Jump to content



Ο/c σε 8800 (μια μικρή βοήθεια στον ασχετο)


Dem

Recommended Posts

Διάβασα σε πολλά review ότι ειδικά οι foxconn δεν κάνουν overclock με τίποτα. Γι αυτό είπα να δοκιμάσω με την δικια μου.

(Γιατί με το oblivion και το Double Agent Splinter Cell δεν μας τα λέει καλά η GTX και ήθελα να δω αν έχω διφορές, ειδικα στο Splinter Cell έλεος, βλέπω κατω απο 30 fps σε 1280 και παιρνω. Είπα να κάνω αναβαθμιση απο την 5900 και 6600 γιατι έπαιρνα στο Splinter Cell 3 με celeron 20 fps και με την GTX παλι τα ίδια? :giveup:

Δεν είμαι όμως καθόλου ειδικός με το overclocking. Αυτό που έκανα τώρα:

1ον. Με το Riva tuner απο default τιμές έβαλα (έτσι αποτομα) 630 και 1000 μετα τεστ μετα apply μετα οκ.

2ον.Ε αυτα έκανα, δεν έκανα τιποτα άλλο, :tomato: και ετρεξα ενα 3dmark06 που μου βγάζει 11000 ακριβώς. (στημένο είναι :shifty: ) το cpu στα 2,7MHZ η ram 750 MHZ.

Τελικά όμως ο πυρήνας είναι στα 630?? γιατι στο monitor του riva δειχνει πάλι 576

Τελικά η foxconn κάνει overclock ή γιοκ?

post-4508-1416073055,2187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μπορω να ανεβάσω τον πυρήνα καθόλου. Κάνω τεστ και μετα apply ύστερα apply at windows startap και μετα βγάζει αυτό

αν πατησω no το ξαναβγάζει, πατάω yes και στο μονιτορ του riva δειχνει πάλι οτι πεφτει απο την τιμή που του έδωσα στα 576 πάλι. και το shader clock.

post-4508-1416073055,274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χωρίς να κάνω κλικ στο windows startup μονο test και apply εκεί φαινεται να τις παιρνει τις τιμές. Παω μετα στο hardware monitor φαινονται οι τιμές που έδωσα πχ 600 στο core μαλιστα ανεβαινει και το shader clock στα 1420 ή κατι τέτοιο, και μετα απο 5 δευτερόλεπτα ξαναπεφτει μονο του στα 576 και 1350 :getlost:

Ρε το βλαμμενο γιατι το κάνει αυτό? Τι δεν κάνω σωστα?

Edit : Εχω βάλει και το coolbits (1kb) που είχε ανεβάσει ο unstopable σε ένα παλιο thread, για να βλέπω το κλασικο panel της nvidia. Λέτε να τα ρημαξα?

Εdit : καλα ενταξει ο καθηστερημένος εβαζα 3d perfomance για αυτο πεφτει μετα απο λιγα δευτερόλεπτα στο default o πυρηνας, αφου είμαι στα windows όταν βλέπω το hardware monitor, έτσι δεν είναι??

Ναι αλλα απο την άλλη γιατι δεν πεφτει και η συχνοτητα στην μνημη αφου και αυτη ορισμενη στο 3d perfomance είναι?? Εκτώς κι αν 2D 3Dlow και 3D perfomance αναφερονται μόνο στο core...καλα θα την πεσω για υπνο:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Dem ελεος :D:D

Εμπα κανα msn man να τα πουμε ;) Τωρα που με ολη μερα κλεισμενος σπιτι εχω χρονο..

Οσο για το hardware monitor να ξερεις οτι η καρτα δουλευει σε 2D στα 576 και οταν ανοιγουν τα 3d τοτε πιανει τις συχνοτητες που εχεις βαλει..Δηλαδη αν αφησεις ανοιχτο το hw monitor και τρεξεις το 3dmark θα δεις στο history οτι ετρεχε στα 600 ( η οσο το πηγες )

Για το 3dmark αυτο που σε ριχνει ειναι το cpu score..Γιατι ανθρωπε μου δεν χτυπας πανω απο 3ghz ?Να παρει αερα η καρτουλα μας ?:D

Μια χαρα ειναι τα score σου παντως..

Δικο μου setup της υπογραφης πιανω 11900-12000

@stratos: Σα πολυ λιγα δεν ειναι το cpu score στο 3dmark ? 29χχ μονο ; Εγω στα 3600 χτυπαγα ~3130.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις (ίσως εξαιρείται τι BIOS MOD) θα η συχνότητα στο core και στο mem θα "κάθεται" σε συγκεκριμμένα σημεία.

Διάβασε εδώ :

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=9&artpage=2362&articID=541

Με λίγα λόγια το G80 core ανεβαίνει ανα 27 MHz 513(default)/540/567/594/621/648

Αυτά βρήκα εγώ στην 8800 GTS 640mb

To Mem είναι άλλη ιστορία.

Εμένα είναι στα 945. Δεν το έχω ψάξει με τι "μέτρο" ανεβαίνει.

Πάντως αν βάλεις άλλη συχνότητα μετα από restart τα ρολόγια πάνε στην αμέσως προηγούμενη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

@GoMar thanks, ναι το διαπίστωσα στο τέλος γιαυτό που λες. Απλά με μπερδεψε η μνήμη που αν και ειναι ορισμένη και αυτή στο 3d perfomance στο haedware monitor δεν πεφτει όπως o πυρήνας. Είναι συνεχως κλοκαρισμένη. Αυτό με το ιστορικο το έκανα και όντως στα παιχνιδια παίζει εκεί που την έχω βαλει.

@X-kyramas ......"Πάντως αν βάλεις άλλη συχνότητα μετα από restart τα ρολόγια πάνε στην αμέσως προηγούμενη συχνότητα."

ναι γιαυτο βάζεις windows startup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Η μνήμη σε όλα τα performance mods παραμένει ίδια...

Βλακεία δεν είναι αυτό; Ποιός ο λόγος να την ζορίζεις όταν δεν χρειάζεται;!

Ελπίζω να το διορθώσουν σε επόμενο update....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πως σας φαίνονται να νούμερα??

648945fw0.th.jpg

Δεν υπάρχει ούτε ένα artifact και η κάρτα είναι eVGA αμοντάριστη φυσικά.

Οι θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τους 72 βαθμούς και αυτό μετά από αρκετή ώρα στο Crysis.

Στα υπόλοιπά παιχνίδια πάει max μέχρι 68.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.