Jump to content



Σύγκριση UPS


Wizard!

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πρέπει να πληρώσω 224 παραπάνω, δηλαδή σχεδόν τα διπλά για το φαινομενικά ίδιο UPS? :...:

Βασικά δύο διαφορές βλέπω. Τα Watt που δεν είναι και διπλά, αναλογικά με την τιμή δηλαδή, και τον τύπο μπαταρίας που δεν ξέρω τι ρόλο βαράει.

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=835&Products=481637%2c568163

Γνωρίζει κανείς? :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά είναι ότι το μεν APC Backup RS (το πιο φθηνό) βγάζει τετραγωνικό ρεύμα, ενώ το άλλο (Smart UPS νομίζω λέγεται η σειρά) βγάζει ημιτονοειδές ;)

Αλλά και πάλι, η διαφορά στην τιμή δεν δικαιολογείται.

Εγώ έχω το BackupRS το 1000άρι και είμαι πολύ ευχαριστιμένος!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην τιμη ειναι λογικη γιατι εκτος απο την ημιτονοειδη εξοδο (που ειναι αρκετα πιο δυσκολο να πετυχεις και κοστιζει πολυ btw) τα smart εχουν μεγαλυτερη αυτονομια και αρκετες παραπανω λειτουργιες.

Πιστευω και με το φτηνο εισαι μια χαρα αν το θες για το πισι του σπιτιου αλλα το smart αξιζει αν θες το κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ήδη ένα καλό (MGE 1200VA) αλλά επειδή το έχω 4 χρόνια και η μπαταρία του έχει αρχίσει και τα παίζει, σκέφτομαι να το αλλάξω. Ρώτησα για μπαταρία και πάει ~200, οπότε δε λέει με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Απο την αντιπροσωπεια ειναι αυτη η τιμη?

Για ενα 800αρι mustek που εχω η μπαταρια κανει 15-20 !

Καλυτερα κανε ενα κοπο και ρωτα σε καποιο Γερμανο, Δησιο κτλ για τιμη ή κατεβα στουρναρη που εχει μερικα μικρα μαγαζια με μπαταριες ή σε καποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα UPS στην κανονικη του χρηση ( εφ οσον δειτουργει η ΔΕΗ δηλαδη ) δεν εχει διαφορα εαν παραγει ημιτονικη η τετραγωνικη κυματομορφη διοτι δουλευει ως μπαιπας.

Οταν ομως κοπει η ΔΕΗ η χρειαστει να επεμβει λογω αυξομειωσης τασης η διαφορων αλλων παραγοντων, το σοκ που ΤΡΩΝΕ οι συσκευες εαν δεν ειναι ημιτονικο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πιστεψτε με βλαβερο εως και καταστροφικο.

Link to comment
Share on other sites

ασυναρτησίες λες με το συμπάθιο. Οι περισσότερες συσκευές πλέον έχουν τροφοδοτικά switching που έτσι και αλλιώς παράγουν τετραγωνική τάση, τα δε τροφοδοτικά τους δουλεύουν και με τετράγωνο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Οταν ομως κοπει η ΔΕΗ η χρειαστει να επεμβει λογω αυξομειωσης τασης η διαφορων αλλων παραγοντων, το σοκ που ΤΡΩΝΕ οι συσκευες εαν δεν ειναι ημιτονικο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πιστεψτε με βλαβερο εως και καταστροφικο.

Ποιο το νόημα ύπαρξης UPS με τετραγωνική κυματομορφή τότε? Για να συνδέσεις το πορτατιφάκι όση ώρα είναι κομμένο το ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Ψάχνοντας και εγώ γενικότερα στο Internet για κατάστημα με μπαταρίες βρήκα αυτό

http://www.batteries.gr/

Ο τύπους φαίνεται να έχει τα πάντα.

Ο Δήσιος είναι χρόνια στο κουρμπέτι και όσο καιρό με εξυπηρετεί είναι άριστος :)

Ένα μικρό tip μόνον, μην επικοινωνείτε με το υποκατάστημα στο κέντρο :p

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικά switching που έτσι και αλλιώς παράγουν τετραγωνική τάση, τα δε τροφοδοτικά τους δουλεύουν και με τετράγωνο

Ασφαλως αστειευεσαι.

Τα τροφοδοτικα των συσκευων δεν παραγουν καμια τετραγωνικη ταση αλλα συνεχη ( DC ) και μαλιστα σταθερη.

Η μονη εναλασομενη ταση τους ειναι αυτη που δεχονται στην εισοδο τους και καμια αλλη.

Τα τροφοδοτικα μπορουν να δεχτουν και τετραγωνο πολυ σωστα, με την μονη διαφορα οτι το συνημιτονο Φ στη ημιτονικη περιοδο ειναι 90 μοιρες που σημαινει απωλεια ενεργειας μηδενικη με εμπεδιση 70% ενω με τετραγωνο η ταση που δεχονται ειναι 230χ0.707 με συνημιτονο 30 μοιρες και εμπεδηση 20%.

Το σοκ που τρωνε την στιγμη αυτης της μεταβολης μονο τα οργανα κι εκεινες το ξερουν.

Ποιο το νόημα ύπαρξης UPS με τετραγωνική κυματομορφή τότε

Το χαμηλο κοστος.

Εαν δουλευαν απολυτα σωστα δεν θα υπηρχαν κι αυτα που παραγουν ημιτονικη τα οποια ειναι και ακριβοτερα.

Link to comment
Share on other sites

’ν βάλεις ένα τροφοδοτικό σε παλμογράφο θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ένα quiz απο εμένα για σένα. Έχεις δει μέγεθος μετασχηματιστή 220 V σε 12 V 50 W? Σύγκρινε τον με τις διαστάσεις ενός τυπικού τροφοδοτικού για υπολογιστή 500 W και θα καταλάβεις ότι το τροφοδοτικό δουλεύει ΔΙΑΚΟΠΤΙΚΑ ειδάλλως το μέγεθος του θα ήταν απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το κουιζ φιλε μου. Δεκτο.

Για να σου απαντησω σου προτεινω να κανεις ενα μικρο κλικ στο προφιλ μου και θα καταλαβεις.

Για να μην βγουμε off topic στειλε μου με πμ οποια σου απορια να στην λυσω ευχαριστως, καπου εισαι λιγο μπερδεμενος.

Γρηγορα γρηγορα μπορω να σου πω το εξης.

Η εισοδος ενος τροφοδοτικου ανορθωνει αμεσα το 230 v AC που δεχεται, ( αν εχεις προσεξει υπαρχει γεφυρα και ηλεκτρολυτικοι στα 400 v ).

Η ανορθωμενη ταση ειναι 230 Χ 1.41 = 324 v. ( ημιτονικη εισοδος ).

Εαν παρει τετραγωνικη εισοδο τοτε η ταση εισοδου δεν ειναι thrue rms ( διοτι πουθενα και κανεις δεν βαζει διαταξη μετατροπης ) αρα θα ειναι 230 Χ 0.707 = 163 v.

163 Χ 1.41 = 229 v. ( 95 βολτ λιγοτερα δηλαδη. )

Σημαινει οτι η συνολικη παραγομενη ισχυ θα ειναι 95 W λιγοτερη για καθε ενα αμπερ ισχυος καταναλωσης εισοδου.

Αυτη η ΣΥΝΕΧΗ ταση οδηγειτε σε μια ομαδα power FET που τα sourse τους ειναι τελειως παραλληλα.

Το επιμαχο σημειο τωρα που σε μπερδευει.

Το drain των FET οδηγειτε ΔΙΑΚΟΠΤΙΚΑ με παλμους συχνοτητας 200 ΚΗz για να μην φτασει στον κορο και για να μπορεσουν να παραγουν μεγαλυτερη ισχυ με μικροτερη ταση, φτανοντας την εμπεδηση τους κοντα στο 1.

Αυτοι οι παλμοι δεν εχουν σχεση με τετραγωνο, δειχνουν ετσι στον παλμογραφο διοτι για να μετρηθουν σωστα θα επρεπε να ειχες παλμογραφο 100 MHz.

Το switching ( διακοπτωμενο ) τροφοδοτικο ΔΕΝ εχει καμια σχεση με το τετραγωνο που δεχεται απο τη ΔΕΗ.

Τελος σου αναφερω οτι η Enermax στη σειρα Galaxy λεει ρητα στο manual οτι δεν λειτουργει σωστα σε τετραγωνο η κατασκευασμενο ημιτονο και συνιστα την αποφυγη τους.

Για να μην μας δειρουν πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Για να μην μας δειρουν πμ.

To thread το ξεκίνησα εγώ και δεν πρόκειται να δείρω κανέναν ;)

Για να μαθαίνουμε είμαστε εδώ και να μοιραζόμαστε τη γνώση που από ότι φαίνεται στο συγκεκριμένο θέμα η δική σου είναι εμπεριστατωμένη :T:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δρατωμαι της ευκαιριας να πω λυπημενα οτι οσες φορες προσπαθησα να πω κατι για μαθηση στο φορουμ , βρεθηκα απεναντι σ ενα τειχος " ροπαλοφορων " λες και τους πηρα τη μπουκια απ το στομα.

Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

"Όταν πάτε μια βόλτα στην πόλη σας (Αθήνα) θα παρατηρήσετε ότι είναι γεμάτη από αγάλματα και προτομές ανθρώπων που κρίθηκαν. Τους κριτές τους, τους βλέπετε πουθενά?" Hank Zampa, πολυεκατομμυριούχος

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα το πρόσεξα αυτό:

Αρχική απάντηση από papakos

Τελος σου αναφερω οτι η Enermax στη σειρα Galaxy λεει ρητα στο manual οτι δεν λειτουργει σωστα σε τετραγωνο η κατασκευασμενο ημιτονο και συνιστα την αποφυγη τους.

Δηλαδή με τα Enermax δε μπορούμε να έχουμε UPS? Ή κάτι κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.