Jump to content



wifi στο σπίτι μου για 2 pc


Sapelas

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να πάρω κ εγώ ένα ασύρματο router έχω δει κάποια στο eshop από 55 έως 70ευρώ το θέμα είναι το εξής θέλω να έχω δίκτυα ανάμεσα στους υπολογιστές ακόμα κ αν δεν είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο. Οι συσκευές αυτές είναι κ modem ή θα χρειαστώ άλλη συσκευή. Και κάτι άλλο ένας φίλος μου αγόρασε ένα router όχι wifi και δεν μπορεί να συνδεθεί κ με τους δύο του υπολογιστές ταυτόχρονα αν κατάλαβα καλά επειδή αυτό είναι over A ενώ η γραμμή του είναι over P. Υφίσταται τέτοιο θέμα?? υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα κάποιας ασυμβατότητας?? Τα φώτα σας :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα το Α ειναι οταν συνδεεσαι με USB και το Ε(P δεν υπαρχει) με δικτυο. Εδω μπορεις να διαβασεις...

- PPPoA

- PPPoE

Aπο την στιγμη που μιλας για router, μιλας για συνδεσεις μεσω δικτυου, αρα και PPPoE ;)

Ενας οποιοσδηποτε router με wifi σου κανει.

Και φυσικα θα εχεις δικτυο ασχετα με το Ιντερνετ. Το αν θα εχει κ ο δευτερος access στο ιντερνετ, το κανονιζεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 14:25]

Εκει ρωταει για ενα συγκεκριμενο ρουτερ. Εδω τι παιζει με τα ρουτερ.

Εκτος κ αν καταλαβα λαθος...4μιση ειναι κ ειμαι γραφειο με 3 καφεδες ηδη !

Κοιτα το τριτο post, οχι το πρωτο;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 15:50]

Χοντρικα το Α ειναι οταν συνδεεσαι με USB και το Ε(P δεν υπαρχει) με δικτυο. Εδω μπορεις να διαβασεις...

- PPPoA

- PPPoE

Aπο την στιγμη που μιλας για router, μιλας για συνδεσεις μεσω δικτυου, αρα και PPPoE ;)

Ενας οποιοσδηποτε router με wifi σου κανει.

Και φυσικα θα εχεις δικτυο ασχετα με το Ιντερνετ. Το αν θα εχει κ ο δευτερος access στο ιντερνετ, το κανονιζεις εσυ!

’λλο ρώτησε και άλλο απάντησες και μάλιστα απαντάς και λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sapelas

Παιδιά θέλω να πάρω κ εγώ ένα ασύρματο router έχω δει κάποια στο eshop από 55 έως 70ευρώ το θέμα είναι το εξής θέλω να έχω δίκτυα ανάμεσα στους υπολογιστές ακόμα κ αν δεν είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο. Οι συσκευές αυτές είναι κ modem ή θα χρειαστώ άλλη συσκευή.

Υπάρχουν ασύρματα modem-routers και σκέτα routers. To access point τους λειτουργεί ανεξάρτητα από το αν έχει σηκωθεί το wan interface του modem και στις 2 περιπτώσεις.

Αρχική απάντηση από Sapelas

Και κάτι άλλο ένας φίλος μου αγόρασε ένα router όχι wifi και δεν μπορεί να συνδεθεί κ με τους δύο του υπολογιστές ταυτόχρονα αν κατάλαβα καλά επειδή αυτό είναι over A ενώ η γραμμή του είναι over P. Υφίσταται τέτοιο θέμα?? υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα κάποιας ασυμβατότητας?? Τα φώτα σας :unsure:

Κάποιο λάθος έχει κάνει ο φίλος σου, μπορείς να συνδέσεις πάνω στο router όσους υπολογιστές θέλεις και να παίζουν ταυτόχρονα όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.