Jump to content



Μου γδαρανε τ'αμαξι αλλα υπηρχε καμερα


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 14:37]

Με παρακολουθούν αλλά δε με καταγράφουν.

Κι από πότε οι νόμοι του κράτους προβλέπουν ιδιωτικές κάμερες που με μαγνητοσκοπούν;

δεν σε παρακολουθουνε , καταγραφουν τη κινηση σε δημοσιο χωρο . και ειδικοτερα στη περιπτωση αυτη την εισοδο του καταστηματος . ξερεις , τα παραθυρακια αυτων των νομων εκμεταλλευονται η τσογλαναρια αυτη και καταστρεφουν ιδιωτικες περιουσιες και σε ρωταω: μεχρι ποτε εγω θα πρεπει να ανεχομαι την ανεπαρκεια εφαρμογης νομων και την ανεπαρκεια των αρχων να εφαρμοσουν ενα ολοκλωρμενο συστημα προστασιας του πολιτη απο κακοβουλους?

και σου ξαναλεω οτι σε δημοσιο χωρο δεν παραβιαζεται η ιδιωτικοτητα σου με κανενα τροπο, γιατι δεν υφισταται ιδωτικοτητα σε αυτους τους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Συμφωνώ με τον DJD.

Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι γουστάρει.

Υπάρχουν νόμοι και οι νόμοι αυτοί πρέπει να εφαρμόζονται.

Οι νόμοι λοιπόν προϋποθέτουν άδεια αλλά και συγκεκριμένες υποχρεώσεις από την πλευρά του αδειοδοτούμενου.

Τώρα για την ιδιωτικότητα σε δημόσιο χώρο διαφωνώ.

Υπάρχουν προσωπικά δεδομένα αλλά και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

Στη 2 κατηγορία περιλαμβάνονται πολιτικα,φιλοσοφικα,σεξουαλικα,θρησκευτικα κα δεδομένα. Δεν μπορεί πχ να κατεβαίνω σε πορεία και ο οποιοσδήποτε να καταγράφει τη φάτσα μου όχι γιατί ντρέπομαι αλλά γιατί το ζήτημα που πρέπει να μας απασχολεί είναι h επεξεργασία και η αποθήκευση των δεδομένων.

Στην περίπτωση του φίλου μας απότι καταλαβαίνω ο οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση στα δεδομένα αυτά και μπορεί να τα επεξεργαστεί. Το γεγονός αυτό και μόνο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αρνούμαι να πιστέψω ότι αρισμένοι πιστεύουν ότι η υπερβολική ασφάλεια είναι κάτι θεμιτό. To much security is bad security...

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο θέμα, ένας αληταράς μας έσπασε 2 φορές τον καθρέφτη του αυτοκινήτου... Και μάλιστα η δεύτερη φορά ήταν σήμερα το μεσημέρι... Μέρα μεσημέρι, τη στιγμή που το αμάξι ήταν παρκαρισμένο από κάτω, κάποιος έσπασε τον καθρέφτη! Το Θεό τους δεν έχουνε...

Τώρα θα φταίω εγώ αν στήσω τη webcam στο μπαλκόνι να κοιτάει το αμάξι?? Και άμα τον βρω να του περάσω ένα χέρι remover το αμαξάκι του να φανεί λίγο η λαμαρίνα??? Να δούμε μετά αν θα του αρέσει...

:mad:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχω ασχημα νεα........δεν μπορεσα να εντοπισω τελικα ποιος μου εκανε τη ζημια.....περασαν περιπου 15 ατομα διπλα απο το αμαξι απο τις 6 το απογευμα που το παρκαρα μεχρι τις 8 το επομενο πρωι.........

μονο 3 περασαν με λιγο υποπτο τροπο κατα τις 2 το βραδυ αλλα δεν φανηκε να απλωνουν χερι με κλειδι παροτι η καμερα δειχνει πεντακαθαρα και το σημειο του αμαξιου που εγινε η ζημια.......

θα προσπαθησω να ξαναδω και αυριο το βιντεο μπας και εστιασαμε σε λαθος ωρα.......:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 19:37]

δυστυχως εχω ασχημα νεα........δεν μπορεσα να εντοπισω τελικα ποιος μου εκανε τη ζημια.....περασαν περιπου 15 ατομα διπλα απο το αμαξι απο τις 6 το απογευμα που το παρκαρα μεχρι τις 8 το επομενο πρωι.........

μονο 3 περασαν με λιγο υποπτο τροπο κατα τις 2 το βραδυ αλλα δεν φανηκε να απλωνουν χερι με κλειδι παροτι η καμερα δειχνει πεντακαθαρα και το σημειο του αμαξιου που εγινε η ζημια.......

θα προσπαθησω να ξαναδω και αυριο το βιντεο μπας και εστιασαμε σε λαθος ωρα.......:cry:

Πραγματικα κριμα!!!Εισαι σιγουρος οτι η ζημια εγινε τη μερα που κοιτας τα video και οχι την προηγουμενη?Δν μπορει θα βγαλεις ακρη με την cam(Αρκει να μην αγανακτησει ο ιδιοκτητης του καταστηματος)!Ετσι πιστευω τουλαχιστον.Λιγη προσοχη θελει.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργαρε λυπάμαι που σου συνέβη κάτι τέτοιο, και εύχομαι να τον βρείς τον @@ρα και να του γ@@σεις ότι έχει και δεν έχει. Ειλικρινά αν ποτέ πιάσω κάποιον τέτοιο ή εμπρηστή, δε θα τον αναγνωρίζουν στο νεκροτομείο :rant:

Τώρα για το θέμα της κάμερας, είναι πολύ λεπτό. Βασικά έπρεπε ήδη να έχεις κάνει μήνυση κατ'αγνώστου, γιατί αν δεν την κάνεις μέσα σε 3 ημέρες μετά δεν ισχύει. Η μήνυση δεν κοστίζει τίποτα, μόνο 15 λεπτά από το χρόνο σου. Τα βίντεο από τις κάμερες, 99% θα κριθούν ακατάλληλα, κι ακόμα κι αν φαίνεται καθαρά ποιός το έκανε, θα σας κάνει μήνυση για παραβίαση ιδιωτικού απορρήτου, γιατί βάζω στοίχημα ότι ο κυριούλης απέναντι δεν έχει άδεια. Εδώ δεν έχουν οι τράπεζες άδεια για τις κάμερες στα ΑΤΜ...! Μόνο για τον εσωτερικό τους χώρο.

Από εκεί και πέρα, αν νομίζεις ότι θα είχε λόγο κάποιος γείτονας να στην κάνει, ο οποίος μάλιστα τυχαίνει να φαίνεται στην κάμερα εκείνες τις ώρες, και ειδικά αν στο παρελθόν έχει υπάρξει καβγάς με απειλές και λοιπά, επειδή δε θα βρεις το δίκιο σου με την αστυνομία, πας σε ένα κατάστημα με μπαταρίες αυτοκινήτου, αγοράζεις μερικά υγρά μπαταρίας και του τα αδειάζεις στο αμαξάκι του. Πίστεψέ με, δεν έχεις ξαναδεί τόσο μεγάλη ζημιά σε χρώμα... :getlost: Πρόσεξε μόνο μη φαίνεσαι κι εσύ σε κάποια κάμερα :laughing:

Link to comment
Share on other sites

chipsaway

Πειραιως 24 & Αφων Γιαννιδη(Πρωην Πεντελης)

τηλ. 210 4820005

Δεν κανω διαφημιση απλα εχει πεσει ενα φυλλαδιο στα χερια μου και απ'οτι φαινεται κανουν θαυματα!

www.chipsaway.gr

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχαμε και μεις προβληματα με το αυτοκινητο μας. μας εσκησαν 4 λαστιχα και το γρατσουνισαν ολοκληρο,μεχρι και τον ουρανο. ειχε παει για βαψιμο. την δευτερη φορα μας εσπασαν μονο τα φαναρια. το αμαξι ειναι ενα opel vectra.

ο μπαμπας μου για γρατζουνιες το παει σε εναν και βαζει μια κρεμα και το τριβει και μετα δεν φαινεται τπτ. ρωτα αν μπορεις να την βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το να καλύψεις τη γρατζουνιά με χοντρή αλοιφή, μετά ψιλή και άφθονο τρίψιμο είναι εύκολο, αλλά συνήθως δεν είναι μόνιμο...

Για την ChipsAway έχω διαβάσει αρκετά καλά λόγια σε περιοδικά βελτίωσης... Επίσης, η Porzelack (Σ. Καράγιωργα 100α - Γλυφάδα) κάνει εξαιρετικά καλή δουλειά σε γρατζουνιές και βαθουλώματα με αερογράφο. ’λλη μια εταιρεία που νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει είναι η Meguiar's (Επαμεινώνδα 74 - Καλλιθέα - Τηλ. 210-9408784).

Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που βρεις τον υπαίτιο και σε αποζημιώσει, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα κοστίσει αρκετά, αν είναι τόσο μεγάλη όσο λες η γρατζουνιά...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι να φτιαχτει η ζημια πιστευω.και δω στη 8εσσαλονικη εχει εναν τυπο που κανει 8αυματα.δουλευε παλια στην audi και εφτιαχνε τα αυτοκινητα που ειχαν εξω στην εκ8εση και ειχαν λακουβες και μικρο γρατζουνιες και τα εφτιαχνε σαν καινουρια (γιατι τα αυτοκινητα ηταν καινουρια) και εδω και αρκετα χρονια δουλευει μονος του μιας και εφυγε απο Γερμανια.

το ζητημα ειναι τι μπορει να κανει με τον αληταρα που του γ@@σε το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το φτιάξης, δείχνεις ότι σε νοιάζει η εμφάνιση.

Σε ανύποπτο χρόνο θα στο χαράξει ξανά..

Αφού δεν έχεις λειτουργικό πρόβλημα άστο έτσι.

Εσύ μετά από καιρό θα το συνηθίσεις , και αυτός δεν θα πετύχει το σκοπό του , να σε βάλει σε έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 21:31]

Εάν το φτιάξης, δείχνεις ότι σε νοιάζει η εμφάνιση.

Σε ανύποπτο χρόνο θα στο χαράξει ξανά..

Αφού δεν έχεις λειτουργικό πρόβλημα άστο έτσι.

Εσύ μετά από καιρό θα το συνηθίσεις , και αυτός δεν θα πετύχει το σκοπό του , να σε βάλει σε έξοδα.

λειτουργικο προβλημα θα εχω οταν θα αρχισει να ξεφλουδιζει το χρωμα απο την εσωτερικη σκουρια που θα εισχωρησε απο την γρατσουνια...........

τελικα θα τα σταξω για το αμαξι...........βαψιμο/γυαλισμα και εναν καλο συναγερμο.θα νοικιασω και μια θεση παρκινγκ διπλα στο σπιτι και τελος.

οσο για τον τυπο.....πηρα τις πληροφοριες μου οτι σιγουρα εινια αυτος γιατι εχει προηγουμενα και με αλλους στη γειτονια.

μολις ξεφουσκωσει λιγο το συμβαν θα τσιμπησω κανα μπουκαλι με υγρα μπαταριας.να δουμε ποσο ομορφα θα νιωσει οταν δει και ο ιδιος το καινουριο του αυτοκινητο που το πλενει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πως ειναι να στο γ@μ@νε.:mad:

Link to comment
Share on other sites

γιωργο μαμησετον , το πηρα της πληροφοριες μου ειναι σαν να μην πηρες τπτ. μην βασιζεσαι ποτε σε πληροφοριες τριτων , calm down φτιαξε το αμαξι σου αν μπορεις και μην κανεις τπτ. προσεχε το ομως περισσοτερο και να θυμασαι η αυτοδικια ειναι ποινικο αδικημα, δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

chipsaway

Πειραιως 24 & Αφων Γιαννιδη(Πρωην Πεντελης)

τηλ. 210 4820005

Δεν κανω διαφημιση απλα εχει πεσει ενα φυλλαδιο στα χερια μου και απ'οτι φαινεται κανουν θαυματα!

www.chipsaway.gr

Στην τσέπη σου να δεις τι θαύματα κάνουν!!

Τσούυυυυυυπ! 80 € μία γρατζουνιά 4 εκατοστών στο Clio :p

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά χρωματοπωλεία υπάρχουν χρώματα για όλους τους τύπους αυτοκινήτων. Εάν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να προστατέψεις το αυτοκίνητό σου από την σκουριά και όχι τόσο η εμφάνιση, μπορείς να πάρεις ένα κουτάκι από το ακριβές χρώμα του αυτοκινήτου σου και με ένα πολύ ψιλό πινελάκι να "διορθώσεις τη ζημιά". Σε ανάλογη περίπτωση (με παίρνει δεν με παίρνει, με παίρνει δεν με παίρνει, τελικά δεν με παίρνει και έκανα μια περιποιημένη χαρακιά στο αμάξι - το έγδαρα πάνω σε μια γωνία) πήγα στο χρωματοπωλείο και ζήτησα ένα κουτί μπλε μεταλικό Ford Mondeo 2002 και μπορώ να πω ότι έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (και το υπόλοιπο το έβαλα σε spray και το χρησιμοποίησα για διάφορες modες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μολις ξεφουσκωσει λιγο το συμβαν θα τσιμπησω κανα μπουκαλι με υγρα μπαταριας.να δουμε ποσο ομορφα θα νιωσει οταν δει και ο ιδιος το καινουριο του αυτοκινητο που το πλενει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πως ειναι να στο γ@μ@νε.:mad:

Δεν εχει νοημα να πας να κανεις αυτο που κραζεις.... Το οτι ο αλλος ειναι βλα.κας σημαινει πως πρεπει να γινεις και εσυ?????

Και αν αυτος καταλαβει πως του το εκανες εσυ και σου κανει τιποτα χειροτερο?????

Μην μπλεκεις με βλα.κες..... η βλα.κεια ειναι ανικητη.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.