Jump to content



HD DVD KAI VGA


sebastian

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Minimum Configuration (to play 720p video)

# Windows XP

# Windows Media Player 9 Series

# 2.4 GHz processor or equivalent

# 384 MB of RAM

# 64 MB video card

# 1024 x 768 screen resolution

# 16-bit sound card

# Speakers

Optimum Configuration (to play 1080p video with 5.1 surround sound)

# Windows XP

# Windows Media Player 10

# DirectX 9.0

# 3.0 GHz processor or equivalent

# 512 MB of RAM

# 128 MB video card

# 1920 x 1440 screen resolution

# 24-bit 96 kHz multichannel sound card

# 5.1 surround sound speaker system

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Δηλαδή μετράει μόνο η ύπαρξη δύο πυρήνων ή κατάλαβα λάθος ? Κοινώς με έναν AMD X2 4800 ή έναν Opteron 180 κάνεις την ίδια δουλειά ?

Πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τους συγκεκριμένους επεξεργατές μιάς και είναι διπύρηνοι.

Link to comment
Share on other sites

πανω απ'ολα μετραει το CPU και μετα η GPU. Και παντ αμιλαμε για HD-DVD/Blueray δισκακια που ειναι τα πιο ζορικα (ειδικα αυτα με h.264) λογω μεγαλου Bitrate. Το να εχει παιξει καποιος καποτε ενα 1080p trailer στο PC του δεν λεει και τιποτα αμα το bitrate ειναι το 1/3 απο ενα commercial hd-dvd/blueray δισκακι (και συνηθως ειναι αφου τετοια trailers Προοριζονται για download και το bitrate τους ειναι επαρκες, αλλα οταν εχεις 25gb χωρο στο δισκακι δεν υπαρχει λογος να μη το χρησιμοποιησουν οι εταιρειες ακομα και αν απο καποιο Bitrate και μετα η βελτιωση στην ποιοτητα εικονας ειναι μηδαμινη).

Δεν εχω δοκιμασει ο ιδιος, αλλα με βαση προσφατο test του anandtech, σχηματισα την παρακατω γνωμη :

1) Με μονοπυρηνο εισαι χαμενος απο χερι οτι και να κανεις.

2) Με διπυρηνο athlon X2 , θελεις αρκετο overclock τουλαχιστον στα 2.6 να τον πας και παλι εισαι στα ορια χωρις βοηθεια απο την GPU. Με GPU εισαι επαρκης αλλα οχι και πολυ πανω απο τα ορια, πιθανον σε μελλοντικα δισκακια να εχεις προβλημα.

3) Με Core2duo θελεις τουλαχιστον εναν Ε6600 για να παιξεις μπαλα , αλλα το καλο ειναι οτι τραβανε πολυ απο OC οποτε ακομα και εναν Ε6300 να παρεις αν τον πας 3GHz που ευκολα θα παει εισαι ανετος.

4) Με GPU της ταξης των τελευταιον DX9 απο οποιαδηποτε εταιρεια υπαρχει αισθητη βελτιωση, και με καρτα της σειρας 8 απο nvidia λιγο καλυτερα ακομα.

Παντα μιλαμε για 0 χαμενα frames και για commercial δισκακι ετσι....οχι "α μου επαιξε" , και στην πραγματικοτητα να χανεις 5fps αλλα να μη το παιρνεις χαμπαρι...

Link to comment
Share on other sites

περαιτερω :p

Μπορει καποιος να μας πει τι codecs χρειαζονται για να παιξουν τα hd βιντεακια? Εγω εχω το ffdshow και βλεπω τα παντα με αυτο. Τα hd βιντεο ομως παιζουν μονο με bsplayer και με power dvd 7. Και επειδη οταν παιζει ενα full hd βιντεο μου κανει ωρες ωρες ενα κολληματακι σκεφτηκα μηπως καποιος codec θα βοηθουσε την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα πριν κάνετε οποιαδήποτε αναβάθμιση μονο και μόνο για να δείτε Hdtv να εγκαταστησετε τα klcodecs η τελευταία εκδοση είναι η 2.85 και μπορείτε να την βρείτε: http://www.filehippo.com/download_klite_codec_pack/

Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης θα σας εμφανίσει διάφορα φίλτρα που είναι διαθέσιμα. Εσεις το μόνο που εχετε να επιλέξετε επιπλέον είναι χ264.

Στην συνέχεια πρέπει να εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας το CoreAVC. Αφου το εγκαταστήσετε ανοίξτε το windows media player classic και προσθέστε σαν εξωτερικό φίλτρο το CoreAvc.

Αν εχει ορεξη και κέφι ο kontak ας τα γράψει πιο αναλυτικά εξάλλου τα γνωρίζει και καλύτερα απο εμένα....

Link to comment
Share on other sites

Eκανα οσα λες και δυστυχως το βιντεο δεν παιζει καλυτερα. Κανει παλι καποια freezeαρισματα. Οτι μου προσεφερε το ffdshow μονο του μου προσεφεραν και τα κlite codec pack και coreavc.

To βιντεο που δοκιμαζα ειναι αυτο : http://sky.com/hd/hd-video-downloads.htm Underwater Wonderland 1

:(

Δειτε και το παρακατω την ωρα που γινεται αναπαραγωγη (αν και η εικονα δεν φαινεται στο ss):

sadsadrb2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

περαιτερω :p

Μπορει καποιος να μας πει τι codecs χρειαζονται για να παιξουν τα hd βιντεακια? Εγω εχω το ffdshow και βλεπω τα παντα με αυτο. Τα hd βιντεο ομως παιζουν μονο με bsplayer και με power dvd 7. Και επειδη οταν παιζει ενα full hd βιντεο μου κανει ωρες ωρες ενα κολληματακι σκεφτηκα μηπως καποιος codec θα βοηθουσε την κατασταση.

περνα πιο προσφατη εκδοση του ffdshow...

σε εναν οδηγο έλεγε να περαστει και το haali media splitter αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι κανει εκτος απο κοντεκ για τα mkv.

Link to comment
Share on other sites

ποιο coreavc έβαλες το 1.1;

prefer στα external filters τον έκανες στο media player classic τον coreavc;

edit:Για δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο με το power dvd 7.2 ultra ενώ έχεις εγκαταστήσει τους klite με coreavc.

Θα το κατεβάσω και εγώ το αρχείο να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

@ cabrinha. Επειδη μπερδευτηκα λίγο ... τωρα δλδ βλεπεις κανονικα το βιντεο Ενω πρωτα δεν το εβλεπες ? ( εννοώ με χαμένα frames ). Οπότε αν τα λεω σωστά καλό θα ηταν να ανεβάσει ο Kontak ενα πλήρες tutorial με τις κινήσεις που εχουμε κάνει. Βασικά αν κατεβάσετε τους klitekodecs που σας εγραψα παραπάνω + την τελευταία εκδοση του coreavc θα μπορείτε να βλέπετε σχεδόν ( για να μην παρεξηγηθω ) τα πάντα απο hdtv, ακόμα και αν δεν εχετε c2d και κάρτες γραφικών πανάκριβες. Επίσης να προσθέσω για τα min requirements που εχεις γράψει παραπανω συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Τον έκανες prefer έτσι,εκεί που τον κάνεις add και στο βγάζει στην οθόνη δεξιά έχει prefer,block,set merit,εκεί βάλε prefer.

Αμα σου τύχει κάνα video και δεν σου παίζει ήχο πρόσθεσε και τον AC3 FILTER και κάνε τον prefer.

Αμα βρώ χρόνο θα φτιάξω ένα tutorial με εικόνες και τέτοια για όλους.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικα μου τα μινιμουμ req. Aπο σελιδα της ms τα πηρα.

Εγω και πριν εβλεπα βιντεο και τωρα βλεπω βιντεο. Ομως η εικονα εχει κολληματα ορισμενες φορες. Αν το δεις χωρις ηχο δεν το πολυκαταλαβαινεις. Με ηχο ομως ειναι ενοχλητικο πολυ γιατι κολλαει πολυ ο ηχος και γινεται αισθητο. Ισως να λειπει για τον ηχο κατι και οχι για την εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, στο PC που καθομαι τωρα βλεπω anime 1080p kai 720p se codec H.264 xωρις σπασηματα. ΑΡΑ! με 2.8ΗΤ και 6600GT oλοι ειναι μια χαρα. Τωρα αν αυτος που εχει κανει το coding ειναι τουβλο στα βιντο που θελετε c2d εσεις δεν με νοιαζει. Τα Anime ειναι τα Εrgo Proxy και Chevalier ειναι licenced και δεν μπορω να δοσω torrent link δυστηχος.

Το Codec pack που χρησιμοποιω ειναι το CCCP.

Kodak εισαι το λικνο της γνωσης, και με τον τροπο που μιλας σε περνουν παρα πολλοι στα σοβαρα!

(Btw οποιος θελει c2d να παιξει τα 1080p να καθαρισει τα windows του λιγο και να σταματησει τα 800 processes που τρεχουν)

Link to comment
Share on other sites

@lied πρώτον γράφε πιο κατανοητά για να σε καταλαβαίνουμε τι γράφεις, δεύτερον δεν ειμαι ψηφιακή μηχανή της Kodak και το ψευδόνυμο είναι kontak, τρίτον δεν μιλάω γράφω, τώρα για το αν με παίρνουν στα σοβαρά για αυτά που γράφω δεν μου καίγεται καρφί, εγώ να βοηθήσω προσπαθώ και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει.

Τώρα το ότι σου παίζει ένα video δεν σημαίνει ότι στα παίζει όλα, ειδικά με αυτό τον επεξεργαστή άμα τον έχεις και απουσάριστο δεν θα δείς και πολλά HD videos.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρυθμισεις του CoreAVC για max ταχυτητα αποδικοποιησεις ειναι να παιζει σε overlay mode

πανω σε ελαφρυ player(media player classic) οχι κατι WMP11, χωρις deblocking και με direct show deinterlacing για να βγαζει ΥV12 χρωμα που ειναι το πιο γρηγορα για την καρτα γραφικων.

Αν δεν σας βγαζει o CoreAVC βαλτε το τελευταιο PowerDVD.Ρυθμιστε το στα video settings με φορτωμενο το H.264video (αλλιως δεν εμφανιζονται οι ρυθμισεις)για high performance και read it clearly.Μετα πατατε advanced απο κατω και πατε στο video quality και βαζετε την normal ποιοτητα η οποια βεβαια ειναι υποβαθμισμενη απο την original του video αλλα τουλαχιστον αν με τον coreavc ειχατε μικρες παυσεις στον ηχο και στην εικονα τωρα δεν θα υπαρχουν .

Προσοχη ομως, το PowerDVD εχει codecs οι οποιοι ειναι ασυμβατοι με τον WMP οποτε καλο ειναι να κανετε unregister τους codecs του και να αφησετε μονο αυτους που θελετε δηλαδη

τον h.264 και τον vc-1 video decoder.

Ετσι βλεπω H.2641080ρ με ενα athlon χρ 3200 o οπoιος δεν εχει sse2 και μια 9700 η οποια παλι δεν εχει επιταχυνση Η.264.:clap:

Ας στειλει καποιος και κανενα πμ.:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.