Jump to content



Μοντάρισμα νέου PC


Devil_7

Recommended Posts

Έχω πάρει έναν καινούργιο υπολογιστή και προσπαθώ να τον στήσω μόνος μου.

Προς το παρόν έχω την εξής απορία: Έχω την μητρική P5W DH Deluxe. Έχω βάλει πάνω τον επεξεργαστή και την ψήκτρα (Zalman 9700 led). Η μητρική έχει ένα δικό της ανεμηστιράκι που μπαίνει πάνω στην ψήκτρα της μητρικής. Πρέπει να το βάλω ή όχι από την στιγμή που έχω βάλει την Zalman?

Αν έχεις κάποιος κάποια photo θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 22:50]

Η μητρική έχει ένα δικό της ανεμηστιράκι που μπαίνει πάνω στην ψήκτρα της μητρικής. Πρέπει να το βάλω ή όχι από την στιγμή που έχω βάλει την Zalman?

Αν έχεις κάποιος κάποια photo θα βοηθούσε πολύ.

δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα 2...

αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι μιλας...

για ενα blower που φυσαει τις ψυκτρες γυρω απο το socket?

τετοιο?

90-antf001.gifBlowerView.jpgextreme-spirit-4.jpg

???

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γι' αυτό ακριβώς που δείχνει το βελάκι. Η φωτογραφία είναι από το φορουμ, αλλά η μητρική και η ψήκτρα είναι ακριβώς ίδιες με τη δικιά μου. Καταρχήν από αυτά που διάβασα στο user manual της μητρικής, μάλλον σε αυτή τη φωτογραφία το ανεμηστιράκι είναι ανάποδα και δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται από την στιγμή που έχω την zalman.

1vm01oj9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τον έχω στήσει και ετοιμάζομαι να τον ανοίξω.

Κάτι άλλο. Για τους αισθητήρες θερμοκρασίας του κουτιού λέει στις οδηγίες να τους βάλω με thermal stickers. Μπορώ να βάλω κάτι άλλο π.χ. σελοτέιπ? Αν όχι πουλάνε thermal stickers σε καταστήματα με υπολογιστές?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το pc στην πρίζα και άνοιξα το τροφοδοτικό. Όταν το έκανα αυτό άναψε το πράσινο ledaki της μητρικής και η οθόνη του κουτιού αναγράφοντας ώρα και ημερομηνία. Όταν πατάω όμως το κουμπί να ανοίξει ο υπολογιστής δεν ανοίγει και δεν κάνει τίποτα. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το pc στην πρίζα και άνοιξα το τροφοδοτικό. Όταν το έκανα αυτό άναψε το πράσινο ledaki της μητρικής και η οθόνη του κουτιού αναγράφοντας ώρα και ημερομηνία. Όταν πατάω όμως το κουμπί να ανοίξει ο υπολογιστής δεν ανοίγει και δεν κάνει τίποτα. Γιατί? Φαντάζεται κανείς τι μπορεί να φταίει? Δεν νομίζω πως έχω κάνει κάποιο λάθος στο στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

οπααααααααααααα!

ξεχυλωσες το τοπικ...

βαλε μονο τα thumbnails οπως εκανες στην 1η εικονα...

edit: γρηγορος!

βασικα εκει γινεται χαμος αλλα θα προσπαθησω να δω τι παιζει...

ψαξε και εσυ...

πιασε ενα-ενα καλωδιο και δες αν καταληγει εκει που πρεπει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 21:33]

Το έχω κάνει.

αλλη μια! ;)

αν δεν γινει παλι τιποτα, δοκιμασε να την στησεις εξω απο το κουτι, πανω στο κουτι της μητρικης γιατι υπαρχει πριπτωση να βραχικυκλωνει (παει ο Μπαμπινιωτης...) καπου η μητρικη με το κουτι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.