Jump to content



Hard disk's questions


zaxos

Recommended Posts

Λοιπόν, μια και ηρθε η ώρα για αγορά δίσκων, έχω δύο ερωτήσεις.

1. Θέλω να πάρω 2 δίσκους 320GB, και το ερώτημα είναι WD ή Seagate. Αυτό που με απασχολεί είναι το θέμα θόρυβος, οπότε αν κάποιος από προσωπική εμπειρία μπορούσε να με βοηθήσει θα ήμουν ευτυχής. Από αξιοπιστία και οι δύο εταιρίες πιστεύω στα ίδια πλαίσια είναι.

Πληροφοριακή ερώτηση: Αξίζει από θέμα ασφάλειας κυρίως, όχι τόσο ταχύτητας, να πάρω άλλον ένα για raid 5 (controller έχω το onborad τις dfi, si3114).

2. Σκέφτομαι να πάρω άλλον ένα ραπτορα 74αρι να τον ζευγαρώσω με τον ήδη υπάρχοντα (raid 0). Αυτός που έχω είναι από τα πρώρα revision, προφανώς με 8ΜΒ cache. Tώρα ποιον να πάρω? Αυτόν με τα 16ΜΒ cache ή αυτόν με τα 8ΜΒ (αυτόν που έχει το πλαίσιο, αλήθεια γιατί δεν έχει με τα 16?). Yπάρχει περίπτωση να υπαρχουν conflicts σε λειτουργία raid? Ποιον να προτιμήσω?

Για μαγαζί προσανατολίζομαι προς πλαισιο (ειμαι ικανοποιημένος από το RMA τους, καμια σχέση με eshop)

Link to comment
Share on other sites

Να σου προτεινω κάτι άλλο.Αν παιζεις παιχνίδια πάρε έναν ακόμα raptor και κάνε το εξής.

Στον έναν θα έχεις τα παιχνίδια και στον άλλον τα windows.

Έτσι θα έχεις και περισσότερη ασφάλεια έναντι του raid0 και ταχύτητα καλύτερη απο το να έχεις σε έναν και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, στο raid 0 θα έχω μόνο λειτουργικό και ότι προγράμματα εγκατεστημένα.

Τα δεδομένα μου (μουσική,προγραμματα κλπ) τα έχω αυτή τη στιγμή σε 2 200ριδες maxtor. Επειδή όμως κάνουν αρκετό θόρυβο και επειδή είναι maxtor που κοντεύουν να κλείσουν 2 χρόνια ζωης :p είπα να τους αλλάξω. Ο μόνος λόγος για το raid 0 είναι οι επιδόσεις. Δεδόμενα δε θα έχω για να με νοιάζει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos [Σήμερα, στις 22:49]

Κοιτα, στο raid 0 θα έχω μόνο λειτουργικό και ότι προγράμματα εγκατεστημένα.

Τα δεδομένα μου (μουσική,προγραμματα κλπ) τα έχω αυτή τη στιγμή σε 2 200ριδες maxtor. Επειδή όμως κάνουν αρκετό θόρυβο και επειδή είναι maxtor που κοντεύουν να κλείσουν 2 χρόνια ζωης :p είπα να τους αλλάξω. Ο μόνος λόγος για το raid 0 είναι οι επιδόσεις. Δεδόμενα δε θα έχω για να με νοιάζει τόσο.

Και εγώ έχω Maxtor αλλά δεν έχω πρόβλημα με τον θόρυβο... τόσο πολύ σε ενοχλεί? Δεν είσαι ευχαριστημένος με τους maxtor που έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Και εγώ έχω Maxtor αλλά δεν έχω πρόβλημα με τον θόρυβο... τόσο πολύ σε ενοχλεί? Δεν είσαι ευχαριστημένος με τους maxtor που έχεις τώρα?

Kαλά μην φανταστείς. Σε σχεση με παλιους δίσκους είναι αθόρυβοι! Απλά, ακούγονται πιο πολύ από τους κομμενους ανεμιστήρες του κουτιού και από τον ραπτορα σε idle!

Απλά, έχουν σχεδόν γεμίσει οπότε είπα να τους έχω μόνο βοηθητικούς, για backup ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα των άλλων, έχω 2 WD 320 σε RAID0 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σε απόδοση είναι πολύ καλύτερα από τον μονό raptor (132 mb/s έναντι 85 mb/s). Από πλευράς θορύβου δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Για αγορές από το πλαίσιο δεν έχω κανένα παράπονο.

Τώρα αν πάρεις άλλον ένα raptor 74g θα δώσεις 170 και από θέμα ταχύτητας θα είσαι ελάχιστα πιο πάνω από το WD RAID αλλά από θέμα χώρου κλάψτα. Να ξέρεις πως στον raptor, όπως σωστά έχει πεί και ο Κοπρίτης σε σχετική ερώτηση μου για το αυξημένο κόστος του, πληρώνεις <<πρώτα seek & access times κατα κυριο λογο

καθως και την αυξημενη αξιοπιστια σε σχεση με τους απλους sata και σε δευτερη φαση τους ρυθμους διαμεταγωγης>>

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35071&perpage=20&pagenumber=2 .

Η πρόταση μου είναι να κρατήσεις τον raptor που έχεις για το λειτουργικό, προγράμματα τύπου office και για virtual memory, και να αγοράσεις 2 wd raid0 (με 16 mb cash) για ταχύτητα και αποθήκευση. παιχνιδιών, mp3, ταινιών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι βάζοντας δευτερο ραπτορα σε raid0 δε θα δω διαφορά στις επιδόσεις από τώρα που έχω έναν? Πίστευα ότι με μια τέτοια κίνηση θα έβλεπα μεγάλη real time, στην πράξη διαφορά, περισσότερο από cpu oc κλπ. Αν όχι τότε δεν αξίζει το κόπο μιας και το κόστος είναι υπολογίσιμο.

Οσο για τους 320, δεν θέλω raid 0 μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ασφάλεια των δεδομένων και όχι η ταχύτητα, γι' αυτο σκέφτηκα το raid 5. Απλα δεν ξέρω τη σοι υλοποίηση κάνει ο 3114.

Link to comment
Share on other sites

έχω 2 raptorX σε raid και είχα 2 wd 160gb σε raid πριν (τώρα τους έχω για back-up). η διαφορά για παιχνίδια και windows δεν είναι εμφανής όσο το να χρησιμοποιείς επαγγελματικά προγράμματα.η δικιά μου γνώμη είναι να πάρεις τον raptor για να το κάνεις raid με τον δικό σου και αντί για 2*320gb seagate ή wd πάρε έναν εξωτερικό 500gb ακόμα και σε usb σύνδεση είναι φοβερή' και κράτα τους 2 maxtor που έχεις μέσα στο κουτί σου μιας και οι maxtor αν γνωρίζεις είναι οι κορυφαίοι σκληροί προ 3ετίας. καλύτερα μόνωσε το κουτί σου(είναι μόνο 2 χρονών οι maxtorμαχητές)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.