Jump to content



αξιζει αναβαθμιση σε OPTERON??


makio

Recommended Posts

Ωραίος! Στα 2800 με τις μνήμες 2-2-2-5@255 3,3v ΒΗ-5 (σήμερα τις πήρα:clap: :clap: :clap: ) έπιασα στο 3D Mark 2006 στο cpu 2125... Έτσι για να πάρεις μια ιδέα. Πρόσεξε τους διαιρέτες για να μην σε κόψουν οι μνήμες. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

μιας και μπηκα τελικα στο club του 165 για πειτε μου και μενα ρε παιδια...

το εβαλα τελικα και στο πρωτο μπουταρισμα ρυθμιστηκε για 2250 περ. με αναλογο διαιρετη στις μνημες γιατι δεν ειναι και τπτ σπουδαιες...

τελικα αν τον σηκωσω κι αλλο ,θα χρειαστει να χρησιμοποιω ολο και μεγαλυτερο διαιρετη για να μεινω σταθερος με τις μνημες -παιζει αυτο καποιο ρολο στην αποδοση??

υπαρχει καποιο σωστο προγ/μα για τον ελεγχο θερμοκρασιας του επεξ.?? ή να πιστεψω οτι οντως ειμαι στα 2250 με 30-32 c ?? (smartguardian)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!

τον εχω τωρα στα 2340 (260/9) και τις μνημες στα 218 με 2,8 ρευμα (2,5-3-3-7) (ειναι απλες twinmos 200ρες)

πριν λιγο εκανε κι ενα σβησιμο στο ξαφνικο ετσι - οποτε εβαλα και το core temp > θερμ. core1/2= 38/34 με μια arctic cooling 64 pro....

χμμμμμμμμμμμμ

εχω ρυθμισει shutdown sta 65 (edited) (νομιζω) coolnquiet >off

δεν περιμενω high score και τετοια /απλα να μπει σε μια σταθερη/ασφαλη ρυθμιση....

θα δουμε

__________________

Link to comment
Share on other sites

παντως απ οτι βλεπω την κανανε την π......ια τους > core TOLEDO! (not Denmark)

αν και σ εσενα STELIOSVIPER βλεπω παει μια χαρα......

OSA165DAA6CD

LCB9E 0651RPMW /(51εβδμ-06)

αλλα και...... diffused in Germany !!!???? made in malaysia :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 00:49]

Το ιδιο πραγμα ειναι παιδια ...dont worry..Toledo=Denmark

εισαι σιγουρος?? (και δεν μιλαμε για το σφαλμα του cpuz)

θα ψαξω στα φορα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio [Σήμερα, στις 01:11]

εισαι σιγουρος?? (και δεν μιλαμε για το σφαλμα του cpuz)

θα ψαξω στα φορα....

100% ,εχω τον 175..:rolleyes:

Ψαξε το ομως για να επιβεβαιωθεις ..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio [Σήμερα, στις 00:14]

παντως απ οτι βλεπω την κανανε την π......ια τους > core TOLEDO! (not Denmark)

αν και σ εσενα STELIOSVIPER βλεπω παει μια χαρα......

OSA165DAA6CD

LCB9E 0651RPMW /(51εβδμ-06)

αλλα και...... diffused in Germany !!!???? made in malaysia :wassat:

Παρέλαβα ακριβώς τον ίδιο!

LCB9E

0651RPWM

Προς το παρόν είναι 295 x 9 (2665 MHz) με default Vcore.

Τον άφησα να τρέχει orthos σε priority 9 και έφυγα για δουλειά, θα δούμε αργότερα αν ψήθηκε ή... ψόφησε :p

Α, με αέρα είμαι, του έχω βάλει ενα Scythe Infinity πάνω. Σκέτο θηρίο :eek:

Μου κάνει εντύπωση που στο Core Temp οι δυο πυρήνες παρουσιάζουν πολύ μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε load πάντως. Ενώ είναι και οι δυο 19-22 σε idle, όταν τρέχει orthos ο ένας πηγαίνει πχ 42 και ο άλλος 57. Και διατηρούν ένα delta γύρω στους 15-17 C. Το probe της Asus την ίδια στιγμή δείχνει 46C... Τρέχα γύρευε.

Υ.Γ. Με CMD 2 ποστάρει και 320x9 me 1.4 V αλλά το Asus μου τερματίζει στα 300 HTT έτσι κι αλλιώς. Χρειάζομαι ένα DFI! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, απ',οτι φαίνεται μπορώ να πω ότι ειναι σταθερός μέχρι τα 2600 με default vcore (289χ9).

Δεν ζεσταίνεται και ιδιαίτερα, 49/58 στο Core Temp & 49 sto PC Probe της Asus μετά από 3 ώρες orthos. Όλοι οι ανεμιστήρες στο low.

Νομίζω ότι με κρατάει πίσω το mobo πάντως. Δεν είναι λογικό να παίζει 2,6 με stock volts και να πετάει errors στα 2,7 με 1,45, έτσι δεν έιναι?

Btw, οι μνήμες ειναι A-DATA DDR500 (2 x 1GB) και παίζουν με διαιρέτη 333 οπότε δεν προκαλούν αυτές το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αρχική απάντηση από NoDsl

Βάλε διαιρέτη, κατα 110% σε κόβουν οι μνήμες.

Da, δοκίμασε με κάτι άλλο εκτός 1/1, σε κόβουν τα μνημόνια μάλλον.

Δεν παίζει να είναι το cpu πάντως ούτε το chipset - εγώ με 165 είχα 8*325 στην Α8Ν-SLI της ASUS και 1.45 ρεύμα (αν θυμάμαι καλά). Και δεν είχα καλό κομμάτι ε :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.