Jump to content



Μου γδαρανε τ'αμαξι αλλα υπηρχε καμερα


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

πηγα σημερα απο το καταστημα και ειδα περιπου τις 3 πρωτες ωρες (σε FF φυσικα)......απο τις 6 που αφησα το αμαξι μεχρι τις 9 δεν συνεβη κατι........(οι ωρες που υποψιαζομαι ειναι περιπου 1-4 το πρωι.......που ακουσα κατι μλκιες εξω απο το δρομο αλλα δεν εδωσα σημασια ο βλακας)

δυστυχως ο ανθρωπος δεν ειχε περισσοτερο χρονο σημερα και μου ζητησε να δουμε το υπολοιπο αυριο ξανα που θα εχει πιο πολυ ελευθερη ωρα.

απο τη μια στεναχωρηθηκα που δεν μπορεσα να το δω ολοκληρο αλλα απο την αλλη μην ειμαι και αχαριστος....εξυπηρετηση μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Τι σχεση εχει η ατομικη ελευθερια? Η καμερα κοιταει τον δρομο κ οχι καποιο σπιτι.

Τι λες ωρέ Γιάννο; Εγώ μπορεί να κάτσω 5 η ώρα το πρωί στο δρόμο και να φιλιέμαι με την κοπέλα μου. Γιατί πρέπει να έχω τον "νταβατζή" πάνω από το κεφάλι μου; Ή μήπως δεν επιτρέπεται να το κάνω αυτό μπροστά από το μαγαζί του; Ας γίνουμε τότε σαν μια πόλη στην Αγγλία που ανά 3 μέτρα έχει κάμερες κι αν κάνεις κάτι βγαίνει η φωνούλα από το μεγάφωνο και σου λέει "Παρακαλώ κύριε μη το κάνετε αυτό". Έλεος, που είναι η ελευθερία του ατόμου;

Αρχική απάντηση από Diamantius

Από την στιγμή που οι πράξεις σου παραβιάζουν τα δικαιώματα κάποιου άλλου, η καραμέλα της "ατομικής ελευθερίας" φαντάζει γελοία...

Καραμέλα; Καλά κάτσε εσύ να τραβάνε τη ζωή σου σε βίντεο. Αν είναι έτσι να αφήσουμε την αστυνομία να βάλει παντού κάμερες ακόμα και μέσα στο σπίτι μου ΜΠΑΣ και αποφασίσω κανένα βράδυ να σκοτώσω τα γατιά μου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Τι λες ωρέ Γιάννο; Εγώ μπορεί να κάτσω 5 η ώρα το πρωί στο δρόμο και να φιλιέμαι με την κοπέλα μου. Γιατί πρέπει να έχω τον "νταβατζή" πάνω από το κεφάλι μου; Ή μήπως δεν επιτρέπεται να το κάνω αυτό μπροστά από το μαγαζί του;

Mα δεν σε εμποδιζει κανεις. Εννοειται οτι μπορεις να κανεις οτι θες. Βγες με στολη καμαριερας κ τραγουδα....Η καμερα δεν εχει σκοπο την παρακολουθηση των περαστικων. Ειναι σε περιπτωση κλοπης/παραβιασης η οτιδηποτε αλλο, να μπορουν οι αστυνομικες αρχες να αναγνωρισουν υποπτους.

"Παρακαλώ κύριε μη το κάνετε αυτό". Έλεος, που είναι η ελευθερία του ατόμου;

Proximity warning? Ειδες το Island τελευταια,ε ? :p

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός θέματος.

Αν υπάρχει απόδειξη, έστω και με βίντεο, ότι εσύ έσπασες το αυτοκίνητο κάποιου, εσύ σαν υπεράσπισή σου θα προτάξεις το επιχείρημα οτι το βίντεο που σε δείχνει να τα σπας, παραβιάζει τα προσωπικά σου δεδομένα? Μην τρελαθούμε κιόλας.

Δεν λέω εγώ να γεμίσει ο τόπος με κάμερες, το αντίθετο. Αλλά εφόσον υπάρχει το βίντεο, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, τότε ποιο είναι το πρόβλημά σου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που τραβάει το βίντεο και δε ξέρω τι βίτσια έχει. Μπορεί να κάθεται όλη μέρα πίσω από το monitor και να παρακολουθεί τον κόσμο. Και στη τελική δε με ενδιαφέρει γιατί να το τραβάει. Του έδωσα εγώ την άδεια να με μαγνητοσκοπεί; Κι αν έχει νόμιμη άδεια από ποιον την πήρε και με ποια κριτήρια την πήρε. Η δικαιολογία "μαγνητοσκοπεί το δρόμο για να προφυλαχτεί" με αφήνει παγερά ασυγκίνητο.

Έχετε συνηθίσει μου φαίνεται την ιδέα της κάμερας από την ανεξέλεγκτη χρήση τους στα κινητά και δεν σας κάνει τίποτα αίσθηση πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που τραβάει το βίντεο και δε ξέρω τι βίτσια έχει. Μπορεί να κάθεται όλη μέρα πίσω από το monitor και να παρακολουθεί τον κόσμο. Και στη τελική δε με ενδιαφέρει γιατί να το τραβάει. Του έδωσα εγώ την άδεια να με μαγνητοσκοπεί; Κι αν έχει νόμιμη άδεια από ποιον την πήρε και με ποια κριτήρια την πήρε. Η δικαιολογία "μαγνητοσκοπεί το δρόμο για να προφυλαχτεί" με αφήνει παγερά ασυγκίνητο.

Έχετε συνηθίσει μου φαίνεται την ιδέα της κάμερας από την ανεξέλεγκτη χρήση τους στα κινητά και δεν σας κάνει τίποτα αίσθηση πλέον.

απο ποτε σε δημοσιο χωρο παραβιαζεται η ιδιωτικοτητα σου? δλδ οταν περπατας στο δρομο ζητας αδεια απο αυτους που σε συναντανε στο δρομο? γιατι και αυτοι σε παρακολουθουνε.

Δικαιωμα να κανεις οτι θελεις εχεις στο σπιτι σου και μονο , εξω απο το σπιτι εισερχεσαι σε δημοσιο χωρο και εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεις τους νομους και κανονες που διεπουν τους δημοσιους χωρους απο το κρατος.

και πες και καλα εσυ με τη κοπελια σου θελεις να πλακωθειτε στα φιλια στο δρομο , τα παιδακια και εμενα που θα πρεπει να ανεχομαι τα σοροπια σας με ρωτησες? :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

απο ποτε σε δημοσιο χωρο παραβιαζεται η ιδιωτικοτητα σου? δλδ οταν περπατας στο δρομο ζητας αδεια απο αυτους που σε συναντανε στο δρομο? γιατι και αυτοι σε παρακολουθουνε.

Με παρακολουθούν αλλά δε με καταγράφουν.

Κι από πότε οι νόμοι του κράτους προβλέπουν ιδιωτικές κάμερες που με μαγνητοσκοπούν;

Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερες είναι παράνομες, οπότε για ποιους νόμους μιλάμε;

http://www.dpa.gr/Documents/Gre/Apofaseis/63_2004.doc

Προσέξτε και τις προυποθέσεις λειτουργίας τους το διάστημα της παράτασης. Επίσης να μου πείτε ποιος έκανε τους απαραίτητους ελέγχους για την τήρηση των προυποθέσεων.

Μπορεί να φαίνεται λίγο άσχετο με το αρχικό ζήτημα του thread, αλλά καθόλου τέτιο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και οι νόμοι που παραβιάζονται από την χρήση των καμερών.

άρθρα 5 παρ. 1, 9 και 9Α του Συντάγματος, άρθρο 8 της ΕΣΔΑ, Σύμβαση 108/1981 του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προστασία των ατόμων από την αυτοματοποιημένη επεξεργασία προσωπικών δεδομένων, άρθρο 7 και 8 του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ε.Ε., Οδηγία 95/46 Ε.Κ. της 24.10.1995, για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και των άρθρων 4 και 5 του ν. 2472/1997.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Με παρακολουθούν αλλά δε με καταγράφουν.

Κι από πότε οι νόμοι του κράτους προβλέπουν ιδιωτικές κάμερες που με μαγνητοσκοπούν;

Δεν μαγνητοσκοπουν εσενα, αλλα την εισοδο/τζαμαρια του καταστηματος. Με την ιδια λογικη, να μηνυσω την ΝΑΣΑ που εχει τραβηξει φωτο την Γη, γιατι εχει παρει κ εμενα, το σπιτι μου, το σκυλο μου κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Mα δεν σε εμποδιζει κανεις. Εννοειται οτι μπορεις να κανεις οτι θες. Βγες με στολη καμαριερας κ τραγουδα....Η καμερα δεν εχει σκοπο την παρακολουθηση των περαστικων. Ειναι σε περιπτωση κλοπης/παραβιασης η οτιδηποτε αλλο, να μπορουν οι αστυνομικες αρχες να αναγνωρισουν υποπτους.

Αυτή είναι η θεωρία.

Η πράξη διαφέρει, και πολύ μάλιστα.

Γιατί θα μπεις σε μια πολύ ωραία DB "α, ο μ@λάκας με τη στολή καμαριέρας",

και στο επόμενο βήμα -> "α, ΕΣΥ είσαι ο μ@λάκας με τη στολή καμαριέρας?" θα πάρεις εκ των τριών το πιο εκτεταμένο.

Και δεν με πείθεις ότι δεν θα υπάρχει DB.

Το ξέρουμε όλοι ότι υπάρχει και θα υπάρχει, αλλιώς οι πληροφορίες των καμερών είναι άχρηστες ;)

Κάτσε πώς το λένε να δεις . . . α, ναι: Τρομολαγνεία.

Έτσι έχουν κάνει και στην αντίπερα όχθη.

Για να μην τους γδέρνουν το αμάξι, βγάζουν Bush Bush Bush Bush Bush etc.

Τα περί "δημοκρατία είναι εκεί που τελειώνουν τα δικαιώματά μου να αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου" είναι μια πολύυυυυυυυυυυυ αφηρημένη έννοια μιας εντελώς άλλης εποχής (προ Γαλλικής Επανάστασης) τότε που η "αστική" δημοκρατία υπήρχε σαν σκέψη και ουχί σαν υλοποίηση.

Σήμερα που την έχουμε υλοποιήσει, βλέπουμε διαρκώς τα νέα "δεδομένα".

Αρχική απάντηση από Diamantius

Είσαι εκτός θέματος.

Αν υπάρχει απόδειξη, έστω και με βίντεο, ότι εσύ έσπασες το αυτοκίνητο κάποιου, εσύ σαν υπεράσπισή σου θα προτάξεις το επιχείρημα οτι το βίντεο που σε δείχνει να τα σπας, παραβιάζει τα προσωπικά σου δεδομένα? Μην τρελαθούμε κιόλας.

Δεν λέω εγώ να γεμίσει ο τόπος με κάμερες, το αντίθετο. Αλλά εφόσον υπάρχει το βίντεο, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, τότε ποιο είναι το πρόβλημά σου?

Τι θά 'λεγες να σου εμφυτεύαμε έναν GPS δέκτη, και να ξέρουμε 24/7 που βρίσκεσαι?

Σου αρέσει σαν ιδέα?

Προληπτικά θα το κάνουμε, αν δεν παραβιάζεις τους νόμους, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Αρχική απάντηση από ea6gka

απο ποτε σε δημοσιο χωρο παραβιαζεται η ιδιωτικοτητα σου? δλδ οταν περπατας στο δρομο ζητας αδεια απο αυτους που σε συναντανε στο δρομο? γιατι και αυτοι σε παρακολουθουνε.

Δικαιωμα να κανεις οτι θελεις εχεις στο σπιτι σου και μονο , εξω απο το σπιτι εισερχεσαι σε δημοσιο χωρο και εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεις τους νομους και κανονες που διεπουν τους δημοσιους χωρους απο το κρατος.

και πες και καλα εσυ με τη κοπελια σου θελεις να πλακωθειτε στα φιλια στο δρομο , τα παιδακια και εμενα που θα πρεπει να ανεχομαι τα σοροπια σας με ρωτησες? :laughing:

Εσύ ποιον δέχεσαι για ελεγκτή?

Δέχεσαι το μέσο αστυνομικό που σε "σκοντάφτει" στις ζαρτινιέρες?

Εγώ δεν τον δέχομαι για ελεγκτή, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που αναφέρεις, να μου έχει μια κάμερα με το που θα βγω από το σπίτι μου.

Και είναι απόλυτα δημοκρατικό και συνταγματικό δικαίωμά μου το τεκμήριο της αθωότητας. Δεν δέχομαι αντιμετώπιση κρατούμενου όντας μη παραβαίνων τους νόμους.

Σχετικά απλά πράγματα, απλή φιλοσοφία, το θέμα είναι τι προτεραιότητες έχεις, τον άνθρωπο ή τα υλικά αγαθά.

Έχοντας τα υλικά αγαθά, βάζεις παντού μια καμερούλα για να τα προστατεύεις (αφήνοντας βέβαια τον άνθρωπο απροστάτευτο, αλλά who cares? that's capitalism!).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.