Jump to content



Hiper 580 Black γνωμες


Lewnidas

Recommended Posts

τα φτυσε το παλιο thermaltake 680 και σκευτωμαι να τι αντικαταστασησω με το παραπανω.α3ιζει η και αυτο 8α τα φτυσει σε κανα χρονο?

http://www.pc-store.gr/product_details.php?item_id=89

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο κολλητός και δουλεύει μια χαρά 24/7 με Χ6800 στα 3.5, 8800GTS και 2Gb μνήμη, DVDRW και 3 σκληρούς (αν αυτό απαντά στην ερώτησή σου). Γενικά πιστεύω ότι είναι από τα αξιόπιστα τροφοδοτικά, ίσως όχι το καλύτερο για 8800 SLI ή τίποτα άλλο εξεζητημένο, αλλά δεν έχω ακούσει να λέει και κανείς ότι του ανατινάχτηκε σαν Tagan.

Πάντως μην ξαναπάρεις ΤΤ :)

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία, ένα θα πώ.....οτηδήποτε εκτός από HEC είναι καλό....ακόμα και τα qtec (3 hec μου έχουν ψοφήσει). Τώρα αναφορικά με το Ηiper μια χαρά είναι, άσε που μου αρέσουν πολύ και οι μεταλλικοί connectors.

Τα tagan έχουν τέτοια ιστορία? Πρώτη φορά το είδα......φτου φτου φτου....μακριά από εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τροφοδοτικά έχουνε βρώμικο παρελθόν, πήγαινε και στο newegg και δες user reviews για τα Enermax Liberty να δεις πόσοι πήρανε είτε κομμάτια DOA είτε τους σκάσανε μετά από 2-5 μήνες. Μερικοί αλλάξανε και 2-3 τροφοδοτικά μέχρι που αγανακτήσανε και πήρανε άλλη μάρκα.

Αλλά όπως είπα, οι ελαττωματικές παρτίδες υπάρχουν παντού, τα Tagan τα έφερα ως παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hiper που λες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σταθερό (για default τουλάχιστον που έχω το μηχάνημα μου) και αρκετά αθόρυβο. Το σύστημα που έχει με τα molex είναι πολύ καλό μια και σε κάθε καλώδιο μπορείς να διαλέξεις πόσα molex θα έχεις, πράγμα που το κάνει ιδανικό για το συμμάζεμα του κουτιού.

Από την άλλη βέβαια ούτε πολύ καιρό το έχω ούτε έχω κλοκάρει τον υπολογιστή. Οπότε δεν μπορώ να σου πω πόσο θα αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σειρά enermax infiniti μου έχει γυαλίσει το μάτι Έχει της πιο δυνατές 12 αρες που έχω δει σε psu τώρα δεν ξερώ αν είναι αξιόπιστα. Πάντως σε review που είδα βγάζουν πολύ σταθερές τάσεις και μεγάλο efficiency πάνω από 80

Σίγουρα είναι καλύτερα από hiper αλλά όπως και να χει είναι καινούργια (και αρκετά πιο ακριβά από hiper)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια αμα τα σκασεις θα παρεις κατι καλο..... Τα hec ειναι μια χαρα και αρκετα ποιοτικα.... Μην τα μηδενιζουμε ετσι...

Ενταξει, αν δεν παιζει ups και και κανει καμια γερη η ΔΕΙ και με το πιο καλο ρισκαρεις εστω και λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 15:33]

Από την δική μου εμπειρία, ένα θα πώ.....οτηδήποτε εκτός από HEC είναι καλό....ακόμα και τα qtec (3 hec μου έχουν ψοφήσει). Τώρα αναφορικά με το Ηiper μια χαρά είναι, άσε που μου αρέσουν πολύ και οι μεταλλικοί connectors.

Τα tagan έχουν τέτοια ιστορία? Πρώτη φορά το είδα......φτου φτου φτου....μακριά από εμάς!

λιγο αναλυτικοτερα για τα hec που εσκασαν????με τρομαζεις!τους ειχες ups?με ποσο χρονο λειτουργιας?φορτωμενα?

Link to comment
Share on other sites

ημουν ευχαριστημενος με το συγκεκριμενο psu κανα χρονο που τοχω 24/7 μεχρι που σημερα ενω επαιζα pro (με τερμα o/c τον cpu - oσο παει δλδ - στα 2500 κ 1.5Vcore) ξαφνικα μαυρη οθονη, κανω reset κ παω στο CoreCenter (software του mobo μου) να δω τασεις:

3.3V ---> 3.23 - 3.28 idle , 3.22 - 3.25 full load

+5V ----> 5.03 σχεδον παντα , 5.00 full load ορισμενες φορες

+12V ---> 12.14 σχεδον παντα , 12.08 full load ορισμενες φορες

ενω παλια θυμαμαι την 3.3 να μη πεφτει ποτε κατω απο 3.3, την +5V να μη πεφτει ποτε κατω απο 5.05 κ για την 12αρα νταξ δε θυμαμαι παντως παραπανω.. :)

τι παιζει εχει αρχισει να τα κλαταρει το psu λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα τα τροφοδοτικα χανουν την αποδοση τους. Οι τασεις που βλεπεις ειναι μια χαρα. Μονο το 3.3 ειναι λιγο κατω αλλα σε ενταξει επιπεδο. Το θεμα ειναι οτι αυτα μπορει να δειχνει το προγραμμα και να μην ειναι οι πραγματικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω 3 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο την αποδοση του και με oc 24/7.Ειναι αθοριβο και το ενα απο τα 2 ανεμιστιρακια μενει λιγη ωρα ανοιχτο αφου κλισεις το pc.

+Ειναι πολυ ομορφο.

+Πολυ καλη τιμη

+Το βαλιτσακι του:p :p

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μπορείς να κάνεις μια πολύ καλύτερη επιλογή από το hiper (δες το Efficiency του στα διάφορα φορτία ) βεβαίως μπορείς να μην πάρεις το 700αρι ocz αλλά υπάρχει και 600αρι με 115 ευρώ η συμπεριφορά τους είναι η ίδια

Hiper : http://www.extremeoverclocking.com/reviews/cases/Hiper_TypeR_580W_6.html

Ocz : http://www.extremeoverclocking.com/reviews/cases/OCZ_GameXStream_700W_7.html

edit : http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700850

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι τωρα κανενα Tagan δεν μου εχει παθει ποτε τιποτα και τα αλλαζα μονο και μονο γιατι με το περασμα του χρονου το συστημα μου ανεβαινε σε απαιτησεις και μονο!!Αν και το pc μου τωρα πρεπει λογικα να καιει ρευμα σαν θερμοσιφωνο, το Tagan 1100 που εχω τωρα εδω και 3 μηνες τα παει και αυτο περιφημα!!Τελος αυτο που πιστευω ειναι οτι ολα τα (επωνυμα) τροφοδοτικα σημερα προσφερουν υψηλο επιπεδο ποιοτητας και οι διαφορες τους, πολυ μικρες!!!Οσο για αυτα που σκανε πιστευω πως ειναι μεσα στα ποσοστα των ελαττωματικων προιοντων απο καθε γραμμη παραγωγης της εκαστοτε εταιρειας!!:p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

το hiper poy dokimasane sto xbit παντως ηταν παρα πολυ καλο σε σταθεροτητατα τασεων και αρκετα καλο στο θορυβο ομως ειχε μςλις καπου στο 75% αποδοση. απο τα καλλητερα της δοκιμης τα seasonic 500αρια zalman 460 ακομα και τα coolermaster αλλα ηταν θορυβοδη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.