Jump to content



Ποιός δίσκος είναι ο ποιό αθόρυβος


notios_n

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 02:15]

Ειδικά όταν "σκάνε" οι Maxtor είναι τελείως αθόρυβοι ;-)))

Θα συμφωνήσω με το φίλο που το έθεσε πολύ ωραία. 3 Maxtor είχα στο παρελθόν και οι 3 μου χτύπησαν στα 2-3 χρόνια...

+1 στους Seagate και από μένα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky [Σήμερα, στις 09:06]

Θα συμφωνήσω με το φίλο που το έθεσε πολύ ωραία. 3 Maxtor είχα στο παρελθόν και οι 3 μου χτύπησαν στα 2-3 χρόνια...

+1 στους Seagate και από μένα

δεν θελω να θυμάμαι, τον έστειλα δυο φορές στην Γερμανία για αλλαγή ,σημείωσε οτι έχασα δυο φορε 250 gb :( εχω 3 στο ράφι, εχω ρωτήσει data recovery κοστίζει 600 ευρ

+1 τους Seagate και από μένα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αθόρυβοι είναι και οι Samsung. Δεν έχω δοκιμάσει τόσους όσους Seagate για να βγάλω κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα για την αξιοπιστία τους αλλά είναι αρκετά γρήγοροι και πραγματικά αθόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 00:34]

Όπως μπορείς να δεις εδώ , οι Seagate είναι από τους πλέον αθόρυβους. (Διάλεξε "Idel noise" και πάτα "Sort").

Αυτη την επιλογη που τη βρησκεις??

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι υποκειμενικό το θέμα θόρυβος....προσωπικά τη διαφορά υπέρ του wd , έναντι του maxtor την αντιλαμβάνομαι αμέσως. Και σε ότι αφορά αξιοπιστία και όχι μόνο, οκ, seagate, westerndigital,samsung καταλαβαίνω...αλλά maxtor θα ήταν η τελευταία μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ των WD αλλά και η Seagate είναι σεβαστή εταιρία στο χώρο. Εξάλλου η WD απ'ότι διάβασα πρόσφατα δεν φτιάχνει platter - τα παίρνει από άλλη εταιρία. Αντίθετα η seagate είναι αρκετά ενεργή στην έρευνα σε δίσκους. Προσωπικά στους WD δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μου άρεσε και το γουργουρητό που έκαναν οι κεφαλες όταν πήγαιναν πέρα-δώθε - σαν τη γάτα που κοιμάται δίλπα στο τζάκι. Στον καινούργιο WD που πήρα πρόσφατα το γουργουρητό είναι λίγο πιο τραχύ και χαλάστηκα λίγο είναι η αλήθεια. Κάποιους seagate που άκουσα πέρυσι μου φάνηκε κάναν πολύ θόρυβο σε σχέση με τους παλιούς WD αλλά περίπου το ίδιο σε σχέση με τους νεούς WD. Το σίγουρο είναι ότι οι 10K στροφών δίσκοι βγάζουν ένα υψήσυχνο ήχο λόγω των πολλών στροφών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.