Jump to content


Επιλογη Τροφοδοτικου...


Nikki_Sixx

Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 :

Seasonic 650W S12-650 ''Energy +''

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273

Enermax 620W Liberty

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=913308

Ποιο λετε? Το Enermax οταν λεει οτι εξασφαλίζει μέγιστη συμβατότητα καθώς είναι σχεδιασμένο με βάση το πρότυπο ATX2.2 που θα ισχύσει από το 2007, ειναι + αυτο σε σχεση με αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικά εμπιστεύομαι την Enermax.Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το μικρότερο αδερφάκι του ENERMAX EG565AX-VH (W) SFMA 535W.

Θα πρέπει να σκεφτείς όμως και την κατανάλωση του σε σχέση με την ΔΕΗ και αν πραγματικά σου χρείαζονται τόσα watt

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο είναι πολύ καλά τροφοδοτικά. Προσωπικά έχω το Liberty από πέρσι το καλοκαίρι και έχω μείνει 100% ικανοποιημένος. Καλή επιλογή φαίνεται και το νέο Enermax Infiniti αλλά είναι λίγο πιο ακριβό.

Επίσης το Liberty είναι modular ενώ το αντίστοιχό modular της Seasonic είναι το M12, σε περίπτωση που θες να ξεφορτωθείς ορισμένα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos [Σήμερα, στις 02:22]

Πρωσοπικά εμπιστεύομαι την Enermax.Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το μικρότερο αδερφάκι του ENERMAX EG565AX-VH (W) SFMA 535W.

Θα πρέπει να σκεφτείς όμως και την κατανάλωση του σε σχέση με την ΔΕΗ και αν πραγματικά σου χρείαζονται τόσα watt

Και 1KW να βάλει αν ο Η/Υ του τραβάει 100W, τόσα θα χρεώνει, μη το σκέφτεσαι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και τα δύο! Εγω θα έδινα μια ψήφο στο Seasonic μια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και πολλά παιδία εδώ, σταθερές τάσεις σε load πολυμετρημένες κλπ και επίσης το πιο αθόρυβο απ' όλα.

Οτι και να πάρεις, δε θα σε απογοητεύσει :)

Link to comment
Share on other sites

+1 Enermax Έχω το enermax 535 FMA II προσωπικά εχω δει review για το Infiniti και έχω εντυπωσιαστεί έχει της πιο δυνατές 12 voltes που έχω δει

edit :

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=159&page=1&desc=enermax_infiniti_720w_modular_psu

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδια να ειστε καλα.

Εκει που πηγα να αποφασισω ομως για το Liberty που λετε οτι ειναι modular και ειναι + ερχεται τελευταιος ο polonos και λεει +1 στο seasonic που δεν ειναι modular.

Τεσπα οποιο και να παρω πανω κατω τα ιδια καλα ειναι. :p:

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειχα αποφασισει οπως ειπα και ερχεται ενας αλλος φιλος και λεει αυτο:

Επειδή αυτό το case (THERMALTAKE VA9000BWS KANDALF BLACK) έχω κι εγώ πρόσεχε το τροφοδοτικό να έχει ανεμιστήρα πίσω και όχι από πανω αλλιώς μπορεί να έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση και χάνεις 3 θέσεις για σκληρούς.

Ισχυει μαγκες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 02:57]

Και 1KW να βάλει αν ο Η/Υ του τραβάει 100W, τόσα θα χρεώνει, μη το σκέφτεσαι έτσι...

αυτο ισχυει αλλα εχω την εντυπωση οτι εδω τιθεται θεμα efficiency...δηλαδη με μεγαλο efficiency το psu "πινει λιγοτερο" απο οτι θα επινε (απο τη ΔΕΗ)ενα ιδιο psu μικροτερου efficiency -ιδιας ονομαστικης ισχυος για να αποδωσει την ιδια ενεργεια στο ιδιο μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikki_Sixx [Χθες, στις 14:20]

Εκει που ειχα αποφασισει οπως ειπα και ερχεται ενας αλλος φιλος και λεει αυτο:

Επειδή αυτό το case (THERMALTAKE VA9000BWS KANDALF BLACK) έχω κι εγώ πρόσεχε το τροφοδοτικό να έχει ανεμιστήρα πίσω και όχι από πανω αλλιώς μπορεί να έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση και χάνεις 3 θέσεις για σκληρούς.

Ισχυει μαγκες?

Με βαση αυτο μπηκε για να μην χασω 3 θεσεις για σκληρους και ενα αλλο τροφοδοτικο στη μεση :

Tagan 700W TG700-U25 Dual Engine

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923699&tab=specs

Τα φωτα σας γι αυτο. Και σε συγκριση με αλλα δυο.

@mihalis thanks...

Και κατι αλλο,αλλος λεει οτι modular ειναι καλο ,αλλος δεν ειναι,τι γινεται?

Και για το atx 2.2 που λεει για το liberty τι ειναι ακριβως αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.