!)

Ευχαριστώ και πάλι και θα τα ξαναπούμε μόλις επιστρέψω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s [Σήμερα, στις 19:31]

..................απλά έχω πρόβλημα μόνο με το ότι στο κεντρικό παράθυρο του υπολογιστή μου τα dvd τα δείχνει ως cd χωρις ελέυθερο χώρο!..........

μα, έτσι δείχνουν ΟΛΑ τα Drives, ότι είναι ΟΛΑ τα DVD. ΑΔΕΙΑ (και καλά)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anubis [22-02-2007 19:50]

και για του λόγου το αληθές.....................

Σωστός anubis , αλλά για κοίτα πάνω στο title bar να δεις την διαφορά του δικού σου με του δικού μου screenshot! :p Στο δικό σου όπως δείχνει στο αναγνωρίζει το drive σαν dvdrw ενώ σε εμένα το αναγνωρίζει σαν cd!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.