Jump to content



ageia physx


Trackman

Recommended Posts

Απο την στιγμη που ακομα το software δεν την αξιοποιει πρεπει να περιμενεις λιγακι!Στο Ghost Recon Advance Warfighter που το εχω δει να τρεχει με Ageia Physx και χωρις , η διαφορα θα ελεγα κλεινει στο χωρις....:p

Περιμενε λιγακι να βγει η καινουργια φουρνια FPS τυπου Stalker,Crysis,Assasin's Greed και αποφασιζεις τοτε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί τα πράγματα με τους drivers πάντως σε ένα review που είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό, αν και η ποιότητα των εκρήξεων πχ ήταν πολύ καλύτερη με την Ageia (περισσότερα particles κτλ), ο συντάκτης έγραφε πως τα fps στιγμιαία μηδενίζονταν, όταν "έπαιρνε μπρος" η PhysX.

Επιπλέον, χωρίς να ξέρω αν αληθεύει βέβαια, έχω την εντύπωση πως θα είναι καλύτερα να συνδυάζεις VGA και Physics κάρτες του ίδιου κατασκευαστή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σύντμα θα βγεί και σε pci-e ...

Τώρα είναι σε pci...τι να μπορέσει η κακομοίρα να κάνει ;)

Αυτό που λές Diamantius δεν το έχω ακούσει/διαβάσει

Το έχεις διαβάσει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

PC World ειναι και εγω το διαβασα.

Αν μιλατε για ενα review που ειχε μια φοτο χωρις physx να μην εμφανιζεται στο παιχνιδι ενα πανι και μια αλλη που να εμφανιζεται και να μπορεις να το τρυπησεις, μιλαμε γι αυτο το αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα διαβασει στο xbit labs οτι εριχνε ελαφρα το framerate και απλα εκανε καποια μικρης σημασιας εφε φυσικης....φανταζομαι ο ρολος της δεν ειναι να σου δινει περισσοτερα καρε ανα δευτερολεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη της βουτιας των fps ειναι οτι η καρτα ζοριζεται για να κανει το rendering της πολυπλοκης εικονας που απαιτει η physx να παραχθει. Αυτο ειχα διαβασει εγω.

Μα αυτη τη λογικη οχι μονο σου δινει fps αλλα σου κοβει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτε δεν κατάλαβα την [ουσιαστικη+πρακτικη] χρησιμοτητα της αφου το υποτιθέμενο εργο της ειναι καθαρα θέμα προγραμματισμου , Τώρα αν o μαρκησιος του 07-08-0Χ βγαζει καλύτερο σκορε με Φυσικ ειναι αλλο θέμα αλλα γενικότερα πιστευω πως δεν χρειαζεται στα games . [ εκτος και αν μονο εχει γραφτει το game με σκοπο την προωθηση της καρτας Φυσικ και οχι οτι ειναι αναγκαια η υπαρξη της για να δουμε μια εκρηξη . ] Στο half life 2 δλδ γιατι βλεπαμε 7αμάτες εκρήξεις και η συμπεριφορα των ιπτάμενων πτωμάτων ηταν αληθινή?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να καταλαβω και εγω τι εστι ageia physx? Δηλαδη ειναι ξεχωριστη καρτα γραφικων ; Η δουλευει μαζι με την υπαρχων VGA που εχεις;

Δηλαδη εμεις οι κατοχοι της 8800 τι κανουμε στην περιπτωση αυτη ; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Μπορω να καταλαβω και εγω τι εστι ageia physx? Δηλαδη ειναι ξεχωριστη καρτα γραφικων ; Η δουλευει μαζι με την υπαρχων VGA που εχεις;

Δηλαδη εμεις οι κατοχοι της 8800 τι κανουμε στην περιπτωση αυτη ; :p

τίποτα!

Αστεία αστεία...... αξίζει να δοκιμάσει κάποιος αν μπορεί να "συνεισφέρει" μια τέτοια συνεργασία.

προσωπικά δεν είδα κάτι κάπου.

Πάλι προσωπικά πιστεύω οτι σε κάρτες τύπου 8800ΧΧΧ δεν θα έχει κανένα όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Και για τι ποσο μιλαμε ρε παιδια..; Δηλαδη αν το υποστιριζει το software πεφτουν κατακορυφα τα fps επειδη μπαινει σε λειτουργια η pci ? Δηλαδη σε συνδιασμο με 8800 και με μια τετοια καρτα , σε τι παιχνιδια θα μπορουσαμε να βλεπαμε διαφορα στα γραφικα ... ? Οχι καλυτερα γραφικα αλλα ρεαλισμο..Καλυτερη αισθηση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Και για τι ποσο μιλαμε ρε παιδια..; Δηλαδη αν το υποστιριζει το software πεφτουν κατακορυφα τα fps επειδη μπαινει σε λειτουργια η pci ? Δηλαδη σε συνδιασμο με 8800 και με μια τετοια καρτα , σε τι παιχνιδια θα μπορουσαμε να βλεπαμε διαφορα στα γραφικα ... ? Οχι καλυτερα γραφικα αλλα ρεαλισμο..Καλυτερη αισθηση...

Αν έχω και εγώ καταλάβει σωστά , αυτές οι κάρτες που ασχολούνται με την επεξεργασία των physics απλά παίρνουν κάποιο βάρος που μέχρι εκείνη την στιγμή το είχε η κεντρική GPU της κεντρικής κάρτας γραφικών του συστήματος.

Δηλ απλά ξεφορτώνει λίγο (πολύ λίγο) τον επεξεργαστη της κάρτας και δεν ασχολείτε με physics.

Σιγά τώρα μια κάρτα 8800ΧΧΧ μην κερδίσει 0,00001% παραπάνω απο αυτό το "ξαλάφρωμα".

Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas [Χθες, στις 13:23]

Αν έχω και εγώ καταλάβει σωστά , αυτές οι κάρτες που ασχολούνται με την επεξεργασία των (( physics απλά παίρνουν κάποιο βάρος *)που μέχρι εκείνη την στιγμή το είχε η κεντρική GPU της κεντρικής κάρτας γραφικών του συστήματος.

Δηλ απλά ξεφορτώνει λίγο (πολύ λίγο) τον επεξεργαστη της κάρτας και δεν ασχολείτε με physics.

Σιγά τώρα μια κάρτα 8800ΧΧΧ μην κερδίσει 0,00001% παραπάνω απο αυτό το "ξαλάφρωμα".

Προσωπική μου γνώμη πάντα.

ίσος να καθυστερούν τη κάρτα γραφικών , που νομίζω ότι έτσι είναι γιατί είναι αργές προς το παρόν με δίαυλο pci , δηλαδή η επικοινωνία το δυο καρτών είναι αργή. για αυτο η νεα θα βγει σε pci-e για να λύσει το πρόβλημα αυτό. Σκεφτείτε να έχετε μια 8800 gtx με μιαν 7800 gs σε διάταξη SLI δεν είναι δυνατόν , τώρα το sli δουλεύει διαφορετικά αλλα κατι ετσι γίνεται όταν έχεις physics

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ηδη βγει και σε pci-x αλλα δεν νομιζω οτι θα δει κανεις διαφορα.

Μεταχειρησμενη εχει καπου στα 100 ευρω.Αν την παρεις καινουργεια δεν ξερω αλλα δεν πιστευω οτι λεει να δωσεις τοσο λ7 για να δεις λιγο καλυτερη κινηση.Ασε που αυτα τα λ7, τα δινεις και παιρνεις κατι αλλο οπως πιο καλη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.