Jump to content



Τροπος αφαιρεσης usb sticks


minus

Recommended Posts

Εχω προβληματιστει σχετικα με τον τροπο αφαιρεσης των usb sticks απο τον υπολογιστη μας.

Απο τη μια λενε ειναι ευκολια=plug-play.

Απο την αλλη, κανετε ασφαλη καταργηση πριν το βγαλετε απο το pc.

Υπαρχει κινδυνος λενε, να καει. Και εχω ακουσει μερικους που λενε οτι τους καηκε.

Τελικα πρεπει να κανουμε υποχρεωτικα ασφαλη καταργηση? Λιγα κλικ ειναι αλλα μου φαινεται περιττη μανουβρα. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Για να καεί λίγο δύσκολο γιατί εάν ήτανε να καίγεται χωρίς την ασφαλή κατάργηση δεν θα είχε μείνει stick για stick τώρα από όσο έχω καταλάβει ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ την ασφαλή κατάργηση είναι για να αποφύγω το χάσιμο των δεδομένων που έχω αποθηκεύσει από το PC μου , μερικές φορές και ενώ έχω αποθηκεύσει κάποια δεδομένα εάν δεν κάνω ασφαλή κατάργηση τότε τα χάνω και φτου και από την αρχή και όχι μόνο στο δικό μου PC το έχω παρατηρήσει και σε άλλο PC και με διαφορετικό usb stick.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou

.......... χρησιμοποιώ την ασφαλή κατάργηση είναι για να αποφύγω το χάσιμο των δεδομένων που έχω αποθηκεύσει από το PC μου , μερικές φορές και ενώ έχω αποθηκεύσει κάποια δεδομένα εάν δεν κάνω ασφαλή κατάργηση τότε τα χάνω και φτου και από την αρχή...........

η σωστη απαντηση οπως εγραψε ο φιλος pavou......

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 τρόποι cachaρίσματος των δεδομένων... ο "αργός" δεν απαιτεί ασφαλή αφαίρεση ή όπως αλλίώς το μεταφράζουν τα ελληνικά win... στα device properties επιλέγεις ποιον θες... αν έχεις τη default ρύθμιση απλώς το τραβάς...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να καεί το usb stick επειδή το βγάζεις χωρίς να το έχεις "καταργήσει", σίγουρα κάτι άλλο φταίει. Ο μόνος κίνδυνος είναι να χάσεις δεδομένα, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, αλλά και αυτό συμβαίνει μόνο εάν το βγάλεις κατά την μεταφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα pendrives καίγονται, δεν έχει να κάνει με την (αν)ασφαλή κατάργηση. Έχει να κάνει με περίεργες γειώσεις, "κακές" πόρτες USB, ευπαθή pendrives κλπ.

Και ασφαλή κατάργηση να κάνεις, εξακολουθεί να πηγαίνει ρεύμα στην θύρα USB, οπότε ό,τι και να κάνεις, αν είναι να σου καεί, θα σου καεί :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

υπάρχουν 2 τρόποι cachaρίσματος των δεδομένων... ο "αργός" δεν απαιτεί ασφαλή αφαίρεση ή όπως αλλίώς το μεταφράζουν τα ελληνικά win... στα device properties επιλέγεις ποιον θες... αν έχεις τη default ρύθμιση απλώς το τραβάς...

Μπράβο ρε Voudas! Αυτή είναι και για μένα η σωστή απάντηση σε ένα θέμα που έχει γίνει ράδιο αρβύλα. Έχω τσακωθεί με παιδί που επειδή του έβγαλα το usb stick χωρίς ασφαλή κατάργηση μου τα "έψαλε" επειδή είχε ακούσει ότι έτσι καίγονται...

Δεδομένα φυσικά θα χαθούν αν βγάλουμε το usb stick όσο δουλεύει!

Αρχική απάντηση από Chosen

Το ότι τα pendrives καίγονται, δεν έχει να κάνει με την (αν)ασφαλή κατάργηση. Έχει να κάνει με περίεργες γειώσεις, "κακές" πόρτες USB, ευπαθή pendrives κλπ.

+1

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν δεν έχεις κάνει καμια ρύθμιση, άσχετα απο το τί είναι default, σε windows 2k, έχει τύχει να το βγάλω έτσι και οτι έγραψα να χαθεί.

Να πώ και την εμπειρία μου απο το U3 που έχουν ενσωματωμένα κάποια SticKs σε 2κ, καμιά φορά φορτώνει μετα απο ώρα, και πάλι δημιουργεί πρόβλημα με τα φρεσκογραμμένα data.

Και μιας και υπάρχει αυτό το thread να αναφέρω οτι το U3 για όποιον δεν το ξέρει, μπορεί να γίνει uninstall με ένα utility που υπάρχει στην σελίδα www.u3.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εδω και χρονια τωρα χρησιμοποιω stickακια χωρις κανενα προβλημα.Δε κανω ασφαλη καταργηση.Απλα το βγαζω και ολα ειναι ok!

Λιγο παραξενο μου φαινεται να καιγονται επειδη δε γινεται ασφαλη καταργηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Simon [Χθες, στις 23:07]

Ο μόνος κίνδυνος είναι να χάσεις δεδομένα, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, αλλά και αυτό συμβαίνει μόνο εάν το βγάλεις κατά την μεταφορά τους.

Ικανο αλλα οχι αναγκαιο να γινεται μεταφορα για να χαθουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαβάζοντας όλες τις απάντησης που δίνουν όλοι οι φίλοι καταλήγω ότι καλώ και φρόνιμο είναι δύο κλίκ παραπάνω ασφαλής κατάργηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.