Jump to content



Τουλαχιστον απaραδεκτη η Tellas


hayabusa

Recommended Posts

Λοιπν αυτη η ιστορια εχει να κανει με το καραγκιοζιλικι που πουλαει η Τελλας τον τελευταιο καιρο τοσο σε εμενα οσο και σε πολυ αλλο κοσμο απότι ακουω ,μαθαινω και διαβαζω

Στις 15 Δεκεμβριου 2006 υπεγραψε και εστειλα με κουριερ τις αιτησεις για το προγραμμα Tellas Zisto Telephone.

Στις 7 Ιανουαριου 2007 τους παιρνω τηλεφωνο για να μου πουν τι προοδος εχει σημειωθει και σε ποσο καιρο θα ολοκληρωθει η ολη ιστορια(σημειωτεον οτι στην περιοχη μου η κατασκευη του δικτυου δεν ειχε ολοκληρωθει), Μου λενε λοιπον οτι μεσα στις επομενες μερες θα ολοκληρωθει η κατασκευη του δικτυου και θα μπω κανονικα στο προγραμμα. (στο σημειο αυτο ελαβα τις ρητες διαβεβαιωσεις του τυπου με τον οποιο μιλησα.)

Στις 6 Φεβρουαριου 2007,ενα μηνα μετα δηλαδη, και αφου στο ενδιαμεσο διαστημα δεν ειχε γινει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και ειχα ηδη αρχισει να φορτωνω τους ξαναπαιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι η κατασκευη του δικτυου και η πληρησς εισαγωγη της τηλεφωνικης γραμμης μου στο καταραμενο προγραμμα θα ολοκληρωθει σε 2,5 ΜΗΝΕΣ!!!!!. Επιτοπου φυσικα τους ζητησα να μου πουν τι πρεπει να κανω για να ακυρωσω τη διαδικασια και την αμεσως επομενη μερα εστειλα το σχετικο φαξ με το οποιο ζητουσα την ακυρωση που προανεφερα.

Πριν απο κανα-δυο βδομαδες ομως μου εστειλαν λογαριασμο με συνολικη χρεωση 51,90 ευρω.

Τα σχολια ολα δικα σας.......

Πραγματικα δεν εχω λογια......Οι τυποι ειναι απαραδεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θα πληρώσεις τον λογαριασμό.Αν έχεις και τα fax ακόμα καλύτερα.

Και εγώ όταν έτρεχα με την οτενετ για να κόψω την DSL ένα τελευταίο 25 που είχα δώσει απαίτησα να μου το δώσουν πίσω.Και μου το έδωσαν.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε να ασχολείστε με τέτοιου επιπέδου εταιρίες.

Αλλά τι λέω.....Η δύναμη του ''φθηνού'', ''τσάμπα'' κλπ always rulez....

ΥΓ Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε να ασχολείστε με τέτοιου επιπέδου εταιρίες.

Αλλά τι λέω.....Η δύναμη του ''φθηνού'', ''τσάμπα'' κλπ always rulez....

ΥΓ Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά

Εχεις δικιο....Αλλα και οι υπολοιποι τα ιδια χαλια εχουν....Καταθεση αιτησης για 2play

στη Forthnet 15/2/07 και μετα απο ενα μηνα επικοινωνιας ακομα ψαχνουν να τη βρουν...Κοινως εχαθη :crazy:

Αντε ξανα να τη συμπληρωνω,και να τρεχω Καλλιθεα στα κεντρικα να τη καταθεσω αυτοπροσωπως,ελπιζοντας οτι θα τη προωθησουν ως επειγουσα...

Ενα μηνας τζαμπα αναμονη :TD:

Ε ρε :whip: που θελουν....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία όλοι το ίδιο είναι .....Εγώ έχω διαλέξει ΟΤΕ γιατι απλά σέβομαι τα 50 χρόνια ιστορίας του.

λολεν! (@ ΟΤΕ)

ΔΕΝ είναι όλοι το ίδιο.

Απλώς κανείς δεν είναι 100% αυτό που θα έπρεπε να είναι μία καλή εταιρία Τ/Ε σήμερα αλλά υπάρχουν και κάποιοι που κινούνται από τα όρια απλώς της γελοιότητας μέχρι αυτά της απάτης.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά η Tellas είναι για τα μπάζα!!!

Φίλε μου είσαι ο δεύτερος στο φόρουμ που αναφέρει τέτοιο περιστατικό...

Χτύπα αλύπητα!!!

Στείλε τους ένα εξώδικο, και ζήτα αποζημίωση, για εξαπάτηση, ψυχική οδύνη κτλ...

να βάλουν μυαλό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 12:33]

Παιδία όλοι το ίδιο είναι .....Εγώ έχω διαλέξει ΟΤΕ γιατι απλά σέβομαι τα 50 χρόνια ιστορίας του.

Ο ΟΤΕ είναι ο λογος ομως που ολες αυτες οι εταιρειες δεν μπορουν να παρεχουν στον κοσμο ποιοτικες υπηρεσιες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 15:05]

Ο ΟΤΕ είναι ο λογος ομως που ολες αυτες οι εταιρειες δεν μπορουν να παρεχουν στον κοσμο ποιοτικες υπηρεσιες

μην περνεις και ορκο. επειδη μας πουλανε την καραμελα οτι για ολα φταει ο οτε και ολοι οι isp ειναι οκ... και ο οτε φταει πολλες φορες,αλλα οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δέχομαι ότι για πολλά πράγματα φταίει ο οτε.

Αλλά να κάνω μερικές ερώτησεις.

Γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι πάροχοι δικό τους δίκτυο?

Γιατί εκεί που περνάνε καλώδιο οι πάροχοι, σκάβουν 20 εκ από την επιφάνεια του δρόμου ?

Την επόμενη μέρα μπορεί να σκάψει η δεη ή η ευδαπ και να το ξηλώσει. :hmm:

Που είναι τα τεχνικά τμήματα από τους παρόχους?

Γιατί δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου στένει τον οτέ και μετά ερχεται ο πάροχος ?

Μήπως τους συμφέρει να κρύβονται πίσω από τον οτέ?

Τα συμπερασματα δικά σας.

Προσωπικά έχω καεί και από τον οτέ και από πάροχο.

Στον πάροχο όμως κανείς δεν αναλάμβανε την ευθύνη αλλά μου έλεγε ότι φταίει ο οτε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 14:41]

Ρε παιδιά γιατί δεν κοιτάτε και την ΟΝ telecoms που είναι πολλά υποσχόμενη?

10mb τελέφωνα* και βιντεο και δορυφορικά με 35 πέους...

Στα τηλέφωνα έχεις βάλει * γιατί δεν είναι τσάμπα φαντάζομαι. Και γι'αυτόν το λόγο η ON δεν πολυσυμφέρει μου φαίνεται. Θέλεις 60ευρο για ενεργοποίηση/εγκατάσταση, και 9 ευρό για να σου στέλνουν το λογαριασμό σπίτι και να έχεις αναγνώριση κλήσης. Το NOVA το πληρώνεις εξτρά...έχω την εντύπωση ότι την παρουσιάζουν φτηνή αλλά δεν είναι και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky

Στα τηλέφωνα έχεις βάλει * γιατί δεν είναι τσάμπα φαντάζομαι. Και γι'αυτόν το λόγο η ON δεν πολυσυμφέρει μου φαίνεται. Θέλεις 60ευρο για ενεργοποίηση/εγκατάσταση, και 9 ευρό για να σου στέλνουν το λογαριασμό σπίτι και να έχεις αναγνώριση κλήσης. Το NOVA το πληρώνεις εξτρά...έχω την εντύπωση ότι την παρουσιάζουν φτηνή αλλά δεν είναι και τόσο.

Για την δορυφορική δεν ξέρω...αλλά η τηλεφωνία είναι 0,09 η κλήση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 15:52]

Για την δορυφορική δεν ξέρω...αλλά η τηλεφωνία είναι 0,09 η κλήση...

Ναι ισχύει αυτό. Τα δωρεάν δορυφορικά δεν ξέρω πόσα και ποια είναι πάντως τα NOVA είναι σίγουρα εξτρά όπως είπα. Επίσης έχω την εντύπωση πως τα δορυφορικά είναι μέσω DSL οπότε τα 10ΜΒιτ μοιράζονται μεταξύ TV και internet. Το πόσο bandwidth τρώει η TV βέβαια δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13 [Σήμερα, στις 15:22]

προσωπικά δέχομαι ότι για πολλά πράγματα φταίει ο οτε.

Αλλά να κάνω μερικές ερώτησεις.

Γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι πάροχοι δικό τους δίκτυο?

Γιατί εκεί που περνάνε καλώδιο οι πάροχοι, σκάβουν 20 εκ από την επιφάνεια του δρόμου ?

Την επόμενη μέρα μπορεί να σκάψει η δεη ή η ευδαπ και να το ξηλώσει. :hmm:

Που είναι τα τεχνικά τμήματα από τους παρόχους?

Γιατί δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου στένει τον οτέ και μετά ερχεται ο πάροχος ?

Μήπως τους συμφέρει να κρύβονται πίσω από τον οτέ?

Τα συμπερασματα δικά σας.

Προσωπικά έχω καεί και από τον οτέ και από πάροχο.

Στον πάροχο όμως κανείς δεν αναλάμβανε την ευθύνη αλλά μου έλεγε ότι φταίει ο οτε.

κοιτα, για την πρωτη σου ερωτηση,ισως λογω κοστους. τουλαχιστον αυτο υποθετω εγω.

για το σκαψιμο,αστα... θα σπαει σωληνας του νερου,θα σκαβουν να το διωρθοσουν,τσουπ θα κοβουν και το καλωδιο του παροχου. και τελικα εμεις(καταναλωτες) θα την πληρωνουμε(οχι πως δεν πληρωνουμε).

οταν δηλωνουμε βλαβη,το στελνει στον οτε γιατι εχεις νετ μεσω της γραμμης οτε.ετσι, λεμε τωρα, λεει ο isp εμεις απο δικη μας πλευρα δεν εχουμε προβλημα,αρα ποιος εχει? ο οτε.

εγω πιστευω οτι τους βολευει να κρυβονται πισω απο τον οτε. για να ριχνουν ολα τα προβληματα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky

Ναι ισχύει αυτό. Τα δωρεάν δορυφορικά δεν ξέρω πόσα και ποια είναι πάντως τα NOVA είναι σίγουρα εξτρά όπως είπα. Επίσης έχω την εντύπωση πως τα δορυφορικά είναι μέσω DSL οπότε τα 10ΜΒιτ μοιράζονται μεταξύ TV και internet. Το πόσο bandwidth τρώει η TV βέβαια δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο.

-2mbps

Dld σου μένουν άλλα 8...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν φταει κανενας αλλος, εμες φταιμε που καθομαστε και τους ακουμε-πιστευουμε. Προσωπικα εγω θα ξαναστραφω στον ΟΤΕ για πολλους και διαφορους λογους αλλα κυριως γιατι εμενα δεν με εχει κρεμασει ποτε.......

Link to comment
Share on other sites

7 εβδομαδες αναμονη για νεα γραμμη και αριθμο απο Tellas και ακομα τιποτα

Στο τηλεφωνο μου ανεφεραν οτι εμφανιζεται το αιτημα απο 2/2 και περιμενουμε τη συνδεση ΚΑΠΟΙΑ στιγμη

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13 [Χθες, στις 15:22]

προσωπικά δέχομαι ότι για πολλά πράγματα φταίει ο οτε.

Αλλά να κάνω μερικές ερώτησεις.

Γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι πάροχοι δικό τους δίκτυο?

Γιατί εκεί που περνάνε καλώδιο οι πάροχοι, σκάβουν 20 εκ από την επιφάνεια του δρόμου ?

Την επόμενη μέρα μπορεί να σκάψει η δεη ή η ευδαπ και να το ξηλώσει. :hmm:

Που είναι τα τεχνικά τμήματα από τους παρόχους?

Γιατί δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου στένει τον οτέ και μετά ερχεται ο πάροχος ?

Μήπως τους συμφέρει να κρύβονται πίσω από τον οτέ?

Τα συμπερασματα δικά σας.

Προσωπικά έχω καεί και από τον οτέ και από πάροχο.

Στον πάροχο όμως κανείς δεν αναλάμβανε την ευθύνη αλλά μου έλεγε ότι φταίει ο οτε.

εδω και καιρο οι πιο "μεγαλοι" εναλλακτικοι ειναι σε διαδηκασια κατασκευης του δικου τους δικτιου.αυτο ειναι και το 8εμα.

δεν ξερω εαν σκαβουν 20εκ ή 10 μετρα (τους εχεις δει εσυ απο κοντα ποσο μεσα στην γη περνανε την δικτιωση τους?)

δεν περνανε καλωδια (τουλαχιστον οχι η 4νετ που ξερω).περνανε οπτικη ινα.

τα τεχνικα τμηματα οταν περασεις στο ιδιοκτητο εχουν αρμοδιοτητα μεχρι το καφαο.απο το καφαο μεχρι το σπιτι σου το καλωδιο παραμενει του πΟΤΕ οποτε δεν μπορουν να επεμβουν

Link to comment
Share on other sites

hayabusa μηπως σε ειχαν βαλει σε zisto πανω σε γραμμή οτε, την μαιμουδια που κάνουν και η forthnet και η tellas μεχρι να ενεργοποιηθεί η ιδιοκτητη γραμμη και γιαυτό σου ήρθε ο λογαριασμος?

ps. η On παντως με έχει κερδίσει με δύο πράγματα, απο το μηδέν εχει δώσει διαθεσιμότητα ιδια περίπου με την forthnet και την tellas και το κυριοτερο ειναι ξεκαθαρη. η στο ιδιόκτητο η πουθενά. δεν σου λέει ελα αλλα θα σε συνδέσω με οτε να πληρώνεις τα ίδια για το 1 τεταρτο της υπηρεσιας τα ιδια με τους αλλους και όταν έχουμε δικτυο θα σας αλλάξουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.