Jump to content


Μοντάρισμα νέου PC


Devil_7

Recommended Posts

Επειδη ειναι μπαχαλο με τα καλωδια , θα σου προτεινα να τα ξεστυσεις ολα και να αρχιζεις να τα δουλευεις ενα ενα....βγαλε ολα τα περιφεριακα , και ασε τα βασικα (καρτα γραφικων , cpu , ram + Psu) Απο εκει και περα , δοκιμαζεις μια μια τις μνημες..

Σημερα μου τυχε η φαση σε μια commando που εστεινα (οταν ειχα 2 μνημες πανω δεν ανοιγε.Οταν ηταν η μια ανοιγε...Ασε,σατανικα πραγματα :D )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Αυτό με τις μνήμες συμβαίνει σε περιπτώσεις που το default voltage της μανας για τη RAM είναι διαφορετικό απ'ότι θέλει η RAM. Μερικές φορές η μάνα δεν μπορεί να ρίξει το χρονισμό της μνήμης. Για κάποιο περίεργο λόγο με μία μνήμη τα καταφέρνει καλύτερα. Μάλλον έχει να κάνει με το DDR2 mode.

Όντως μπάχαλο με τα καλώδια.....

Link to comment
Share on other sites

τα ματια μου!!! φιλε εχεις πολυ δουλεια να κανεις! βγαλε ολα τα καλωδια. παρε αρχικα και βαλε τα καλωδια του front panel ή μαλλον upper panel :p μετα παρε και βαλε το μεγαλο της μητρικης και στρηψτο λιγο για να "κατσει" . μετα το τετραπινο το τετραγωνο (αν εχει η μητρικη)και οσο περισεβει στριμοξε το πισω απο τη μητρικη. μετα παρε τα καλωδια με τα 4πινα μολεξ τα πλακε και συνδεσε σκληρο και dvd. σε ενα καλωδιο βαλε το dvd και στο αλλο το δισκο. αυτο που θα βαλει στο dvd να ειναι το πρωτο που μπορει να μπει το υπολοιπο να το ριξεις πανω απο το dvd. αυτο για το σκληρο περασε το κατα μηκος του "πυργου" των dvd & δισκων περνοντας το απο τις τρυπες που εχει στα dvd και αυτο που θα φτασει στον σκληρο βαλτο.μετα την εξτα τροφοδοσια για τη γραφικων κρηξε κιαυτο το καλωδιο πισω απο τη μητρικη και οταν φτασεις στο υψος της καρτας γραφικων συνδεσε το.βαλε και τα ανεμιστιρια με αντιστοιχο τροπο. και τωρα το δυσκολο. καλοδιοταινιες! προσπαθησε να τις διπλωσεις στην αρχη τους λιγο πιο μετα απο εκει που συνδεονται πανω στη μητρικη σαν να διπλωνεις σαιτα να φτιαξεις ετσι ωστε να δημηουργηθει μια γωνια 45 μοιρων ή αν το προτημας τα δυο μερη της ταινιας να ειναι καθετα. κανε το ιδιο και λιγο πριν συνδεθει στα dvd. αυτα! :) καλη επιτυχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άνοιγε γιατί δεν ήταν σωστά το καλώδιο του κουτιού που πάει στο power.

Τώρα που το άνοιξα όμως έχω άλλο πρόβλημα. Δεν γυρίζει το ανεμιστηράκι της zalman. Πάει να ξεκινήσει αλλά δεν ξεκινάει. Μήπως πρέπει να τον αφήσω ανοιχτό λίγη ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 16:48]

και στην δικη μου P5W το ιδιο κανει με ολα τα fanακια ;)

Περιμενε περιπου 5-10 δευτερολεπτα

Και αν δεν ξεκινησει κοιτα αν εβαλες σωστα το βυσμα ;)

Το βύσμα πρέπει να είναι σωστά γιατί και το ledaki ανάβει και πάει να ξεκινήσει αλλά δεν ξεκινάει.

Επίσης μου βγάζει cpu fan error στην εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 18:23]

Αυτό το zalman είναι με ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις manualy τις στροφές ή είναι αυτόματο?

εχει το fan mate 2. ειναι για χειρικονητο ρυθμισμα αλλα δεν παει στο 0%...

ειναι για να ρυθμιζεις ως ενα σημειο (ακριβως δεν ξερω) πχ απο το 60%-100%

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 18:23]

3 pin έχει η τροφοδοσία του ή 4?

στο 3πινο της μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Αυτό με τις μνήμες συμβαίνει σε περιπτώσεις που το default voltage της μανας για τη RAM είναι διαφορετικό απ'ότι θέλει η RAM. Μερικές φορές η μάνα δεν μπορεί να ρίξει το χρονισμό της μνήμης. Για κάποιο περίεργο λόγο με μία μνήμη τα καταφέρνει καλύτερα. Μάλλον έχει να κάνει με το DDR2 mode.

Όντως μπάχαλο με τα καλώδια.....

Μπα..update bios εκανα , καρφωτο vdimm εβαλα...Η μνημη δεν παιζει μονη της..( η μια απο τις 2 )Καινουργιες ocz μνημες....Ocz σου λενε :D

Anyway οσο για την 9700 αμεσως γυρναει το ανεμηστηρι με το που ανοιγει το μηχανημα..Απλως το βαζεις σε 3πινη υποδοχη πανω στην μητρικη..Εγω το εβαλα στο pwr fan..Και οι στροφες που ρυθμιζοντε απο τον ροοστατη ειναι απο 1300 μεχρι 2600

Link to comment
Share on other sites

Κακώς βάζεις το CPU fan (το Zalman) στην υποδοχή του pwr fan. Πως θα δει η μητρική ότι έχει fan στη CPU?

Βάλε το zalman με το fan mate στην CPU fan υποδοχή όπως προβλέπετε. Εγώ έχω το Zalman 9500 led σε Core2Duo 6400 (χωρίς o/c) και το έχω μόνιμα στις 2000 στροφές ρυθμισμένο και έχω 37C idle - 42C load τελείως αθόρυβα.

Το ποτενσιόμετρο (fan mate) το έβαλα κολλητό πίσω από ένα καπάκι 5.25 drive αφού έκανα τρύπα στο καπάκι και έτσι εξέχει το κουμπάκι και μπορώ να το περιστρέφω, αν και δεν το πειράζω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Το 4pin είναι για τον Intel fan. Δεν πειράζει, αρκεί να το έβαλες στα σωστά 3 pin. Από το bios λογικά η default ρυθμιση θα είναι ok αλλά ρίξε μια ματιά.

Τι άλλο μένει? Προβληματικό zalman? Μήπως σκαλώνει πουθενα το fan? Με το χέρι αν του δώσεις στροφάρει?

Μήπως το fan mate έχει πρόβλημα? Δοκίμασες το zalman απευθείας στο CPU fan της μητρικής (χωρίς fan mate δηλαδή)? Θα πρέπει να δουλέψει (το έχω chekάρει στο δικό μου).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 18:46]

Μπορώ να μπω στο bios. Την ψήκτρα την συνδέω εκεί που λέει cpu fan.Είναι 4πινο αλλά το ένα pin μένει κενό γιατί τα pin της ψήκτρας είναι 3.

χμμμμμμμ

δεν το ειχα δει πουθενα αυτο...

να ναι καλα ο googlης που βοηθησε...

οπως φαινεται εδω -> http://www.unitycorp.co.jp/images/im-products/im-lga775/im_p5w_dh_dx/p5w_dh_dx_2d_half.jpg

ειναι οπως τα λες...

το μονο που μπορω να σκευτω ειναι να την συνδεσεις και με τους 2 συνδιασμους...

δλδ αν υποθεσουμε οτι το 4πινο ειναι ετσι |__|__|__|

πρεπει να την συνδεσεις και στις 2 περιπτωσεις των ακρων...

δλδ...

|__|__|__| <-μοβο

||_||_||..... <- συνδιασμος 1

.....||_||_|| <- συνδιασμος 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 19:00]

Το 4pin είναι για τον Intel fan. Δεν πειράζει, αρκεί να το έβαλες στα σωστά 3 pin. Από το bios λογικά η default ρυθμιση θα είναι ok αλλά ρίξε μια ματιά.

Τι άλλο μένει? Προβληματικό zalman? Μήπως σκαλώνει πουθενα το fan? Με το χέρι αν του δώσεις στροφάρει?

Μήπως το fan mate έχει πρόβλημα? Δοκίμασες το zalman απευθείας στο CPU fan της μητρικής (χωρίς fan mate δηλαδή)? Θα πρέπει να δουλέψει (το έχω chekάρει στο δικό μου).

Με το χέρι στροφάρει κανονικά. Το έχω δοκιμάσει και χωρίς το fan mate και πάλι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 19:04]

Με το χέρι στροφάρει κανονικά. Το έχω δοκιμάσει και χωρίς το fan mate και πάλι το ίδιο.

δες αυτο που ειπα παραπανω.

αν και παλι δεν γινει τιποτα, δοκιμασε και σε ενα αλλο 3πινο τησ μητρικης...

αν δεν γινει τιποτα και εκει κατι εχει η ZALMAN...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 19:01]

το μονο που μπορω να σκευτω ειναι να την συνδεσεις και με τους 2 συνδιασμους...

δλδ αν υποθεσουμε οτι το 4πινο ειναι ετσι |__|__|__|

πρεπει να την συνδεσεις και στις 2 περιπτωσεις των ακρων...

δλδ...

|__|__|__| <-μοβο

||_||_||..... <- συνδιασμος 1

.....||_||_|| <- συνδιασμος 2

Αυτό που λες δεν γίνεται γιατί έχει ένα πλαστικό με το οποίο εφαρμόζει το καλώδιο της ψύκτρας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 19:08]

δες αυτο που ειπα παραπανω.

αν και παλι δεν γινει τιποτα, δοκιμασε και σε ενα αλλο 3πινο τησ μητρικης...

αν δεν γινει τιποτα και εκει κατι εχει η ZALMAN...

Κι' αυτό το έχω δοκιμάσει αλλά και πάλι το ίδιο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς βάζεις το CPU fan (το Zalman) στην υποδοχή του pwr fan. Πως θα δει η μητρική ότι έχει fan στη CPU?

Οριστε ; Δεν βρισκω καποιον λογο να το βαλω στο cpu..Τι cpu fan ti pwr fan το ιδιο ειναι...

To 4o Pin στο cpu fan ειναι sens για το temp,ωστε να μπορει η μητρικη απο μονη της να ρυθμιζει τις στροφες του ανεμηστηρα..Στο pwr fan το εβαλα και δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα..Για ποιο λογο να δει η μητρικη cpu fan και οχι pwr fan ? Δεν καταλαβαινω......

Βάλε το zalman με το fan mate στην CPU fan υποδοχή όπως προβλέπετε. Εγώ έχω το Zalman 9500 led σε Core2Duo 6400 (χωρίς o/c) και το έχω μόνιμα στις 2000 στροφές ρυθμισμένο και έχω 37C idle - 42C load τελείως αθόρυβα.

στις 1300στροφες εγω με τον 6400 στα 3,33 εχω 39idle και με orthos φτανει 50.

Δεν νομιζω να αλλαξει κατι βαζοντας το στο cpu ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 19:00]

Το 4pin είναι για τον Intel fan. Δεν πειράζει, αρκεί να το έβαλες στα σωστά 3 pin. Από το bios λογικά η default ρυθμιση θα είναι ok αλλά ρίξε μια ματιά.

ο Intel fan δουλευει κανονικα?

δοκιμασε εναν αλλο ανεμιστηρα εκει να δουμε αν περναει ρευμα...

αν οχι κοιτα κατα BIOS μερια...

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 19:25]

Απλά..:tomato:

στην φωτογραφια δεν φαινεται το πλαστικο...

ετσι υπεθεσα οτι δεν υπαρχει...

ντοματωστε με λοιπον!:p

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 19:25]

Δεν δοκιμάζεις να την συνδέσεις κατευθείαν πάνω στο τροφοδοτικό να δεις αν δουλεύει?

πως συνδεεις 3πινο σε 4πινο? (χωρις μετατροπεα....)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.