Jump to content


ποσταρετε καμια pic απο το κάρο σας (car:)) )


crmaris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από crmaris

thanks αν και δεν καταλαβα πάλι το καγκουρο.. Αν εννοεις απο άποψη γκαζιού υπάρχει και το καινουριο Skyline που βγαίνει σε παραγωγή σε λιγο καιρό :worship:

με την καλή έννοια κάγκουρο- = κ@υλό-γκαζο-γκομενοπαγιδάμαξο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα αμάξια που έχουν αυτό το σουλούπι "σκαραβαίου" (όπως 350Ζ, όλες οι Porsche κ.λπ.) μου χτυπάνε άσχημα στο μάτι... Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα αμάξια που έχουν αυτό το σουλούπι "σκαραβαίου" (όπως 350Ζ, όλες οι Porsche κ.λπ.) μου χτυπάνε άσχημα στο μάτι... Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ... :)

Αεροδυναμική λέγεται αυτό το σουλούπι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Αεροδυναμική λέγεται αυτό το σουλούπι.

Χμμ... Δε θα το έλεγα... Τα sedan ας πούμε δεν έχουνε καλό αεροδυναμικό συντελεστή?

Ανοίγω τον κατάλογο του Power και βλέπω τις Porsche (όχι Cayenne) με συντελεστή 0.29-0.30 και το 350Ζ επίσης με 0.30.

Το Α8 έχει 0.27, η 320i έχει 0.28, η IS250 0.27... Επίσης πολλές Mercedes έχουν γύρω στο 0.28.

Επομένως, ποιο ακριβώς είναι το κέρδος στην αεροδυναμική του αμαξώματος αν υιοθετηθεί αυτό το σχήμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Χμμ... Δε θα το έλεγα... Τα sedan ας πούμε δεν έχουνε καλό αεροδυναμικό συντελεστή?

Ανοίγω τον κατάλογο του Power και βλέπω τις Porsche (όχι Cayenne) με συντελεστή 0.29-0.30 και το 350Ζ επίσης με 0.30.

Το Α8 έχει 0.27, η 320i έχει 0.28, η IS250 0.27... Επίσης πολλές Mercedes έχουν γύρω στο 0.28.

Επομένως, ποιο ακριβώς είναι το κέρδος στην αεροδυναμική του αμαξώματος αν υιοθετηθεί αυτό το σχήμα?

Δεν το κοντράρισα με τίποτα, ούτε είπα ότι έχουν κορυφαία αεροδυναμική.

Να το συγκρίνω κι εγώ με ένα Lada να δούμε διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει καλύτερη αεροδυναμική από Lada...

Απλώς αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δε βλέπω να προσφέρει κάτι στην αεροδυναμική αυτό το σχήμα, σε σχέση πάντα με τα sedans που έχουνε ποπό... :p

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα αυτό προσφέρει στην αεροδυναμική.Η αεροδυναμική απο εκεί και πέρα"χαλάει" λόγω βοηθημάτων για καλύτερη δυναμική συμπεριφορά όπως σπόιλερ,φαρδύτερα λάστιχα κλπα.Σε σχέση με τα άλλα sedan τώρα,άλλα τα άλογα του ενός (350Ζ) και άλλα της μπέμπας(320).Κάπως πρέπει και να στρίβει το 1ο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.