Jump to content



Πρόβλημα με cpu fan σε core2duo


tolis_01

Recommended Posts

Μόλις έγινα κι εγώ ένας από τους ευτυχείς κατόχους ενος Core2Duo. Το προβλημα μου είναι οι στροφές του CPU fan. Όταν τον πρωτοάνοιξα και μπήκα στο BIOS έγραφε 700-800 στροφές (cpu temp περίπου 40-44). Απενεργοποίησα μια επιλογή στο BIOS (κάτι σαν cpu fan control) και πήγε στις 1700-1800rpm (30-32 βαθμούς). Όλες οι θερμοκρασίες είναι σε idle.

Κάτι δεν πάει καλά? Έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής μου?

Α ναι, ο επεξεργαστής είναι ο 6300 και η μητρική η Gigabyte 965P-S3.

fanko5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σαν λίγες μου φάνηκαν οι 1700 στροφές με απενεργοποιημένο το cpu fan contron. Και το easy tune 5 βγάζει ένα σηματάκι warning δίπλα από το cpu fan speed (φαίνεται πανω, στην φωτογραφία). Και έχει και σαν minimum στροφές τις 2000 (δηλαδή εγώ είμαι μόνιμα κάτω από τις minimum).

Link to comment
Share on other sites

μα και ο sempron δουλεύει σε χαμηλές στροφές.

τον είχες κάνει overclock ή είχες αλλάξει καμιά ρύθμιση για τις στροφές?

συγκρίνοντας έναν sempron am2 3000+ με c2d 6300 ο σέμπρον είναι πιό ήσυχος και δροσερός σε στοκ ρυθμίσεις.

για τις επιδόσεις όμως δε λέω τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 11:48]

μα και ο sempron δουλεύει σε χαμηλές στροφές.

τον είχες κάνει overclock ή είχες αλλάξει καμιά ρύθμιση για τις στροφές?

Μπα όχι. Έτσι δούλευε πάντα.

Για τον C2D6300 είναι καλά 29sec στο super pi (1M) και 1500 cpu score στο 3dmark06? (stock ρυθμίσεις, μητρική Gigabyte 965P-S3, 1GB kingston @667 CL5).

Link to comment
Share on other sites

Ρα......τι λέτε ωρέ;;;;Core 2 και default;;;; 29s στο 1m ; Κι εγώ kingston εχω και τα 5ρια με πάνε μέχρι τα 450 άνετα με +0,2 στην S3...Ανεβάστε λίγο το CPU, έστω και με το ελεεινό Easy Tune, αμαρτία να κάθεται έτσι...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τον 6400 τον έχω σε stock (και να φανταστείς ότι έχω και Zalman 9500 πάνω..!!). Μέχρι να με πείσει το μηχάνημα ότι είναι θανατηφόρα σταθερό και όλο το σοφτγουερ δουλεέυει όπως το θέλω, δεν πειράζω τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς ρε παιδιά!

και εγώ στοκ τον έχω με σφιγμένες μνήμες μόνο.

αφού κάνουμε τη δουλειά μας γιατί να τον ανεβάσουμε?

του έχω κατεβάσει και την τάση τέρμα (είναι σταθερός) και τον έχω κάνει cool & Quiet :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακρως ευχαριστημένος με 6400, 2GB και 1950Pro. Όταν γονατισω με κανένα Crysis ή Duke Nukem Forever (εδώ γελάνε) ή (Σ)Vista, θα το τσιτώσω λίγο. Τώρα δεν εχει νόημα. Όλο με dreamweaver/delphi/office ειμαι και συνεχώς υποχρονισμένος από speedstep.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.