Jump to content



Μοντάρισμα νέου PC


Devil_7

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 19:32]

ο Intel fan δουλευει κανονικα?

δοκιμασε εναν αλλο ανεμιστηρα εκει να δουμε αν περναει ρευμα...

αν οχι κοιτα κατα BIOS μερια...

πως συνδεεις 3πινο σε 4πινο? (χωρις μετατροπεα....)

Intel fan δεν έχω. Δοκίμασα ένα fan που έχει η μητρική και δουλεύει κανονικά.

Έτσι κι αλλιώς στη zalman το ledaki που έχει ανάβει και ο ανεμιστήρας κάνει ένα τσαφ να ξεκινήσει αλλά σταματάει και μετά από μερικά δευτερόλεπτα πάλι το ίδιο. ’ρα δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα με τη τροφοδοσία. Μάλλον η zalman έχει το πρόβλημα.

Μετατροπέα δεν έχω και δεν νομίζω πως χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 19:46]

Intel fan δεν έχω. Δοκίμασα ένα fan που έχει η μητρική και δουλεύει κανονικά.

Μάλλον η zalman έχει το πρόβλημα.

το 4πινο δινει ρευμα, η ZALMAN δεν ανοιγει σε κανενα 3πινο αρα εφυγες για RMA...

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους....

1. Στο 4pin δεν τειθεται θέμα σύνδεσης 1 και 2 που λέτε παραπάνω. Υπάρχει μοναδικός τρόπος σύνδεσης 3pin fan σε 4pin (συνηθίζεται στο κόσμο των PC να μην σε αφήνει να κάνεις μ@λ@κί@ σύνδεση).

2. Έλεγχος στροφών σε fan γίνεται και από 3pino. Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί η Intel θέλει και 4ο pin.

3. Ο Zalman (τουλάχιστον ο δικός μου ο 9500) ΔΕΝ ελέγχεται από mobo αν τον βάλεις σε 3pin (οποιοδήποτε 3pin). Θέλει το fan mate. Τα νέα μοντέλα όμως 9500 και 9700 είναι 4pina χωρίς fan mate (τα είδα στο zalman.com - εδώ ακόμη τα παλιά πουλάνε??)

4. Αν η mobo έχει έλεγχο στροφών/θερμοκρασιών και δεν δει φορτίο (fan) στο cpu fan (3pino ή 4pino) συνήθως δεν ξεκινάει το PC για να μην κάψει τη CPU. Αναφέρεται και σαν θέμα σε CPU fan χαμηλών στροφών, όπου ο κατασκευαστής της mobo λέει να κάνεις disable τον έλεγχο στροφών στο CPU fan γιατί η mobo νομίζει ότι το CPU fan τα έχει παίξει (γιατί διαβάζει λίγες στροφές). Πόσο μάλλον αν δεν έχεις καθόλου fan στο CPU fan.

5. Μερικές τροφοδοσίες fan μπορεί να μην έχουν το λεγόμενο intelligent control (αυξομείωση στροφών βάσει θερμοκρασίας). Μπορεί όμως να έχουν fixed ρύθμιση μέσω bios. π.χ. σε εμένα (DFI 975X/G) μία τροφοδοσία fan ελέγχεται από bios με ρύθμιση full ή μια τιμή στην κλίμακα 1-128. Οι υπόλοιπες τροφοδοσίες fan είναι intelligent και ρυθμίζονται δυναμικά βάζει θερμοκρασία και profile που φτιάχνεις σε σχετικό monitoring tool.

6. Φίλε Devil_7 μάλλον είσαι για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την ψήκτρα πάω για αλλαγή.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τροφοδοτικό έχω το Fortron 700W Epsilon. Παίζει ρόλο αν το ανεμιστηράκι του κοιτάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 14:25]

Τελικά με την ψήκτρα πάω για αλλαγή.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τροφοδοτικό έχω το Fortron 700W Epsilon. Παίζει ρόλο αν το ανεμιστηράκι του κοιτάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω?

Νομιζω πως ειναι καλυτερα να κοιταει προς τα κατω για να εχει φρεσκο αερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 22:59]

Ξέρει κανείς γιατί όταν κλείνω το pc ξανανοίγει αμέσως μόνο του?

νομιζω πως εχεις κανει καποιο λαθος στην συνδεσμολογια κουτι-mobo...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει windows, drivers κ.τ.λ. Όταν τον κλείνω από τα windows με το που κλείνει, ξανανοίγει αμέσως μόνο του. Επίσης όταν το βάζω στην αναμονή πάλι επανέρχεται αμέσως από μόνο του. Αν τον κλείσω βίαια κρατώντας το κουμπί πατημένο δεν ξανανοίγει.

Μήπως παίζει τίποτα με το dh remote της μητρικής. Είναι το χειριστήριο που έχει η p5w dh deluxe και με αυτό ανοίγεις και κλείνεις το pc, το βάζεις σε αναμονή και χειρίζεσαι και κάποια προγράμματα όταν είναι ανοιχτό όπως media player κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.