Jump to content



Logitech Z5500 popping sound


blade_pan

Recommended Posts

Ανοιγω εδω νεο thread και παρακαλω τους mod να κανουν το απαραιτητο merge...

Τελικα μου εστειλε μια φορμα η Logi και μου εγραφε τα εξης,

Dear Mr. blade_pan:P,

Thank you for contacting Logitech's Electronic Technical Support.

I understand that you get popping noise when using the Logitech Z-5500 speakers. I am sorry for the inconvenience.

I suggest we try the following steps to confirm whether the popping issue is with the speakers or with the Input signal:

1) Please Disconnect all inputs to the Z-5500 control pod (no external connections to the pod except the subwoofer)

2) Power on the Z-5500

3) Set the input selection to "6 Ch Direct" (analog) on the Z-5500 control pod

4) Repeatedly (10 times) switch on/off the suspected third party device pausing for 5-10 seconds in-between each switching (popping may not occur with every switch).

If the speakers are still causing the popping noise, then the speakers are experiencing a hardware issue.

However, if the speakers are working properly in the above-mentioned test, then the issue is related with the input of the signal quality. I would like to inform you that the Z-5500 system will reproduce whatever signal it receives at the inputs. If it receives a bad signal containing noise and pops it will reproduce them.

To resolve the issue of bad signal quality, I suggest you to should try the following steps:

1. Try using other means of input or transmitting the signal to the speakers. Please test the speakers using the Optical or RCA/Coaxial input instead of Analog Input.

2. Try using the speakers with another source-device to check if you observe the popping noise. Please use a battery powered device like a MP3 Player or a DiscMan for example.

3. I also suggest you to refer the URL given below to know the possible reasons for the noise and to resolve the issue:

http://logitech-en-emea.custhelp.com/cgi-bin/logitech_en_emea.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=10

Please write back to me with the results of the above tests. We would be glad to assist you further in this regard.

If you have any additional questions regarding your product, please feel free to visit our website at http://www.logitech.com

Kind Regards,

Maryjiji John

Logitech Europe SA

European Customer Support

Δοκιμασα χωρις καθολου καλωδια και δεν κανει κανενα θορυβο:...:

Αρα υποθετω οτι μπορει να μην παιζει προβλημα με τα ηχεια μου αλλα με το signal...:nothing:

Teodor_ch το εχεις τσεκαρει χωρις καλωδια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Teodor_ch το εχεις τσεκαρει χωρις καλωδια?

φυσικά ;)

τα πάντα έκανα απο ότι μου είπαν.

διαφορά υπάρχει ΧΑΟΤΙΚΗ!!!

δεν ακούω πια ΚΑΝΕΝΑ ήχο.

αν κάποιος έχει τέτοια ή παρόμοιου τύπου λάμπα

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/4310837.htm

(δε θυμάμαι πως λέγονται!)

ας τη συνδέσει στην ίδια μπρίζα και ας την ανοιγοκλείσει με ανοιχτά τα ηχεία (σε όποια ρύθμιση είτε παίζουν είτε όχι - ΟΧΙ ΣΤΟ MUTE)

εμένα κάνανε έναν ΠΟΛΥ δυνατό θόρυβο. δεν τολμούσα να την ανοιγοκλείσω αν δε τα έβαζα πρώτα στο mute

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Κάνε μια διόρθωση στον τίτλο... (Ζ-5500) ;)

Πως μου εχουν κολλησει και τα λεω Τ5500 δεν ξερω...:p

Κανενας modeeratoras για merge???

Theodor τι PID εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

αν κάποιος έχει τέτοια ή παρόμοιου τύπου λάμπα

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/4310837.htm

εμένα κάνανε έναν ΠΟΛΥ δυνατό θόρυβο. δεν τολμούσα να την ανοιγοκλείσω αν δε τα έβαζα πρώτα στο mute

Δηλαδή έγω τι να πω που όταν λειτουργεί το mixer στην κουζίνα και το ακούω από τα ηχεία;;;

Το έχω δρομολογήσει κι εγώ οπότε οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αν θα γινω φορτικος αλλα δε βγαζω ακρη με feedback εδω μεσα.Τελικα η "διορθωμενη" revision ειναι απαλλαγμενη απο το popping ή οχι?Διοτι απο οτι φαινεται και αυτη υποφερει απο EMI.Το τονιζω διοτι αναλογος ντορος εχει γινει και στα fora της logitech.Member του ολλανδικου tweaknet(οπου τα παιδια το παλεψαν και το ψαξαν πολυ το θεμα) ανεφερε στο αντιστοιχο forum Της logi οτι και η διορθωμενη εκδοση εχει τα ιδια προβληματα.Οποτε αναρωτιεμαι μηπως τζαμπα κοπος να μπω στη διαδικασια της αλλαγης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ που επεμβαίνω...

Αλλά αυτό το ότι ακούγεται ήχος από το ανοιγόκλειμα των φώτων/μιξερ κτλ κτλ δεν είναι απαραίτητα υπέυθυνα τα ηχεία..

Αλλά πολύ πιθανό να ειναι πρόβλημα μη απολύτως σωστής ηλεκτρικής εγκατάστασης στο σπιτι...και το μόνο που θα μπορούσατε να χρεώσετε στην logi είναι ότι δεν έβαλε φίλτρο και ότι είναι πολύ ευαίσθητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 00:05]

και για τους δύο απο πάνω:

προσωπικά είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!

πλέον δεν ακούω το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

πρίν τί να σας πώ!

υπήρχαν φορές που πεταγόμουν απο το θόρυβο (pop!)

το ιδιο και απο εμενα .....

με τα καινουρια Ζ5500 που ηρθανε δεν ακουω τιποτα.ολα οκ :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Παιδιά σορρυ που επεμβαίνω...

Αλλά αυτό το ότι ακούγεται ήχος από το ανοιγόκλειμα των φώτων/μιξερ κτλ κτλ δεν είναι απαραίτητα υπέυθυνα τα ηχεία..

Αλλά πολύ πιθανό να ειναι πρόβλημα μη απολύτως σωστής ηλεκτρικής εγκατάστασης στο σπιτι...και το μόνο που θα μπορούσατε να χρεώσετε στην logi είναι ότι δεν έβαλε φίλτρο και ότι είναι πολύ ευαίσθητα...

Όταν όμως έχεις δοκιμάσει ηχειάκια του κιλού (10) και δεν ακούς τίποτα τότε σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει τα Z5500 και από εβδομάδα θα τα πάρω. Στην παραγγελία τόνισα να μου φέρουν PID μεγαλύτερο απο 649 ώστε να αποφύγω τα popping sound αν και απ'ότι διαβάζω δεν παίζει ρόλο αυτό. Εν αναμονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr

Όταν όμως έχεις δοκιμάσει ηχειάκια του κιλού (10) και δεν ακούς τίποτα τότε σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Φιλικά.

’λλη ευαισθησία έχουν του κιλού και άλλη των πολλών ευρώ....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Τα μπερδεύεις....

Εγώ μίλησα για το πόσο ευαίσθητα είναι απ τον εξωτερικό παράγωντα....όχι τι συχνότητες μπορεί να παίξει...

Ευαίσθητη από εξωτερικούς παράγοντες (από το δίκτυο δλδ) δεν πρέπει να είναι καμία ηλεκτρική συσκευή... Τα Z-5500 δεν είναι ευαίσθητα με αυτήν την έννοια, απλά δεν έχουν την απαιτούμενη προστασία από το θόρυβο της γραμμής και γι' αυτό φταίει η Logitech, όχι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού.

Επίσης, κάνεις κάποιο λάθος... Μίλησα για λόγο σήματος προς θόρυβο (SNR) και όχι για φάσμα απόκρισης (Frequency Response Range). ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να φταίει η logi...γιατί μάλλον τα είχε φτιάξει και με άλλα standarts.

’μα σας δικαιολογεί rma αυτό αποδεικνίει ότι είναι μια σοβαρή εταιρεία...

Πίστεψε με...φταίει και η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση του σπιτιού σε κάποιες περιπτώσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχω παρακολουθήσει απ' την αρχή τις συζητήσεις για τα Z5500 και έχω κάποιες απορίες.

Αυτό το PID τι είναι ρε παιδιά?

Για να τα στείλεις πίσω για RMA, πρέπει να τα πακετάρεις στο κουτί τους όπως ήταν όταν τα αγόρασες ή μπορείς να τα βάλεις στο κουτί των καινούριων που θα παραλάβεις πχ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Χθες, στις 00:05]

και για τους δύο απο πάνω:

προσωπικά είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!

πλέον δεν ακούω το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

πρίν τί να σας πώ!

υπήρχαν φορές που πεταγόμουν απο το θόρυβο (pop!)

-----------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν μετά από μια γύρα στα forum της logitech λένε ότι η pop free version των z-5500 θα είναι έτοιμη τέλος φεβρουαρίου!

Επίσης αναφέρουν ότι χρειάζεται να σταλεί μονο το pod και το remote έτσι έγινε και στην δικιά σας περίπτωση Teodor_ch και jimbrav?

Πάντως μου κάνει εντύπωση που εδώ και ώρα που έχω βγάλει τα καλώδια, δεν έχει "ποπαρει" καθόλου :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.