Jump to content



830 και overclock


davarisx

Recommended Posts

καλημερα παιδια.εχω εναν παλιο επεξεργαστη pentium D830 στα 3Ghz.σκεφτομαι να τον βαλω στην καινουργια μου μητρικη asus P5B deluxe wi-fi.σημειωτεων εχω water cooling.το ζητουμενο ειναι το εξης 1.μεχρι ποσο μπορω να τον φτασω με ο/c? και 2.θα μπορεσει να δουλεψει σαν εναν core 2?ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα πάνω στη Commando μου έναν Pentium D 915 που θα μπεί στο κατεβαστήρι και μεχρι στιγμής παίζει άνετα στα 4,4-4,5 GHz (Mε νερό πάντα...)Απο επιδόσεις στα ~4,5GHz πιάνει τον 6400 περίπου...(στα Default του...)

Πάντως η Σειρά 8ΧΧ δεν παει όπως η 9ΧΧ...Νομίζω η 8ΧΧ είναι στα 90nm ενώ η 9ΧΧ στα 65nm με αποτέλεσμα να πηγαίνει παραπάνω η 9ΧΧ...

Ενδεικτικά...

post-3721-1416073050,8154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 18:54]

Και θέλετε να μου πείτε ότι συγκρίνετε τον ανάπηρο Ρ4 στα 4.5 γίγα με τον C2D στα ίδια MHz;

...πέστα ρε μάν γιατί θα μας τρελάνουνε...ωρέ

...πάντως παει πολύ καλά ο 915 ωραίος :T:

Link to comment
Share on other sites

@ Chosen , αν αναφέρεσαι σε μένα φυσικά και δεν συγρίνω τα δυο cpu, έχοντας φυσικά Ε6600@3800 που είναι 2 φορες πιο γρήγορος απο τον 915 στα 4600...

Το θέμα ήταν το οτι απο 2,8 πήγε στα 4600 για την πλάκα + το οτι για τα 89 ευρώ που έδωσα για να τον πάρω καινούριο είναι αρκετός...

Αυτά απο μένα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Ποιος ειπε κατι τετοιο;

Αρχική απάντηση από obijuan1983

@ Chosen , αν αναφέρεσαι σε μένα ...

Δοκάρι και έξω λέμε :D

Αρχική απάντηση από tifozif1

Δεν ακούγεται ωραία το 4.5 Ghz όμως ??? :D

Link to comment
Share on other sites

@davarisx Με καλή ψύκτρα πόσο μάλλον υδρόψυξη μάλλον θα πιάσει τα 4ghz σίγουρα.. Εκεί άντε ας πούμε στα 4,3-4,5 θα πάει τόσο καλά όσο ένας core 2 duo 6300 ακλοκάριστος σε default.... Καθόλου άσχημα δηλαδή... Θα πετάει το μηχάνημα...

Ο 6300 βέβαια ανεβαίνει με υπερχρονισμό πολύ πιο πάνω.... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.